Blog
Kleje i lepiszcza
W artykule znajdziesz:
Kleje i lepiszcza do folii z tworzyw sztucznych stosowane są do łączenia folii z podłożem oraz poszczególnych arkuszy folii między sobą. Do klejenia folii z PCW najczęściej stosuje się kleje rozpuszczalnikowe na bazie chlorowanego polichlorku winylu, np. klej winylowy PC-3 produkowany przez Spółdzielnię Pracy Chemików „Argon” w Łodzi (program uprawnienia budowlane na komputer).
Według wymagań ZN-61/CZSP/E-12 ma on następujące właściwości: ciężar objętościowy w 20°C - 0,93-0,94 G/cm3, lepkość według Forda - 20-26 s, zawartość suchej substancji - 19,5-21,5%. Klej ma charakterystyczny zapach rozpuszczalników organicznych (aceton, octan etylu, octan butylu, dwuchloro- etan) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Można go stosować do klejenia folii izolacyjnych z PCW ze sobą oraz do przyklejania jej do podłoża betonowego, stalowego oraz twardego polichlorku winylu. Zużycie kleju PC-3 na 10 m spoiny klejowej, przy łączeniu folii na zakładkę szerokości 4-5 cm, wynosi ok. 0,1 kg. Zużycie PC-3 przy klejeniu folii do podłoża wynosi 0,2-0,4 kg/m?, zależnie od gładkości powierzchni i porowatości podłoża (uprawnienia budowlane).
Do klejenia folii izolacyjnych z PCW ze sobą oraz do podłoża można również stosować kleje poliuretanowe. Są to najczęściej kleje dwuskładnikowe, wiążące na zasadzie reakcji chemicznej. Składniki miesza się ze sobą w odpowiedniej proporcji bezpośrednio przed użyciem. Przykładem kleju poliuretanowego o sprawdzonej przydatności do klejenia folii z PCW (np. folii górniczej) jest klej poliuretanowy, uzyskany przez zmieszanie następujących składników:
- Izokol 104-100 części wagowych,
- Izocyn PT-100 - 8 do 10 części wagowych (program egzamin ustny).
Okres przydatności do stosowania ww. kleju, zwany też czasem żywotności, od chwili wymieszania składników wynosi 2-6 godzin i zależy w znacznym stopniu od temperatury otoczenia. Klej ten ma konsystencję oleistej cieczy barwy słomkowej. Zużycie kleju poliuretanowego przy klejeniu folii z folią wynosi 100-150 g/m?, a przy klejeniu folii do podłoża ok. 200 g/m? (opinie o programie).
Taśmy dylatacyjne z PCW
Producentem Izokolu 104 i Izocynu PT- -100 są Zakłady Chemiczne „Izochem” w Bydgoszczy. Należy przy tym zaznaczyć, że ze względu na dotychczasowy brak krajowej produkcji izolacyjnych folii z PCW dla budownictwa nie produkowano również specjalnych klejów, a dobierano je z istniejącego asortymentu. Folie z PCW bitumoodporne, do których można zaliczyć oświęcimską folię antykorozyjną, można kleić na lepiszczach asfaltowych stosowanych na gorąco, np. na lepiku asfaltowym bez wypełniaczy lub na asfalcie przemysłowym PS-85.
Do łączenia folii z folią stosuje się również szybko odparowujące rozpuszczalniki, agresywne w stosunku do PCW, np. czterohydrofuran, cykloheksanon. Są to substancje łatwo palne, o niskiej temperaturze zapłonu. Zużycie orientacyjne tego typu preparatów na 10 m zakładu folii szerokości 4-5 cm wynosi ok. 100 g. Do dodatkowego uszczelnienia połączeń folii z folią stosuje się tzw. folię upłynnioną z PCW, którą pokrywa się brzeg zakładu. Preparat ten w kraju nie jest jeszcze produkowany (segregator aktów prawnych).
Taśmy dylatacyjne z uplastycznionego polichlorku winylu są to taśmy profilowane, produkowane metodą wytłaczania. W zależności od kształtów i wymiarów przemysł krajowy produkuje trzy rodzaje taśm dylatacyjnych z PCW. Mają one następujące oznaczenia fabryczne: nr 0 - taśma szerokości 115 mm, nr 3 - taśma szerokości 200 mm, nr 4 - taśma szerokości 350 mm. Zależnie od rodzaju taśmy jej kształt i wymiary powinny być zgodne (promocja 3 w 1).
Taśmy dylatacyjne z PCW powinny mieć jednolitą słomkową barwę, powierzchnię i brzegi gładkie, bez naderwać. Dopuszczalne są rysy wzdłuż kierunku wytłaczania głębokości do 0,3 mm. Długość odcinka taśmy powinna wynosić nie mniej niż 10 m. Taśmy zwijane są w krążki i wiązane sznurkiem. Po rozwinięciu z krążka taśma powinna stanowić proste pasmo o równoległych krawędziach.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32