Blog

Zaczyn cementowy zdjęcie nr 2
31.08.2022

Klimaty umiarkowane

W artykule znajdziesz:

Zaczyn cementowy zdjęcie nr 3
Klimaty umiarkowane

Znaczna część terytorium Europy reprezentuje typową subekumenę. Obejmuje ona obszary położone na pn. od 60 równoleżnika, zdominowane przez klimaty umiarkowane i chłodne oraz naturalne zbiorowiska roślinne typu tundry, lasotundry i tajgi. W jej składzie znajdują się także słabo zagospodarowane obszary stepowe i półpustynne Niziny Nadwołżańskiej. Tak schematycznie wyznaczona europejska subekumena zajmuje ok. 2,5 min kur’ (ok. 23% pow. lądowej Europy) i zamieszkiwana jest przez ok. 18 min osób (średnio 7,2 osoby/km’) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Najsłabiej zaludnionymi w obrębie subekumeny obszarami są m.in. Nieniecki Okręg Autonomiczny w Rosji (0,3 osoby/kirr’), okręg Finnmark w Norwegii (1,5 osoby/km2), fińska Laponia (2,1 osoby/km’) oraz hrabstwo Norrbotten w Szwecji (2,6 osoby/ km2). Biorąc pod uwagę prognozy demograficznego rozwoju Europy do 2050, podkreślić należy zdecydowanie takt, iż demograficznej recesji towarzyszyć będzie osiągnięcie wskaźnika gęstości zaludnienia na poziomie 55,8 osób/km . Będzie on zatem po raz pierwszy w historii zdecydowanie niższy od średniej światowej, szacowanej na 68,6 osób/km2 (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Relatywnie wysoki poziom rozwoju społeczno- -ekonomicznego Europy sprawia, że za wyjątkiem stopy zgonów pozostałe wskaźniki ruchu naturalnego przyjmują zdecydowanie niższe wartości od średnie h światowych, Jednocześnie wykazują one dość wyraźne zróżnicowanie w skali regionalnej, przy czym zasadnicza linia podziału przebiega między bardziej zamożnymi państwami Europy Zachodniej a krajami postkomunistycznymi i Półwyspu Bałkańskiego (uprawnienia budowlane).

Wzrost zubożenia

Pomimo to kierunek zmian w ruchu naturalnym ludności Europy bardzo wyraźnie wskazuje na coraz silniej zaawansowany proces starzenia się europejskiego społeczeństwa. Ostatnie dekady XX w. znaczone są w przypadku Europy niemal dwukrotnie niższą wartością współczynnika płodności kobiet w stosunku do średniej światowej - w latach 1974-1998 obniżył się z 2,2 do 1,6. Obraz ten jest gł. pochodną rosnącej zamożności mieszkańców oraz zmiany modelu rodziny (program egzamin ustny). Do nie mniej charakterystycznych zaliczyć należy także fakt silnego spadku wskaźnika płodności kobiet w części postkomunistycznych krajów (gł. Rosji, Ukrainie, Białorusi), będącego konsekwencją głębokiego kryzysu gospodarczego.

W przypadku tych państw współczynnik płodności sytuuje się poniżej średniej europejskiej (przeciętnie 1,8) (opinie o programie). Jednocześnie prorodzinna polityka społeczna prowadzona od wielu lat w zamożnych, a zarazem względnie słabych pod względem demograficznego potencjału krajach skandynawskie li znajduje wyraz w wyraźnie wyższych od średniej europejskiej wartościach współczynnika płodność i (np. w Finlandii i Norwegii wynosi on 1,9). Bezpośrednią konsekwencją obniżenia współczynnika płodności jest silny spadek stopy urodzeń z 19%. (lala 60.) do 12, 5%.. (1999), przy średniej światowej odpowiednio 36%, i 24,8% (segregator aktów prawnych).

W czołówce państw o najniższej stopie urodzeń znalazły się zatem kraje postkomunistyczne (np. Łotwa 7,TU, Rosja i Estonia po 8,b%o). W grupie najsilniejszych gospodarczo krajów najniższe jej wartości notowały Niemcy (8,7%.), Włochy (9,4%..) i Austria (9,6%..). Rekordowo wysoką stopą urodzeń legitymowały się Islandia (1 !>,3%>) oraz Bośnia i Hercegowina (14,8%.). W przypadku tego drugiego kraju związana była ona zapewne z polityką kompensacji strat demograficznych spowodowanych kilkuletnią wojną z Serbią. Godnym podkreślenia jest fakt bardzo silnego spadku stopy urodzeń w Polsce, pomimo prorodzinnych deklaracji rządu i Kościoła (promocja 3 w 1). Największe zmiany dokonały się właśnie od czasu wprowadzenia gospodarki wolnorynkowej (1990), która przyniosła generalnie wzrost zubożenia najbardziej aktywnej demograficznie części społeczeństwa (w latach 1990-1998 stopa urodzeń obniżyła się z 14, 5%. do 10,2%..).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Zaczyn cementowy zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Zaczyn cementowy zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Zaczyn cementowy zdjęcie nr 8 Zaczyn cementowy zdjęcie nr 9 Zaczyn cementowy zdjęcie nr 10
Zaczyn cementowy zdjęcie nr 11
Zaczyn cementowy zdjęcie nr 12 Zaczyn cementowy zdjęcie nr 13 Zaczyn cementowy zdjęcie nr 14
Zaczyn cementowy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zaczyn cementowy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zaczyn cementowy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami