Blog

21.08.2018

Kim jest dekarz?

W artykule znajdziesz:

Kim jest dekarz?

Dekarz to specjalista, który zajmuje się naprawianiem i pokrywaniem dachów za pomocą różnego rodzaju pokryć dachowych, np. z dachówek ceramicznych, blachodachówek, gontu, papy, płyt z tworzyw sztucznych, asfaltu, masy bitumicznej, wierzby czy słomy lub innych materiałów (program na komputer). Dekarz odpowiada również za zabezpieczenie dachu oraz całego budynku przed zawilgoceniem, ponieważ do jego obowiązków zalicza się zakładanie rynien i rur spustowych, a także wykonywanie izolacji przeciwwilgociowych. Specjalista ten planuje wszystkie prace dekarskie i zapewnia zaopatrzenie w niezbędne materiały, narzędzia, sprzęt i maszyny (program na egzamin ustny).

To praca ciężka i niebezpieczna

Kim jest dekarz?

Zawód dekarza związany jest oczywiście z budownictwem, dlatego można go zdobyć w szkole zawodowej, a także na różnego rodzaju kursach przyuczających, które kwalifikują do wykonywania tego zawodu (promocja 3 w 1). Dopiero po trzech latach pracy jako pomocnik dekarza można zdać egzamin na tytuł czeladnika. Osoba, chcąca pracować jako dekarz, musi cechować się sprawnością fizyczną, ponieważ jakiekolwiek zaburzenia równowagi są niedopuszczalne(program na telefon). Poz tym wymagana jest systematyczność, dokładność, solidność oraz umiejętności współdziałania z innymi pracownikami na budowie. Dodatkowe cechy, które przydają się w tej pracy to podzielność uwagi, dobry refleks, wyobraźnia przestrzenna oraz zdolności konstrukcyjne i manualne (segregator).
Dekarz może pracować zarówno we własnym warsztacie, jak i na budowie, podczas montowania dachu. To praca ciężka i niebezpieczna, która wymaga zmysłu estetycznego i dużej dokładności. Osoba pracująca na tym stanowisku może być narażona na różnego rodzaju zagrożenia, np. upadek z wysokości zranienia ostrymi narzędziami, poparzenia od słońca, porażenie prądem po zetknięciu z linia elektryczną czy poparzenia gorącymi materiałami. Praca wykonywana przy pokryciach dachowych jest trudna, dlatego w Polsce niewielu jest fachowców, którzy dobrze ją wykonują. Wielu specjalistów pracuje poza granicami, gdzie są bardzo cenieni. Dekarz może być zatrudniony na każdej budowie do naprawy oraz kładzenia dachów (opinie).

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami