Blog
Klinkier budowlany
W artykule znajdziesz:
Klinkier budowlany
Klinkier jest wyrobem w znacznej mierze lub całkowicie spieczonym. Struktura klinkieru jest ścisła, z bardzo małą ilością porów; wytrzymałość na ściskanie klinkieru jest bardzo znaczna (niektóre klinkiery przeszło 1000 kG/cm2) (uprawnienia budowlane).
Barwa zazwyczaj brunatno czerwona lub ciemna. Ciężar objętościowy ok. 2,0 T/m3. Do fabrykacji klinkieru potrzebne są gliny z małą zawartością piasku, wykazujące znaczną różnicę między temperaturą spiekania i topnienia. Glina powinna być dobrze przygotowana, rozdrobniona i wymieszana.
Formowanie wykonywa się przez prasowanie na „mokro” lub na „sucho” (program na telefon). Wypalanie odbywa się po należytym wysuszeniu w piecach opalanych gazem, dających wysoką temperaturę wypalania 1200-f-1300°C.
Klinkiery są ognioodporne do temperatury ok. 1000°C z zastrzeżeniem, że nie zostaną polane wodą lub szybko ostudzone. Są one odporne na działanie wilgoci i kwasów i bardzo trwałe.
Jako materiał na ściany budynków mieszkalnych nie nadają się ze względu na znaczny współczynnik przewodności cieplnej, złe wiązanie z zaprawą i wysoki koszt. Toteż mury z klinkieru stosuje się tylko w specjalnych przypadkach (program na komputer).
Klinkiery do licowania
Klinkiery do licowania mają zazwyczaj powierzchnię licową zeszkloną, w celu uzyskania ładniejszego wyglądu i trudniejszego osadzania się pyłu i sadzy (program egzamin ustny). Niektóre klinkiery licowe pokryte są polewą solną, która nadaje im błyszczący, ładny wygląd. Polewa ta powstaje, gdy w czasie wypalania zostaje wrzucona lub rozpylona w piecu sól kuchenna; pod działaniem wysokiej temperatury tworzą się glinokrzemiany sodowe, które osiadają na powierzchni wyrobów w postaci ścisłego błyszczącego szkliwa (opinie o programie). Wyroby z klinkieru są rozmaitego rodzaju w zależności od przeznaczenia.
Przede wszystkim normalna cegła klinkierowa o wymiarach 250 X 120 X X 65 cm. Wyrabiana jest w dwóch gatunkach i dwóch klasach o nasiąkliwości nie więcej niż 6% dla klasy 350 i 10% dla klasy 250 (półklinkier). Poza tym wyrabiane są cegły klinkierowe tego samego gatunku: dziewiątki, połówki, kwaterki i beleczki (segregator aktów prawnych).
Licówki klinkierowe mogą mieć w podstawie wymiary zwykłej cegły, lecz grubość ich jest mniejsza (ok. 3 cm); wyrabiane są również licówki dziurawki i licówki do przepoławiania, narożniki i inne o kształcie takim samym, jaki mają zwykłe licówki ceglane.
Klinkier do posadzek ma przeważnie powierzchnię górną zeszkloną; może mieć kształt zwykłych cegieł o grubości normalnej lub zmniejszonej bądź specjalnych płytek gładkich, prążkowanych lub rowkowanych.
Płytki prążkowane i rowkowane mają specjalne zastosowanie w bramach, na podwórzach i w ogóle w miejscach, gdzie zwykły klinkier okazałby się zbyt śliski. Klinkier posadzkowy powinien się wyróżniać odpornością na ścieranie (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32