Blog

10.02.2022

Rozpylane tworzywo

W artykule znajdziesz:

Rozpylane tworzywo

Po przeniesieniu powleczonego w ten sposób przedmiotu do pieca w celu ostatecznego stopienia osiadłych cząsteczek tworzywa i wyrównania powierzchni powłoki oraz po szybkim ochłodzeniu w powietrzu, cała operacja jest skończona (program uprawnienia budowlane na komputer). Można w ten sposób powlec przedmioty o bardzo skomplikowanych kształtach, gdyż rozpylane tworzywo osiada mniej więcej równomiernie na całej powierzchni (z wyjątkiem bardzo ostrych krawędzi), a grubość utworzonej powłoki może być regulowana wysokością temperatury przedmiotu, przede wszystkim zaś czasem zanurzenia (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Cała operacja przebiega w ciągu kilkunastu sekund, bez strat tworzywa i może być częściowo zautomatyzowana. Można również pokrywać tylko pewne części przedmiotów, zakrywając części pozostałe. W ten sposób powleka się przedmioty o najróżnorodniejszych kształtach od bardzo drobnych kształtek, okuć budowlanych i meblowych, armatury, części aparatury, do siatek, rur i skomplikowanych konstrukcji (uprawnienia budowlane).

Do powlekania powierzchni tą metodą stosuje się octanomaślan celulozy, poliamidy, polietylen, polichlorek winulu, polimetakrylany, a ostatnio również żywicę epoksydową (program egzamin ustny). Metodą natryskiwania płomieniowego pokrywa się większe powierzchnie (np. ściany, konstrukcje stalowe), więc ma ona znaczenie głównie w budownictwie przemysłowym. Do tego celu służą specjalne pistolety, za pomocą których natryskuje się sproszkowane tworzywo sztuczne, silnie nagrzane (pod wpływem płomienia) aż do stanu płynności (opinie o programie).

Tkaniny na palenie

Dla budownictwa największe znaczenie ma jednak najnowsza metoda natrysku elektrostatycznego, gdzie za pomocą niewielkich przenośnych urządzeń, składających się głównie z generatora wytwarzającego pole elektrostatyczne, pistoletu natryskowego z przewodami oraz kompresora, natryskuje się sproszkowane tworzywo sztuczne na kształtki, ściany, rury itp. i to prawie bez strat materiałowych. Do takiego natryskiwania stosuje się PCW, polietylen, poliamidy, octanomaślan celulozy, żywice epoksydowe, Penton i in (segregator aktów prawnych).

Powlekanie tworzywami sztucznymi przez wykorzystanie reakcji chemicznych to najczęściej spotykane metody, które łatwo dostosować do powlekanego materiału. Szczególnie rozpowszechnione jest powlekanie tkanin, papieru, blach, folii metalowych itp. Materiały te powleka się metodami ciągłymi przez wylewanie (rys. 2-53) odpowiednio spreparowanego tworzywa sztucznego na materiał odwijany z roli 1. Dla uzyskania równomiernej warstwy stosuje się specjalne noże zgarniające 4, dostosowane do warunków pracy, tworzywa, materiału itp. Powlekany materiał przechodzi następnie do suszarki tunelowej 5 ogrzewanej parą, gorącym powietrzem, grzejnikami elektrycznymi, promiennikami podczerwieni, a czasem nawet kilkoma naraz rodzajami ogrzewania. Pod wpływem ciepła następuje zżelowanie tworzywa (np. przy zastosowaniu PCW zmiękczonego), które łączy się trwale z powlekanym materiałem. W przypadku emulsji następuje odparowanie wody i utwardzenie tworzywa; w przypadku tworzyw polimeryzujących, kondensacyjnych lub poliaddycyjnych zachodzą odpowiednie reakcje chemiczne, w których wyniku następuje również utwardzenie tworzywa na materiale(promocja 3 w 1).

Do powlekania tkanin stosuje się najczęściej pasty z polichlorku winylu w proszku (przeważnie polimer emulsyjny - pastotwórczy o stałej K ok. 65, uplastyczniony mieszaniną zmiękczaczy, najczęściej ftalan dwuoktylowy z dodatkiem ftalanu dwubutylowego lub fosforanu trójkrezylo- wego) w ilości ok. 45 części na 55 części PCW oraz z dodatkami pigmentów, stabilizatorów itp. Dodatek fosforanu trójkrezylowego oraz chloroparafiny uodpornia tkaniny na palenie. Dla zwiększenia przyczepności pasty PCW do tkaniny dodaje się specjalnych środków poliuretanowych (np. środek TN z Desmodurem L) lub najpierw impregnuje się tymi środkami tkaninę. Postępowanie takie jest szczególnie ważne przy powlekaniu tkanin stylonowych. Tkaniny powlekane PCW można zgrzewać prądem wielkiej częstotliwości, co ma wielkie znaczenie przy budowlach przemysłowych.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami