Blog

27.02.2020

Klasyfikacja prac modernizacyjnych uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Klasyfikacja prac modernizacyjnych uprawnienia budowlane

Klasyfikacja prac modernizacyjnych uprawnienia budowlane

Rozróżniamy dwa rodzaje prac modernizacyjnych (program uprawnienia budowlane na komputer). Do pierwszego rodzaju zaliczamy prace polegające na zmianie wyposażenia, do drugiej - prace polegające na zmianie układów przestrzenno-funkcjonalnych.
Zmiany wyposażenia. Możemy tu wyróżnić:
- zmiany wyposażenia poszczególnych mieszkań,
- zmiany wyposażenia obejmujące cały budynek.

Zmiana wyposażenia poszczególnych mieszkań jest modernizacją o najmniejszym zakresie, najłatwiejszą do przeprowadzenia i często wykonywaną przez samych mieszkańców (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Zmiany wyposażenia całego budynku (np. założenie nowych instalacji) są pracami znacznie trudniejszymi i często łączą się z kapitalnym remontem, a niekiedy też z modernizacją układów pomieszczeń. Zmiany układów przestrzenno-funkcjonalnych. Możemy tu wyróżnić:
- zmiany układów przestrzenno-funkcjonalnych poszczególnych mieszkań,
- zmiany układów przestrzenno-funkcjonalnych zespołów mieszkań,
- zmiany układów przestrzenno-funkcjonalnych całych budynków (uprawnienia budowlane).

Prace modernizacyjne polegające na zmianach układów przestrzenno-funkcjonalnych są pracami trudnymi i kosztownymi. Przy modernizacji obiektów będą, w zależności od okresu ich realizacji, występowały różne problemy. Z zabudowy z przełomu XIX i XX wieku podlegać będzie modernizacji głównie śródmiejska zabudowa czynszowa. W wielu tych budynkach występować będą dwa podstawowe typy mieszkań: dużych i małych. Duże, położone zwykle od frontu, nadają się do modernizacji, są to bowiem mieszkania kilkupokojowe, o dużych powierzchniach i w wielu przypadkach nieprawidłowo zasiedlone.

Przy modernizacji tych mieszkań polegającej na podziale będzie niezbędne wykonanie nowych pionów wentylacyjnych i instalacyjnych. Szanse prawidłowego przeprowadzenia modernizacji polegającej na podziale mieszkań stwarza istnienie kuchennych klatek schodowych (program egzamin ustny).
Okres międzywojenny pozostawił z kolei bardzo różnorodne mieszkania, z których wiele stwarza korzystne warunki dla modernizacji. Część tych mieszkań została po ostatniej wojnie podzielona na mniejsze lokale.

Roboty modernizacyjne powinny w tych przypadkach ograniczyć się do przywrócenia pierwotnych układów i wymiany lub też uzupełnienia wyposażenia. W wielu obiektach o niskim standardzie, a w tym także w niektórych budynkach spółdzielczych, konieczne okaże się przystosowanie mieszkań do współczesnych wymagań.

Modernizacja mieszkań

Modernizacja mieszkań powstałych bezpośrednio po wojnie będzie przede wszystkim polegała na podnoszeniu ich standardu (opinie o programie). Zmiany układów przestrzenno-funkcjonalnych powinny być dokonywane tylko w tych przypadkach, gdy są one wyjątkowo niekorzystne.

Najważniejszy problem stanowią mieszkania realizowane od końca lat pięćdziesiątych do drugiej połowy lat siedemdziesiątych. Mieszkania te mają liczne mankamenty, których usunięcie będzie zadaniem przeprowadzanych modernizacji.
W wielu mieszkaniach będzie możliwe przeprowadzenie wewnętrznej przebudowy, dzięki której uda się wyeliminować podstawowe mankamenty, takie jak pozbawienie kuchni światła dziennego, zbyt małe powierzchnie pokoi, nieprawidłowe układy funkcjonalne. Po modernizacji mieszkania te powinny mieć mniejszą liczbę mieszkańców.

Zakres prac przy prowadzeniu modernizacji.Zakres prac przy prowadzeniu modernizacji budynku zależy od rodzaju modernizacji i konstrukcji budynku (segregator aktów prawnych).

Do prac o najmniejszym zakresie należy wymiana armatury czy wykładzin. Do znacznie poważniejszych robót należy wprowadzenie nowych instalacji. W starych budynkach najczęściej zakłada się instalacje centralnego ogrzewania i gazowe.

Znacznie większy zakres robót budowlanych występuje przy przekształceniu układów funkcjonalno-przestrzennych. Gdy prace polegają na minimalnej korekcie układu i wymianie urządzeń, mogą one odbywać się w mieszkaniach, w których pozostaną lokatorzy. Przekształcenie układu wszystkich pomieszczeń w budynku, związane ze zmianami ich wielkości, wymaga wykwaterowania mieszkańców (promocja 3 w 1).

Prace te pociągają za sobą konieczność wyburzenia ścianek działowych, dokonania przebić w elementach konstrukcyjnych i wykonania szeregu robót konstrukcyjnych, wykończeniowych i instalacyjnych.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami