Blog

Wzrost przyczepności zdjęcie nr 2
15.06.2019

Kierownik budowy – kto może nim zostać?

W artykule znajdziesz:

Kierownik budowy – kto może nim zostać?


Zawód kierownika budowy wymaga ukończenia studiów na kierunkach związanych z budownictwem (https://uprawnienia-budowlane.pl). Jednak warto pamiętać, że ukończenie odpowiednich studiów to zaledwie początek drogi zawodowej każdego kierownika budowy. Do samodzielnego wykonywania tego zawodu droga jest dość długa i wyboista, a jej przejście wymaga samozaparcia. Przede wszystkim konieczne jest odbycie praktyki zawodowej, której długość zależy od wybranego zakresu uprawnień budowlanych oraz posiadanego wykształcenia (program na komputer).

Wzrost przyczepności zdjęcie nr 3
Kierownik budowy – kto może nim zostać?

Dopiero po odbyciu praktyki zawodowej należy złożyć wniosek o nadanie uprawnień budowlanych do właściwej miejscowo izby samorządu budowlanego (program na telefon). Wówczas rozpoczyna się proces kwalifikacyjny, którego zwieńczeniem jest egzamin na uprawnienia budowlane.

Egzamin na uprawnienia budowlane sprawdza znajomość procesu budowlanego oraz umiejętność praktycznego zastosowania wiedzy teoretycznej, którą wnioskodawca zdobył na studiach (program egzamin ustny). Egzamin dzieli się na dwie części – pisemną oraz ustną. Pisemna składa się z testu jednokrotnego wyboru. Jego zaliczenie jest niezbędne, aby możliwe było przystąpienie do części drugiej, czyli do egzaminu ustnego. Egzaminy pisemne odbywają się w tych samych terminach we wszystkich okręgowych izbach samorządu zawodowego, natomiast terminy egzaminów ustnych ustalane są po zakończeniu części pisemnej (opinie o programie).

Nadzór nad jakością robót


Osoba, która pozytywnie zdała egzamin na uprawnienia budowlane, zostaje wpisana do centralnego rejestru oraz na listę członków właściwej miejscowo izby samorządu zawodowego. Kierownik budowy odpowiada z proces realizacji budowy bądź robót budowlanych (segregator aktów prawnych). Jego najważniejszą rolą jest pełnienie kontroli nad sprawnym przebiegiem całego procesu realizacji robót budowlanych lub budowy. Zgodnie z prawem budowlanym kierownik budowy pilnuje również jakości wykonywanych robót budowlanych i odpowiada za prowadzenie dokumentacji budowy, a zwłaszcza dziennika budowy. Zobowiązany jest także do przestrzegania harmonogramu robót budowlanych i do rozliczania kosztów budowy (promocja 3  w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Wzrost przyczepności zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Wzrost przyczepności zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Wzrost przyczepności zdjęcie nr 8 Wzrost przyczepności zdjęcie nr 9 Wzrost przyczepności zdjęcie nr 10
Wzrost przyczepności zdjęcie nr 11
Wzrost przyczepności zdjęcie nr 12 Wzrost przyczepności zdjęcie nr 13 Wzrost przyczepności zdjęcie nr 14
Wzrost przyczepności zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wzrost przyczepności zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wzrost przyczepności zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami