Blog

30.05.2018

Dachy płaskie - gdzie można je budować?

W artykule znajdziesz:

Dachy płaskie - gdzie można je budować?


Dachy płaskie – gdzie można je budować?

 

Dachy płaskie jeszcze do niedawna nie wzbudzały najlepszych skojarzeń. Zwykle były pokrywane zwykłą papą i nie prezentowały się zbyt efektownie. Obecnie płaskie dach wracają do łask, ponieważ mają naprawdę wiele zalet. Najczęściej są wykorzystywane w budynkach charakteryzujących się dużą kubaturą. Przeważnie można je zobaczyć w:


• zabudowie wielorodzinnej,
• budynkach gospodarczych,
• obiektach przemysłowych,
• budynkach użyteczności publicznej.


Dzięki nowoczesnym technologiom zastosowanie tego rodzaju zabudowy dachowej jest znacznie większe. Coraz częściej dachy płaskie są wykorzystywane w budownictwie jednorodzinnym. Doskonale komponują się z budynkami o nowoczesnej bryle, a poza tym zapewniają sporo miejsca na piętrze, ponieważ nie wymagają skosów. Dach płaski to również mniejsze zapotrzebowanie na energię grzewczą, dlatego często znajduje się w projektach domów pasywnych i energooszczędnych.

 

Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.


Koszt budowy dachu płaskiego jest niższy niż dachu wielospadowego, co pozwala na zwiększenie możliwości jego wykorzystania. Rosnącą popularnością cieszą się zwłaszcza zielone dachy płaskie, które powstają zarówno na obiektach biurowych, jak i budynkach wielorodzinnych czy jednorodzinnych. Powierzchnia takiego dachu zaliczana jest do powierzchni biologicznie czynnych, co jest niezwykle przydatne zwłaszcza na działkach mających niewielki metraż. Warto przy tym pamiętać, że minimalna powierzchnia biologicznie czynna na działce budowlanej to 25%.
Oczywiście koszt dachu płaskiego zielonego bywa dość wysoki. Największe wydatki wiążą się z koniecznością wykonania drenażu, usypania ziemi oraz zagospodarowania roślinnością. Mimo to dachy zielone cieszą się coraz większym zainteresowaniem firm inwestujących w budynki w centrach dużych miast. Takie budynki wyróżniają się na tle innych i zapewniają użytkownikom wysoki komfort użytkowy. W Polsce jednak nadal jest to rozwiązanie spotykane rzadko, zwłaszcza w budownictwie jednorodzinnym, gdzie dominują dachy dwuspadowe.

Najnowsze wpisy

28.05.2024
Książka obiektu budowlanego

Książka obiektu budowlanego to dokument służący do systematycznego rejestrowania i archiwizowania wszelkich istotnych informacji dotyczących eksploatacji, konserwacji i remontów budynku.…

28.05.2024
Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie

Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie to koncepcja która określa prawa i możliwości człowieka do odgrywania ważnej roli w procesie budowlanym.…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami