Blog

Zmiany w substancji zdjęcie nr 2
26.07.2018

Kierownik budowy – o co warto go zapytać?

W artykule znajdziesz:

Kierownik budowy – o co warto go zapytać?

Kierownik budowy to osoba, która ponosi odpowiedzialność za budowę domu (program na komputer). Jego zadaniem jest takie zorganizowanie i prowadzenie budowy, aby był ona zgodna z obowiązującym prawem oraz przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy. Jego zadaniem jest również prowadzenie całej dokumentacji, czyli zarówno zarejestrowanie budowy, jak i systematyczne prowadzenie dziennika budowy oraz zatwierdzanie poszczególnych etapów prac (program na telefon). Na kierowniku budowy spoczywa również odpowiedzialność za zlecenie geodezyjnego wytyczenia obiektu oraz prawidłowe zabezpieczenie placu budowy. Musi też zadbać o sporządzenie tablicy informacyjnej i sporządzenie planu bioz. W trakcie budowy sporządza również dokumentację powykonawczą budynku (program na egzamin ustny).

Dostarczenie inwestorowi dwóch oświadczeń

Zmiany w substancji zdjęcie nr 3
Kierownik budowy – o co warto go zapytać?

Obowiązkiem kierownika budowy jest dostarczenie inwestorowi dwóch oświadczeń:
• stwierdzającego, że budynek wykonano zgodnie z warunkami pozwolenia na budowę projektem budowlanym i przepisami,
• potwierdzające uporządkowanie i doprowadzenie do odpowiedniego stanu całego terenu budowy oraz wszelkich innych miejsc, które będą podczas budowy wykorzystywane, np. sąsiednich działek czy dróg dojazdowych (promocja 3 w 1).
Ze względu na rangę wykonywanych obowiązków inwestor na stanowisku kierownika budowy powinien zatrudnić osobę, które cechuje się solidnością i doświadczeniem (segregator).
Funkcję kierownika budowy może pełnić wyłącznie osoba, która posiada uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi. Ponadto kierownik budowy mus posiadać aktualne zaświadczenie, potwierdzające jego przynależność do Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Na takie stanowisko najlepiej wybierać osoby, które polecił ktoś znajomy lub ktoś z rodziny, mające dobre referencje. Wówczas można mieć pewność, że jest to osoba solidna, która w sposób profesjonalny zajmie się budową. Niemniej ważna jest dyspozycyjność oraz możliwość częstego dojeżdżania na budowę (opinie). Najlepiej, jeśli kierownik budowy ma „po drodze” na inwestycję, ponieważ w razie potrzeby może szybko do niej dojechać. Kierownik powinien być osobą niezależną, dlatego nie zaleca się, aby był on członkiem ekipy budowlanej.

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Zmiany w substancji zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Zmiany w substancji zdjęcie nr 5
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Zmiany w substancji zdjęcie nr 8 Zmiany w substancji zdjęcie nr 9 Zmiany w substancji zdjęcie nr 10
Zmiany w substancji zdjęcie nr 11
Zmiany w substancji zdjęcie nr 12 Zmiany w substancji zdjęcie nr 13 Zmiany w substancji zdjęcie nr 14
Zmiany w substancji zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zmiany w substancji zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zmiany w substancji zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami