Blog

22.08.2018

Kierownik budowy – jakie są jego obowiązki?

W artykule znajdziesz:

Kierownik budowy – jakie są jego obowiązki?

Funkcję kierownika budowy może pełnić osoba, która posiada odpowiednie uprawnienia budowlane (program na komputer). Przed rozpoczęciem budowy inwestor musi dostarczyć do właściwego miejscowo urzędu oświadczenie, w którym kierownik informuje o posiadanych uprawnieniach oraz potwierdza znajomość swoich obowiązków wynikających z kierowania budową (program na telefon). Ponadto w oświadczeniu kierownik musi zawsze informację o tym, że przyjmuje on powierzoną mu rolę. Jest on odpowiedzialny za realizację wszystkich prac budowlanych oraz za wszystkie zdarzenia, do których dochodzi na placu budowy. Kierownik rozpoczyna pełnienie swoich obowiązków już w momencie rozpoczęcia prac przygotowawczych. Oprócz zarządzania pracami na budowie jest on również zobowiązany do sporządzenia dokumentacji powykonawczej budynku oraz do sporządzenia oświadczenia potwierdzającego zakończenie prac na budowie (program na egzamin ustny).

Technologię budowy domu

Kierownik budowy – jakie są jego obowiązki?

Za zatrudnienie kierownika budowy odpowiada inwestor. Warto przy tym pamiętać, że kierownik pełni funkcję łącznika między ekipą budowlaną a inwestorem, dlatego najlepiej, jeśli jest to osoba niepowiązana z wynajętą firmą budowlaną (promocja 3 w 1). Dzięki temu można mieć pewność, że decyzje kierownika budowy będą bezstronne, a niekiedy nawet korzystne dla inwestora. Budowa domu to proces skomplikowany, dlatego szukając osoby na stanowisko kierownika budowy, należy wybrać specjalistę doświadczonego i kontaktowego. Nie należy się przy tym kierować wyłącznie względami finansowymi, ponieważ nie są one najważniejsze (segregator).
Na stanowisko kierownika budowy najlepiej wybrać osobę, która mieszka w pobliżu, aby mogła ona często kontrolować plac budowy, a w razie potrzeby szybko przyjechać na miejsce. Z kierownikiem warto też omówić technologię budowy domu, zwłaszcza jeśli został on zaprojektowany w rzadko stosowanej lub nowoczesnej technologii (opinie). W razie potrzeby można oczywiście dokonać zmiany kierownika budowy, ale zdecydowanie najkorzystniejsza sytuacja jest wówczas, gdy jedna i ta sama osoba odpowiada za cały proces budowy.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami