Blog

30.05.2018

Kierownik budowy - czym się zajmuje?

W artykule znajdziesz:

Kierownik budowy - czym się zajmuje?

Kierownik budowy- czym się zajmuje?

Polskie przepisy prawne wymagają by na każdym placu budowy pojawił się kierownik. Rozpoczęcie budowy bez nadzoru kierownika nie powinno mieć miejsca. Inwestor, który mimo to decyduje się na budowę popełniania samowolę budowlaną (opinie o programie).

Kierownik budowy - czym się zajmuje?

Zanim rozpoczniemy budowę domu jednorodzinnego sprawdźmy dokładnie jakie obowiązki spoczywają na osobie kierującej budową. Jak sama nazwa wskazuje, kierownik kieruje robotami budowlanymi. Kierownik budowy musi więc pojawić wszędzie tam gdzie powstaje nowy budynek- chociażby garaż. Co najważniejsze kierownik budowy odpowiedzialny jest za wszelkie potencjalne błędy popełnione w trakcie wykonywanych prac. Polskie przepisy prawne wymagają od inwestorów prowadzenia dziennika budowy. W rzeczywistości ten obowiązek spoczywa na kierowniku. Dziennik powinien mieć odpowiednią pieczęć uzyskaną w urzędzie. Nie tylko kierownik budowy może uzupełniać dziennik. Wpisów może dokonywać architekt czy geodeta. W niektórych przypadkach również inwestor lub geodeta. Ta ostatnia osoba dokonuje wpisów dotyczących na przykład badań geotechnicznych. Jeśli nie chcemy narazić się polskiemu fiskusowi musimy zatrudnić kierownika budowy na umowę-zlecenie.

Teoria jest więc dość jasna. Kierownik budowy powinien troszczyć się o jakość wykonywanych prac. Wbrew jednak pozorom znalezienie dobrego kierownika budowy bywa trudne. Kierownik budowy, który kieruje się głównie chęcią zysku może jednocześnie nadzorować nawet kilka budów. Najlepiej za kierownikiem budowy rozejrzeć się wśród znajomych. W trakcie realizacji inwestycji zawsze istnieje możliwość zmiany kierownika budowy. To gwarantuje nam, że architektura budynku będzie zgodna ze wszelkimi wymogami.

Odpowiednia ustawa prawa budowlanego dokładnie reguluje to jakim wykształceniem powinien wyróżniać się kierownik budowy. Przede wszystkim uprawnienia te można otrzymać tylko po zdaniu egzaminu w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego. To, że dana osoba będzie pełniła nadzór budowlany nad inwestycją należy zgłosić w urzędzie. Sam kierownik budowy przejmuje całą budowę od inwestora wraz ze wszystkimi sprzętami znajdującymi się na placu.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami