Blog

20.02.2023

Kleje i lepiszcza

W artykule znajdziesz:

Kleje i lepiszcza

Kleje i lepiszcza do folii z tworzyw sztucznych stosowane są do łączenia folii z podłożem oraz poszczególnych arkuszy folii między sobą. Do klejenia folii z PCW najczęściej stosuje się kleje rozpuszczalnikowe na bazie chlorowanego polichlorku winylu, np. klej winylowy PC-3 produkowany przez Spółdzielnię Pracy Chemików „Argon” w Łodzi (program uprawnienia budowlane na komputer).

Według wymagań ZN-61/CZSP/E-12 ma on następujące właściwości: ciężar objętościowy w 20°C - 0,93-0,94 G/cm3, lepkość według Forda - 20-26 s, zawartość suchej substancji - 19,5-21,5%. Klej ma charakterystyczny zapach rozpuszczalników organicznych (aceton, octan etylu, octan butylu, dwuchloro- etan) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Można go stosować do klejenia folii izolacyjnych z PCW ze sobą oraz do przyklejania jej do podłoża betonowego, stalowego oraz twardego polichlorku winylu. Zużycie kleju PC-3 na 10 m spoiny klejowej, przy łączeniu folii na zakładkę szerokości 4-5 cm, wynosi ok. 0,1 kg. Zużycie PC-3 przy klejeniu folii do podłoża wynosi 0,2-0,4 kg/m?, zależnie od gładkości powierzchni i porowatości podłoża (uprawnienia budowlane).

Do klejenia folii izolacyjnych z PCW ze sobą oraz do podłoża można również stosować kleje poliuretanowe. Są to najczęściej kleje dwuskładnikowe, wiążące na zasadzie reakcji chemicznej. Składniki miesza się ze sobą w odpowiedniej proporcji bezpośrednio przed użyciem. Przykładem kleju poliuretanowego o sprawdzonej przydatności do klejenia folii z PCW (np. folii górniczej) jest klej poliuretanowy, uzyskany przez zmieszanie następujących składników:

  1. Izokol 104-100 części wagowych,
  2. Izocyn PT-100 - 8 do 10 części wagowych (program egzamin ustny).

Okres przydatności do stosowania ww. kleju, zwany też czasem żywotności, od chwili wymieszania składników wynosi 2-6 godzin i zależy w znacznym stopniu od temperatury otoczenia. Klej ten ma konsystencję oleistej cieczy barwy słomkowej. Zużycie kleju poliuretanowego przy klejeniu folii z folią wynosi 100-150 g/m?, a przy klejeniu folii do podłoża ok. 200 g/m? (opinie o programie).

Taśmy dylatacyjne z PCW

Producentem Izokolu 104 i Izocynu PT- -100 są Zakłady Chemiczne „Izochem” w Bydgoszczy. Należy przy tym zaznaczyć, że ze względu na dotychczasowy brak krajowej produkcji izolacyjnych folii z PCW dla budownictwa nie produkowano również specjalnych klejów, a dobierano je z istniejącego asortymentu. Folie z PCW bitumoodporne, do których można zaliczyć oświęcimską folię antykorozyjną, można kleić na lepiszczach asfaltowych stosowanych na gorąco, np. na lepiku asfaltowym bez wypełniaczy lub na asfalcie przemysłowym PS-85.

Do łączenia folii z folią stosuje się również szybko odparowujące rozpuszczalniki, agresywne w stosunku do PCW, np. czterohydrofuran, cykloheksanon. Są to substancje łatwo palne, o niskiej temperaturze zapłonu. Zużycie orientacyjne tego typu preparatów na 10 m zakładu folii szerokości 4-5 cm wynosi ok. 100 g. Do dodatkowego uszczelnienia połączeń folii z folią stosuje się tzw. folię upłynnioną z PCW, którą pokrywa się brzeg zakładu. Preparat ten w kraju nie jest jeszcze produkowany (segregator aktów prawnych).

Taśmy dylatacyjne z uplastycznionego polichlorku winylu są to taśmy profilowane, produkowane metodą wytłaczania. W zależności od kształtów i wymiarów przemysł krajowy produkuje trzy rodzaje taśm dylatacyjnych z PCW. Mają one następujące oznaczenia fabryczne: nr 0 - taśma szerokości 115 mm, nr 3 - taśma szerokości 200 mm, nr 4 - taśma szerokości 350 mm. Zależnie od rodzaju taśmy jej kształt i wymiary powinny być zgodne (promocja 3 w 1).

Taśmy dylatacyjne z PCW powinny mieć jednolitą słomkową barwę, powierzchnię i brzegi gładkie, bez naderwać. Dopuszczalne są rysy wzdłuż kierunku wytłaczania głębokości do 0,3 mm. Długość odcinka taśmy powinna wynosić nie mniej niż 10 m. Taśmy zwijane są w krążki i wiązane sznurkiem. Po rozwinięciu z krążka taśma powinna stanowić proste pasmo o równoległych krawędziach.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami