Blog

Zawiesina gliny i odsiany piasek zdjęcie nr 2
03.11.2022

Kierownik przedsiębiorstwa

W artykule znajdziesz:

Zawiesina gliny i odsiany piasek zdjęcie nr 3
Kierownik przedsiębiorstwa

Jeżeli cykl planowo-zapobiegawczego remontu kapitalnego obiektu lub jego części jest krótszy niż okres rękojmi za wady, uprawnienia z tytułu rękojmi wygasają z dniem, w którym remont powinien być rozpoczęty. Początek okresu rękojmi w stosunku do wszystkich wykonawców liczy się od dnia odbioru przez inwestora inwestycji lub jej części, stanowiącej przedmiot odbioru (data protokołu odbioru) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Całą dokumentację związaną z odbiorami robót i rozliczeniami z zamawiającym kierownik budowy powinien prowadzić bardzo skrupulatnie i systematycznie, gdyż każde przeoczenie, niedopatrzenie lub formalne niezarejestrowa- nie terminów obowiązujących zarówno zamawiającego, jak i wykonawcę może pociągnąć za sobą pokaźne skutki finansowe w postaci odszkodowań umownych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Sporządzając protokół odbioru robót należy pamiętać, że każda robota, za którą zapłacono robotnikom wg zleceń roboczych, musi mieć swój odpowiednik w fakturze opłacanej przez inwestora lub w książce (karcie) obmiaru robót. W wypadku konieczności wykonania robót dodatkowych i poprawek, które zostały spowodowane przez podwykonawców (kucie ścian po wykonaniu tynków, przeróbki robót instalacyjnych itp., pociągające za sobą uszkodzenia glazury lub lastryko itp.), a które nie są opłacane przez inwestora, należy sporządzić oddzielny protokół, jako podstawę do wystawienia faktury dla przedsiębiorstwa, z którego winy zaszła konieczność wykonania przeróbek i poprawek (uprawnienia budowlane).

Jeżeli zachodzi konieczność dokonania przeróbek powstałych z winy własnego przedsiębiorstwa (rozbiórki spowodowane wykonaniem robót niezgodnie z projektem lub złą jakością wykonawstwa, czy też użytych materiałów itp.), kierownik budowy sporządza również oddzielny protokół i kieruje go do władzy przełożonej. Kierownik przedsiębiorstwa rozstrzyga czy sumę protokołu spisać na straty, czy też obciążyć konto winnych zaniedbania.

Kierownik budowy obowiązany jest uczestniczyć w zebraniach z mieszkańcami zasiedlonych budynków, na których omawiane są wady i braki ujawnione w okresie gwarancyjnym w przekazanych do użytku budynkach. Wady powstałe wskutek złego wykonawstwa usuwa przedsiębiorstwo, które wykonywało obiekt, na własny rachunek (uprawnienia budowlane).

Kosztorys wykonawczy

W przypadku ustalenia wynagrodzenia wykonawcy na podstawie kosztorysu umownego, sporządza się po zakończeniu robót kosztorysy wykonawcze na poszczególne elementy lub części obiektu. Układ kosztorysu wykonawczego powinien być zgodny z układem kosztorysu umownego. Kosztorys wykonawczy powinien uwzględniać ilość robót faktycznie wykonanych, ustalonych w księdze obmiaru (opinie o programie).

Na roboty pominięte w projekcie i kosztorysie umownym lub tylko w kosztorysie należy sporządzać odrębne kosztorysy wykonawcze. W kosztorysie wykonawczym należy uwzględniać zmiany cen, jakie zaszły po zawarciu umowy, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami (segregator aktów prawnych).

W przypadku stwierdzenia, że poszczególne elementy lub roboty zostały wykonane zgodnie z dokumentacją załączoną do umowy, a wartość robót wykonanych jest zgodna z wartością umowną w kosztorysie wykonawczym podaje się tylko globalną wartość umowną tych elementów lub robót.

W przypadku stwierdzenia, że poszczególne elementy lub roboty zostały wykonane zgodnie z kosztorysem załączonym do umowy, ale wystąpiły roboty a dodatkowe lub zmiana cen, to wówczas w kosztorysie wykonawczym można podać łączną wartość umowną tych robót, a ponadto w pozycjach szczegółowych obliczyć powstałe różnice.

Kosztorys wykonawczy należy sporządzać w układzie i według wzorów ogólnie obowiązujących zgodnie z przepisami o kosztorysowaniu. Jedynie ilość robót należy podawać w dwu pod pozycjach:

  1. według kosztorysu umownego,
  2. według obmiaru (segregator aktów prawnych).

Kosztorysy wykonawcze zakończonych elementów lub części obiektu sporządza się w dwóch egzemplarzach, z których jeden stanowi załącznik do faktury częściowej (za dany element lub część obiektu), drugi pozostaje w aktach wykonawcy robót. Do faktury końcowej załącza się zestawienie (specyfikację) kosztorysów wykonawczych, załączonych uprzednio do faktur częściowych oraz kosztorysy wykonawcze elementów lub części obiektu, na które nie sporządzono tych kosztorysów przed opracowaniem faktury końcowej.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Zawiesina gliny i odsiany piasek zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Zawiesina gliny i odsiany piasek zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Zawiesina gliny i odsiany piasek zdjęcie nr 8 Zawiesina gliny i odsiany piasek zdjęcie nr 9 Zawiesina gliny i odsiany piasek zdjęcie nr 10
Zawiesina gliny i odsiany piasek zdjęcie nr 11
Zawiesina gliny i odsiany piasek zdjęcie nr 12 Zawiesina gliny i odsiany piasek zdjęcie nr 13 Zawiesina gliny i odsiany piasek zdjęcie nr 14
Zawiesina gliny i odsiany piasek zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zawiesina gliny i odsiany piasek zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zawiesina gliny i odsiany piasek zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami