Blog

08.07.2019

Kierownik budowy a inspektor nadzoru inwestorskiego

W artykule znajdziesz:

Kierownik budowy a inspektor nadzoru inwestorskiego


Zgodnie z prawem zarówno kierownik budowy, jak i inspektor nadzoru inwestorskiego to osoby, które są uczestnikami procesu budowlanego i muszą posiadać uprawnienia budowlane. Za ustanowienie kierownika budowy odpowiada wprawdzie inwestor, ale nie zawsze ma on wpływ na to, kim będzie ta osoba (program na komputer).

Kierownik budowy a inspektor nadzoru inwestorskiego

Z tego właśnie względu warto zastanowić się nad ustanowieniem inspektora nadzoru inwestorskiego, który będzie dbał o interesy inwestora na budowie. Instytucja inspektora nadzoru inwestorskiego jest bardzo ważna, a osoba, która pełni tę funkcję, musi spełniać wymagania stawiane przez obowiązujące prawo budowlane (program na telefon).

Kierownik budowy nie musi przez cały czas przebywać na budowie, podobnie zresztą jak inspektor. Każdy z nich powinien się na niej pojawić zwłaszcza w wtedy, gdy konieczny jest odbiór tzw. robót zanikających, czyli takich, które po wykonaniu kolejnego etapu prac będą niewidoczne, np. odbiór zbrojenia płyty fundamentowej (program egzamin ustny). Inspektor wyznaczony przez inwestora możne w ramach swoich uprawnień nie tylko sprawdzać wszystkie prace, jakie wykonywane są na budowie, ale również dokonywać wpisów do dziennika budowy, zwłaszcza jeśli roboty budowlane są niezgodne z projektem bądź obowiązującymi przepisami. Co więcej, inspektor jest uprawniony do przerwania robót budowlanych, jeśli według niego są one prowadzone w nieodpowiedni sposób i niezbędne jest wprowadzenie poprawek (opinie o programie).

Inwestor na wagę złota


Doświadczony inspektor nadzory inwestorskiego jest dla inwestora na wagę złota (segregator aktów prawnych). Z jego pomocy warto skorzystać jak najwcześniej, najlepiej już na etapie wybierania projekt domu czy podczas poszukiwania wykonawców. Warto więc zrobić uprawnienia i stale rozwijać się w swoim zawodzie, ponieważ tylko wtedy można mieć pewność, że zyska się szacunek wśród kolegów z branży i klientów (promocja 3  w 1). Dzięki wysokim kwalifikacjom można liczyć na znacznie wyższe zarobki, które w tym zawodzie bywają naprawdę niezłe. Należy jednak zawsze pamiętać, że na inspektorze nadzoru inwestorskiego, podobnie zresztą jak na kierowniku budowy, spoczywa odpowiedzialność zawodowa.

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami