Blog

17.04.2020

Klif

W artykule znajdziesz:

Klif

Klif

Klif, faleza - urwisko brzegu morskiego lub jeziornego powstające na wysokich wybrzeżach wskutek niszczącego wpływu falowania wód; k. aktywny ulega ciągłej abrazji; k. ustabilizowany nie wykazuje żadnych lub tylko minimalne ślady procesów abrazyjnych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Klimakonwektor - urządzenie w klimatyzacji zdecentralizowanej, w którym z dysz lub szczelin wydziela się powietrze z dużą prędkością dowolnie regulowaną, pobierając równocześniewskutek wytworzonego podciśnienia powietrze z pomieszczenia.

Klimat - charakterystyczny dla danego obszaru zespół zjawisk i procesów atmosferycznych kształtujących się pod wpływem właściwości fizycznych i geograficznych tego obszaru, określony na podstawie wyniku wieloletnich obserwacji.
Klimat techniczny - klimat umowny określony i oznaczony ze względu na potrzeby techniczne (np. transportu, składowania i eksploatacji wyrobów i urządzeń technicznych).
Klimatografia - dział klimatologii, którego zadaniem jest opis (a także sporządzenie map) klimatów poszczególnych obszarów Ziemi (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Klimatogram - wykres stanowiący połączenie rocznego wykresu przebiegu temperatury sporządzonego na podstawie termogramów z wykresem przebiegu opadów sporządzonym na podstawie pluwiogramów, zazwyczaj oparty na średnich wartościach w określonym czasie (np. w ciągu miesiąca).

Klimatologia - nauka o klimacie; zajmuje się badaniem procesów fizycznych kształtujących klimaty i wpływem czynników geograficznych na przebieg tych procesów, opisem klimatów różnych obszarów kuli ziemskiej (także w różnych epokach geologiczych) oraz ich klasyfikacją.
Klimatologia magazynowania - badanie czynników klimatycznych wpływających na szybkość starzenia się zapasów (uprawnienia budowlane).
Klimatyzacja - regulacja w pomieszczeniach zamkniętych czynników wpływających na stan powietrza (np. temperatury, wilgotności, jonizacji, zapachu) oraz usuwanie z powietrza składników szkodliwych (kurzu, gazów trujących, bakterii); k. bytowa ma na celu stworzenie jak najlepszych warunków atmosferycznych w pomieszczeniach przeznaczonych dla ludzi lub zwierząt; k. przemysłowa zapewnia optymalne warunki atmosferyczne w pomieszczeniach, w których odbywają się określone procesy technologiczne.

Klimatyzacja papieru, temperowanie papieru - technologiczne przystosowanie papieru do warunków drukowania przez nadanie mu odpowiedniej wilgotności i temperatury.
Klimatyzator, klimator - aparat obejmujący we wspólnej obudowie urządzenia do obróbki powietrza w celach klimatyzacyjnych (program egzamin ustny).
Klimatyzowanie drewna - składowanie wysuszonego drewna w warunkach umożliwiających wyrównanie różnic rozmieszczenia wilgotności we wnętrzu sortymentu i rozładowanie wewnętrznych naprężeń.

Klin

Klin 1 - przedmiot w kształcie bryły ograniczonej częściowo płaszczyznami bocznymi kąta dwuściennego i dowolnymi innymi powierzchniami; (2) element konstrukcyjny o kształcie zbliżonym do klina (I); w budowie maszyn k. bywają używane jako łączniki w połączeniach klinowych lub jako człony mechanizmów.
Klin formowy - mechanizm śrubowo-klinowy, w którym przez wkręcanie śruby uzyskuje się rozpierające działanie klinów (opinie o programie).
Klin fotometryczny - filtr optyczny szary, którego współczynnik przepuszczania zmienia się w sposób ciągły wzdłuż linii (prostej lub krzywej) leżącej na jego powierzchni; k.f. stanowią istotną część wielu przyrządów optycznych, np. fotometrów, tensometrów.

Klin geodezyjny - przyrząd w postaci klina (ze stali lub szkła) do dokładnego pomiaru małych odległości przy komparacji łat mierniczych lub przy pomiarze odległości łatami.
Klin kulisty - część kuli zawarta między połówkami dwóch przecinających się wielkich kół.
Klin nastawczy - masz. klin stosowany w połączeniach części maszyn, gdy trzeba ustalić ich wzajemne położenie lub gdy siła działająca na połączenie zmienia kierunek działania; położenie k.n. reguluje się za pomocą nakrętki ustalającej; k.n. mają pochylenie od 1 : 3 do I : 6 (segregator aktów prawnych).
Klin odchylający, odchylacz klinowy - przyrząd stalowy w kształcie wyklinowującego się koryta, opuszczany do otworu wiertniczego w celu zmiany kierunku wiercenia.
Klin oporowy - klocek w kształcie klina podkładany pod koło pojazdu w celu jego unieruchomienia.
Klin optyczny - pryzmat o bardzo małym kącie łamiącym stosowany w różnych przyrządach optycznych do nieznacznego odchylania kierunku biegu promieni świetlnych, przy czym rozszczepienie światła jest znikome.

Klin optyczny korekcyjny - pryzmat o bardzo małym kącie łamiącym korygujący wartość kąta odchylenia promieni po przejściu ich przez diaspora metr.
Klin optyczny obrotowy, diasporametr - układ optyczny składający się z dwóch pryzmatów obracających się w kierunkach sobie przeciwnych dookoła osi układu równoległej do osi lunety optycznej, przy czym kąty odchylenia są sobie równe.
Klin poprzeczny - klin wbijany w otwór poprzeczny w stosunku do osi łączonych elementów. przenoszący siły wzdłużne; k.p. mają pochylenie od 1:10 do 1:15 (promocja 3 w 1).
Klin rozdzielczości - TV zbieżna wiązka czarnych prążków o stopniowo malejącej szerokości.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami