Klinkier budowlany

Klinkier budowlany

Klinkier jest wyrobem w znacznej mierze lub całkowicie spieczonym. Struktura klinkieru jest ścisła, z bardzo małą ilością porów; wytrzymałość na ściskanie klinkieru jest bardzo znaczna (niektóre klinkiery przeszło 1000 kG/cm2) (uprawnienia budowlane).

Barwa zazwyczaj brunatno czerwona lub ciemna. Ciężar objętościowy ok. 2,0 T/m3. Do fabrykacji klinkieru potrzebne są gliny z małą zawartością piasku, wykazujące znaczną różnicę między temperaturą spiekania i topnienia. Glina powinna być dobrze przygotowana, rozdrobniona i wymieszana.

Formowanie wykonywa się przez prasowanie na „mokro” lub na „sucho” (program na telefon). Wypalanie odbywa się po należytym wysuszeniu w piecach opalanych gazem, dających wysoką temperaturę wypalania 1200-f-1300°C.

Klinkiery są ognioodporne do temperatury ok. 1000°C z zastrzeżeniem, że nie zostaną polane wodą lub szybko ostudzone. Są one odporne na działanie wilgoci i kwasów i bardzo trwałe.

Jako materiał na ściany budynków mieszkalnych nie nadają się ze względu na znaczny współczynnik przewodności cieplnej, złe wiązanie z zaprawą i wysoki koszt. Toteż mury z klinkieru stosuje się tylko w specjalnych przypadkach (program na komputer).

Klinkiery do licowania

Klinkiery do licowania mają zazwyczaj powierzchnię licową zeszkloną, w celu uzyskania ładniejszego wyglądu i trudniejszego osadzania się pyłu i sadzy (program egzamin ustny). Niektóre klinkiery licowe pokryte są polewą solną, która nadaje im błyszczący, ładny wygląd. Polewa ta powstaje, gdy w czasie wypalania zostaje wrzucona lub rozpylona w piecu sól kuchenna; pod działaniem wysokiej temperatury tworzą się glinokrzemiany sodowe, które osiadają na powierzchni wyrobów w postaci ścisłego błyszczącego szkliwa (opinie o programie). Wyroby z klinkieru są rozmaitego rodzaju w zależności od przeznaczenia.

Przede wszystkim normalna cegła klinkierowa o wymiarach 250 X 120 X X 65 cm. Wyrabiana jest w dwóch gatunkach i dwóch klasach o nasiąkliwości nie więcej niż 6% dla klasy 350 i 10% dla klasy 250 (półklinkier). Poza tym wyrabiane są cegły klinkierowe tego samego gatunku: dziewiątki, połówki, kwaterki i beleczki (segregator aktów prawnych).

Licówki klinkierowe mogą mieć w podstawie wymiary zwykłej cegły, lecz grubość ich jest mniejsza (ok. 3 cm); wyrabiane są również licówki dziurawki i licówki do przepoławiania, narożniki i inne o kształcie takim samym, jaki mają zwykłe licówki ceglane.

Klinkier do posadzek ma przeważnie powierzchnię górną zeszkloną; może mieć kształt zwykłych cegieł o grubości normalnej lub zmniejszonej bądź specjalnych płytek gładkich, prążkowanych lub rowkowanych.

Płytki prążkowane i rowkowane mają specjalne zastosowanie w bramach, na podwórzach i w ogóle w miejscach, gdzie zwykły klinkier okazałby się zbyt śliski. Klinkier posadzkowy powinien się wyróżniać odpornością na ścieranie (promocja 3 w 1).

45 565

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

97%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

COVID-19

z uwagi na panującą pandemię każdy kandydat jest zobowiązany do posiadania własnych aktów prawnych ! Sprawdź ofertę w zakładce SEGREGATOR AKTY PRAWNE 2023 - właśnie taki segregator będziesz mógł zabrać ze sobą na swój egzamin !

Dodaj wpis:


Powiązane artykuły

Układ włókien drewna

Większość stwierdzonych szkód parkietów wynikała ze szkodliwego oddziaływania podłoża. Można tu wymienić zabarwienia, paczenie lub pęknięcia w miejscach narażonych na…

Odklejanie się płytek

Klej należy mocno naciągnąć na podłoże i rozprowadzić szpachlą grzebieniową aż do wytworzenia równomiernej warstwy o grubości co najmniej 3…

Przyczepność płytek

Przyczepność płytek i ich przyleganie do podłoża całą powierzchnią musi zapewnić warstwa zaprawy lub kleju. Osiągnięcie tego zależy od jakości…

Płytki z ceramiki szlachetnej

Niebezpieczeństwo odłamywania się krawędzi płytek jest niewielkie, gdy spoiny są wypełnione zaprawą o dużej wytrzymałości i dobrze zagęszczoną, związaną z…

45 565

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

97%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

COVID-19

z uwagi na panującą pandemię każdy kandydat jest zobowiązany do posiadania własnych aktów prawnych ! Sprawdź ofertę w zakładce SEGREGATOR AKTY PRAWNE 2023 - właśnie taki segregator będziesz mógł zabrać ze sobą na swój egzamin !