Blog

Uproszczona dokumentacja inwestycji zdjęcie nr 2
20.08.2020

Transport daleki

W artykule znajdziesz:

Transport daleki

Uproszczona dokumentacja inwestycji zdjęcie nr 3
Transport daleki

W transporcie dalekim wydzielić można ponadto transport drogowy, szyno\ oraz transport linowy (program uprawnienia budowlane na komputer). Z tymi rodzajami transportu związany jest tabor komunikacyjny, który również w niektórych przypadkach może b wykorzystany na krótsze odległości transportowe obejmujące zakres transportu bliskiego (np. koleby kolejki wąskotorowej lub dźwigi linowe).
W rozdziale tym nie ujęto natomiast transportu pompowego ani pneumatycznego masy betonowej.

Omówione w rozdz. 4 środki transportu bliskiego służące do podawania kruszywa ze składowisk do urządzeń dozujących lub bezpośrednio do koszy wsypowych betoniarek, mogą być również wykorzystane do transportu masy betonowej z miejsca jej poboru do miejsca ułożenia (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Z uwagi na to, że środki takie ja taczki, japonki, wózki trój- i czterokołowe o napędzie mechanicznym, koleb: przenośniki itp. zostały szczegółowo omówione w rozdz. 4, obecnie omówione zostanie jedynie ich wykorzystanie w powiązaniu z innymi urządzeniami stosowanymi przy prowadzeniu robót betonowych.
Szerokie zastosowanie do transportu masy betonowej mają w dalszym ciągi taczki, najczęściej obecnie produkowane z kołem ogumionym. Stosowane si również wózki dwukołowe (japonki), koleby wąskotorowe z napędem ręcznym oraz ostatnio wprowadzane wózki trójkołowe akumulatorowe (uprawnienia budowlane).
Właściwa organizacja robót betonowych wymaga zachowania zasady pracy równomiernej i w związku z tym należy odpowiednio zharmonizować pracę betoniarki z pracą środków transportu i siły roboczej. Biorąc pod uwagę pojemność betoniarki, czas cyklu mieszania i odległość odwozu masy betonowej do miejsca ułożenia oraz, wychodząc z równań na wydajność, możemy ustalić ilość potrzebnego sprzętu oraz zapotrzebowanie siły roboczej.
Zapotrzebowanie siły roboczej w zależności od rodzaju sprzętu i od odległości transportu dla odwozu masy betonowej od betoniarki o pojemności 250 1 przy 2-minutowym cyklu mieszania. Jak wynika z rysunku, do odległości 30 m można używać taczki, a następnie japonki.

Koleby

Koleby są wykorzystane tylko w 50%. Zapotrzebowanie siły roboczej w zależności jak wyżej, lecz dla odwozu masy betonowej od betoniarki o pojemności 500 1 przy 2-minutowym cyklu mieszania. W tym przypadku taczki mogą być wykorzystane jedynie na odległość do 25 m. Japonek i koleb używa się zależnie od odległości. Należy zwrócić tutaj uwagę na ewentualne koszty przy budowie dróg dojazdowych dla japonek lub torów pod koleby. W związku z tym taczki jako najtańszy środek transportu będą w dalszym ciągu często stosowane (program egzamin ustny).

Zasadniczym problemem będzie tu określenie liczby ludzi i liczby taczek potrzebnych przy danej pojemności betoniarki, przy znanym czasie cyklu mieszania oraz przy danej odległości odwozu.
Wzięto pod uwagę taczki tradycyjne o pojemności 70-P80 1. Cykl mieszania wynosi 2 minuty. Przy zastosowaniu taczek z kołem ogumionym masę betonową można odwozić na większe odległości (opinie o programie).
Sam proces taczkowania wymaga odrębnej analizy. Z uwagi na rytmiczną pracę betoniarki, również i odbiór masy betonowej powinien odbywać się z zachowaniem tego samego rytmu. Cykl mieszania będzie zatem odpowiadał sumie poszczególnych cykli cząstkowych, w skład których wchodzić będą wszystkie czynności proste., wynikające z technologii.

Taką racjonalną metodę odwozu masy betonowej w formie diagramu (segregator aktów prawnych). Dla przykładu przyjęto pracę przy następujących danych: betoniarka o pojemności 250 1, taczki tradycyjne, odległość odwozu 25 m, cykl mieszania 2 minuty.
Z tablicy 7-1 wynika, że potrzeba będzie do takiej pracy 2 ludzi oraz 3 taczki (liczba taczek odpowiada pojemności betoniarki i nie jest przyporządkowana liczbie robotników; liczba robotników zaś jest zależna od odległości dowozu i pojemności betoniarki).

Zaznaczono tu wyraźnie podział pracy pomiędzy obu robotnikami, jak również przerwy na odpoczynek, który uzasadniony jest także technologicznie (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Uproszczona dokumentacja inwestycji zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Uproszczona dokumentacja inwestycji zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Uproszczona dokumentacja inwestycji zdjęcie nr 8 Uproszczona dokumentacja inwestycji zdjęcie nr 9 Uproszczona dokumentacja inwestycji zdjęcie nr 10
Uproszczona dokumentacja inwestycji zdjęcie nr 11
Uproszczona dokumentacja inwestycji zdjęcie nr 12 Uproszczona dokumentacja inwestycji zdjęcie nr 13 Uproszczona dokumentacja inwestycji zdjęcie nr 14
Uproszczona dokumentacja inwestycji zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Uproszczona dokumentacja inwestycji zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Uproszczona dokumentacja inwestycji zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami