Blog

Wejścia dla niepełnosprawnych zdjęcie nr 2
20.02.2023

Kity tiokolowe

W artykule znajdziesz:

Wejścia dla niepełnosprawnych zdjęcie nr 3
Kity tiokolowe

Kit PUR-1K zachowuje swe własności wyjściowe w ciągu 3-T> miesięcy, zależnie od temperatury magazynowania. Mniej wygodne w stosowaniu, ale bardziej rozpowszechnione, są kity poliuretanowe dwuskładnikowe (program uprawnienia budowlane na komputer). Za granicą produkowane są one przez wiele firm pod różnymi nazwami handlowymi. Do bardziej znanych materiałów z tej grupy wyrobów należą kity firmy „Hóganas - Syrofast” (Szwecja) o nazwie Habenit E-433 oraz Habenit E-43T, przeznaczone głównie do uszczelniania dylatacji w podłogach przemysłowych oraz połączeń kielichowych kamionkowych rurociągów na ciecze i jako izolacje przeponowe podposadzkowe. Kitów poliuretanowych dotychczas w kraju nie produkuje się. Prowadzone są badania nad technologią ich produkcji, której uruchomienie planowane jest w najbliższych latach.

Dłużej niż kity silikonowe i poliuretanowe stosowane są w budownictwie elastyczne kity tiokolowe dwuskładnikowe. W kraju kit tiokolowy jest produkowany i nosi nazwę handlową Tiokit (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zgodnie ze świadectwem dopuszczenia do stosowania w budownictwie nr 216/ /75, Tiokit produkowany jest w trzech rodzajach, różniących się barwą i własnościami. Tiokit może być biały, szary i czarny. Tiokit jest dwuskładnikowym kitem tiokolowym, przygotowanym bezpośrednio przed użyciem przez zmieszanie składnika podstawowego A i utwardzacza B (uprawnienia budowlane).

Trwałość składników kitu tiokolowego Tiokit jest różna i przy prawidłowym przechowywaniu wynosi dla składnika A-12 miesięcy, dla składnika B - 2 miesiące. Składniki Tiokitu powinny być pakowane razem w metalowe puszki, tak aby oba składniki nie mogły ulec zmieszaniu. Składnik A, znajdujący się na dnie puszki, powinien być oddzielony od składnika B warstwą folii wywiniętej na zewnątrz puszki i zaciśniętej wieczkiem. Dopuszczalne jest również pakowanie obydwu składników w oddzielnych opakowaniach (program egzamin ustny).

Kity plastyczno-elastyczne

Opakowania muszą być szczelnie zamykane i zaopatrzone w trwałe oznakowanie informujące nie tylko o nazwie materiału, adresie producenta i masie składników, ale również podające datę produkcji, okres trwałości składników, stosunek wagowy, w jakim należy je mieszać, oraz znak ostrzegawczy o toksyczności składnika B. Tiokit przeznaczony jest do uszczelniania złączy elementów z betonu, metalu, szkła, ceramiki, drewna i kamieni naturalnych. Tiokitu nie należy stosować do wypełniania złączy elementów wykonanych z betonów komórkowych (opinie o programie).

Tiokit może być nakładany ręcznie za pomocą szpachli lub odpowiednich pistoletów do spoinowania (ręcznych bądź pneumatycznych). Producentem kitów tiokolowych Tiokit są Zakłady Materiałów Izolacyjnych w Olszynie Lubańskiej, a dystrybutorem - Biuro Zbytu Przemysłu Materiałów Izolacyjnych (Katowice, ul. Armii Czerwonej 193) (segregator aktów prawnych).

Z zagranicznych kitów tiokolowych najbardziej znane w kraju są wyroby o nazwach: Thioflex 600 (Anglia), Tricosal (RFN), Naffoflex (RFN), Thioplast (NRD). Właściwości oraz zakres stosowania zagranicznych kitów tiokolowych dwuskładnikowych zbliżone są do cech kitu Tiokit produkcji krajowej.

Grupę kitów plastyczno-elastycznych produkcji krajowej reprezentuje akrylowa masa dylatacyjna (produkowana przez Wrocławską Fabrykę Farb i Lakierów „Poli- farb” - Wrocław, ul. Kwidzyńska 8), zwana też kitem akrylowym. W skład kitu akrylowego wchodzi wodna dyspersja akrylowa z niewielkim dodatkiem nisko spolimeryzowanego poliizobutylenu, wypełniacze, pigmenty i środki pomocnicze (promocja 3 w 1).

Kit akrylowy stanowi jednolitą masę, bez widocznych grudek i zanieczyszczeń mechanicznych, barwy białokremowej, o nikłym zapachu charakterystycznym dla dyspersji akrylowej. Świeża masa akrylowa ma ciężar 1,5-1,6 G/cm3, konsystencję pasty, nie wykazuje tendencji do spływania ze spoin pionowych. Przy wygrzewaniu masy akrylowej w temperaturze 105°C dopuszczalny ubytek ciężaru wynosi nie więcej niż 14%.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wejścia dla niepełnosprawnych zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wejścia dla niepełnosprawnych zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wejścia dla niepełnosprawnych zdjęcie nr 8 Wejścia dla niepełnosprawnych zdjęcie nr 9 Wejścia dla niepełnosprawnych zdjęcie nr 10
Wejścia dla niepełnosprawnych zdjęcie nr 11
Wejścia dla niepełnosprawnych zdjęcie nr 12 Wejścia dla niepełnosprawnych zdjęcie nr 13 Wejścia dla niepełnosprawnych zdjęcie nr 14
Wejścia dla niepełnosprawnych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wejścia dla niepełnosprawnych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wejścia dla niepełnosprawnych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami