Blog

02.09.2022

klimat umiarkowany morski

W artykule znajdziesz:

klimat umiarkowany morski

Irlandia ma klimat umiarkowany morski. Dzięki wpływowi omywającego wyspę ciepłego Prądu Zatokowego jest on znacznie łagodniejszy, niż w przypadku innych obszarów, leżących na podobnych szer. geogr. (takich jak pd. Alaska, Kamczatka czy Zatoka Hudsona). Miesiącem najchłodniejszym jest styczeń ze średnią temp. 4-7°C, a najcieplejszym - lipiec (13-10°C). Średnie roczne sumy opadów wahają się od poniżej 800 mm w hrabstwach Dublin i Kildare do powyżej 2400 mm w górach hrabstw Kerry, Galway i Donegal. Najwyższe średnie miesięczne sumy opadów charakteryzują miesiące sierpień - grudzień (program uprawnienia budowlane na komputer).

Na terenie całego niemal kraju, poza szczytowymi partiami gór i wyżyn, okres wegetacyjny trwa co najmniej 7 miesięcy, a na wybrzeżu zach. i pd.-zach. nawet przez cały rok. Średnie roczne usłonecznienie waha się od poniżej 1300 godzin w pn. i pn.-zach. części kraju do powyżej 1600 w pd.-wsch. części hrabstwa Wexford (program uprawnienia budowlane na komputer).

Rzeki odwadniające terytorium Irlandii w większości należą do zlewiska Oceanu Atlantyckiego. Najdłuższą rzeką kraju (i Wysp Brytyjskich) jest Sionna (Shannon, ok. 340 km). Bierze ona początek w górach hrabstwa Cavan, a jej ujście do Atlantyku znajduje się na granicy hrabstw Clare i Limerick (uprawnienia budowlane). W środk. biegu Sionna rozszerza się, tworząc kilka wielkich jezior. Liczne jeziora i poszerzone doliny rzeczne są pozostałością epoki lodowcowej. Skupiają się one gl. w środk. i pn.-zach. części kraju. Do największych jezior należą m.in. Loch Coirib, Loch Measca, Loch Con, Loch Ribh (program egzamin ustny).

Produkcja roślinna

Gleby są przeważnie słabe, zbielicowane, brunatne, występują tu również szaroziemy. Zalesienie wynosi zaledwie 5%, choć jeszcze do XVII w. znaczne obszary były pokryte gęstym lasem dębowym. Obecnie najbardziej charakterystycznym elementem irlandzkiego krajobrazu są rozległe łąki i pastwiska oraz torfowiska, które w miejscach suchych, wyżej położonych przechodzą we wrzosowiska lub ubogie łąki. Torfowiska i wrzosowiska zajmują ok. 20% pow. kraju. Pd.-zach. część porasta roślinność zbliżona do śródziemnomorskiej. Na płaskowyżu Burren przetrwała natomiast flora arktyczno- -alpejska, będąca świadectwem znacznie chłodniejszego klimatu w przeszłości (opinie o programie).

W Irlandii żyje 27 gatunków ssaków (m.in. borsuk, wydra, zając, kuna, gronostaj, jeleń), I gatunek gadów, 3 gatunki płazów, 380 gatunków ptaków oraz kilka gatunków ryb. Ciekawostką jest brak węży, które wg legendy zostały wypędzone z wyspy przez św. Patryka. Wzrasta też pogłowie trzody (ok. 1,8 min szt.). Ukierunkowanie rolnic twa na hodowlę jest zdeterminowane strukturą użytków rolnych, w których zdecydowanie dominują użytki zielone (71″.. pow. kraju). Niski odsetek gruntów ornych (14%) oraz niezbyt urodzajne gleby sprawiają, że pomimo długiego okresu wegetacyjnego produkcja roślinna ma znaczenie drugorzędne-. Najważniejszymi uprawami są (produkcja w 1998; zbiory z I ha): jęczmień (1071 tys. t; 5,6 t), buraki cukrowe (1400 tys. t: 42,(> I), pszenic a ((>7 (tys. t; 8 t) i ziemniaki (482 tys, l; 26,1 t). Popularne jest leż sadownictwo. Rodzima produkcja rolna pokrywa ok. 85% zapotrzebowania na żywność. W 1998 połowy ryb osiągnęły 124,fi tys. (segregator aktów prawnych).

Uboga baza surowe owa, długotrwała zależność od Wielkiej Brytanii i konkurencja zestroiły znacznie lepiej rozwiniętego gospodarczo sąsiada sprawiły, że przemysł nie odgrywa w Irlandii tak dużej roli, jak w innych państwach zachodnioeuropejskich. Wytwarza on 19% PKB i zatrudnia 27% ludność i czynnej zawodowo (promocja 3 w 1).

Pomimo urozmaiconej budowy geologicznej Irlandia jest krajem ubogim w surowce mineralne. Wydobywa się przecie wszystkim: gaz ziemny, cynk, ołów oraz srebro. Wydobycie węgla kamiennego zostało zarzucone na początku lat 90. Energetyka bazuje na importowanym węglu kamiennym i ropie naftowej. Moc zainstalowana w elektrowniach wynosi 4499 MW, zużycie energii - ok. 17,9 mid kWh, a produkcja - 17,8 mid kWh, z czego ok. 4% przypada na elektrownie wodne.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami