Blog

Elementy przekroju poprzecznego zdjęcie nr 2
08.01.2021

Klejenie prefabrykatów

W artykule znajdziesz:

Klejenie prefabrykatów

Elementy przekroju poprzecznego zdjęcie nr 3
Klejenie prefabrykatów

Inny skład mieszanki stosowanej do klejenia prefabrykatów to: Epidian 5 - 100 części wagowych, ftalan dwubutylowy - 20 cz. wag. oraz utwardzacz Z-l 12 cz. wag. Przedstawione w pracy przykłady przeprowadzonych przez Instytut Rudownictwa Politechniki Krakowskiej napraw uszkodzonych konstrukcji za pomocą żywic epoksydowych dają pozytywne świadectwo o szerokiej przydatności tej metody do zastosowania praktycznego (program uprawnienia budowlane na komputer).

Pod sprężony zbiornik wodny wykonano w okresie jesiennym żelbetowy fundament w kształcie pierścienia. Na czas zimy przerwano dalsze prace budowlane, nie zasypując fundamentu w jego wykopach. Przemarzanie podłoża gruntowego pod fundamentem spowodowało lokalne wysadziny gruntu, w wyniku których powstały pęknięcia o rozwarciu od 0,5 do 2 mm na całej szerokości fundamentu w jego górnej części. Naprawę uszkodzonego fundamentu, która również zapewniałaby jego wodoszczelność, zdecydowano przeprowadzić przez zainiektowanie rys żywicą epoksydową.

Metoda ta okazała się skuteczna i mniej kłopotliwa od możliwych do zastosowania w takim wypadku innych sposobów dotychczas przyjętych. Monolityczna konstrukcja dachowa. Na skutek niejednorodności betonu i jego gorszej jakości w miejscach przerw roboczych przy betonowaniu, powstały w belkach żelbetowych przekrycia dachowego ukośne rysy o szerokości 1-1,5 mm, charakterystyczne dla naprężeń spowodowanych przypodporowym ukośnym rozciąganiem. Zaistniała więc potrzeba dozbrojenia lub innego wzmocnienia belek przy podporach na tzw. ścinanie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W oparciu o przeprowadzone wstępne badania laboratoryjne na słupkach betonowych, rozrywanych i wzmacnianych doklejanymi z dwóch stron blachami stalowymi, ustalono następujący sposób naprawy belek. Zainiektowano powstałe w belkach rysy żywicą epoksydową, a następnie doklejono na bokach belek pod kątem 45° nakładki z blach o grubości 3 mm i o wymiarach. Prefabrykaty dźwigarów kablobetonowych. Prefabrykaty dostarczone na budowę do przekrycia hali włókienniczej miały różnego rodzaju rysy i pęknięcia. Z 56 zakwestionowanych na budowie prefabrykatów trzeba było odrzucić 17, a pozostałe 39 naprawiono za pomocą iniekcji żywicami epoksydowymi.

Ogólne koszty klejenia

Ogólne koszty klejenia prefabrykatów wraz z dodatkowymi badaniami wyniosły około 12% wartości naprawionych elementów, a naprawą na budowie wykonało 3 ludzi w ciągu 18 dni (uprawnienia budowlane).
Warto również dodać, że część rys naprawiono przed sprężaniem, a część już po sprężeniu i zmontowaniu dźwigarów (program egzamin ustny).

Dźwigary kablobetonowe składane. Naprawę uszkodzonych w czasie transportu dolnych pasów dźwigarów wykonano za pomocą klejenia żywicami epoksydowymi przed sprężaniem dźwigarów.
Aby w czasie naprawy nie wypełnić klejem kanałów kablowych, przed przystąpieniem do zainiektowania rys wprowadzono do kanałów natalkowane węże gumowe, w które wtłoczono sprężone powietrze. Po dokonaniu naprawy i stwardnieniu żywicy powietrze wypuszczano i węże gumowe wyciągano z kanałów (opinie o programie).

Raki i kawerny w betonie. Czoła belek kablobetonowych w miejscu zakotwień miały liczne raki i kawerny, stwarzające niebezpieczeństwo zniszczenia całej strefy podporowej przy sprężaniu konstrukcji. W tej sytuacji uszczelniono zewnętrzne powierzchnie końców belek mieszanką żywic epoksydowych z dodatkiem cementu „350”, a następnie zainiektowano wewnętrzne kawerny. Podobnie jak w poprzednio podanym przypadku, na okres prac naprawczych otwory kablowe uszczelniono za pomocą węży gumowych wypełnionych sprężonym powietrzem (segregator aktów prawnych).

Po czterech dniach od tak wykonanej naprawy belek kablobetonowych przeprowadzono ich sprężanie. Miało ono przebieg prawidłowy i nie stwierdzono żadnych uszkodzeń belek.

Wzmacnianie betonów rakowatych i skorodowanych (promocja 3 w 1). Betony rakowate i skorodowane, występujące w elementach konstrukcji, powodują obniżenie ich nośności, sztywności i trwałości. Toteż tego rodzaju uszkodzenia konstrukcji betonowych i żelbetowych wymagają wzmocnienia i napraw, przywracających tym konstrukcjom odpowiednie wartości użytkowe.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Elementy przekroju poprzecznego zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Elementy przekroju poprzecznego zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Elementy przekroju poprzecznego zdjęcie nr 8 Elementy przekroju poprzecznego zdjęcie nr 9 Elementy przekroju poprzecznego zdjęcie nr 10
Elementy przekroju poprzecznego zdjęcie nr 11
Elementy przekroju poprzecznego zdjęcie nr 12 Elementy przekroju poprzecznego zdjęcie nr 13 Elementy przekroju poprzecznego zdjęcie nr 14
Elementy przekroju poprzecznego zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Elementy przekroju poprzecznego zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Elementy przekroju poprzecznego zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami