Blog

Linia brzegowa zdjęcie nr 2
17.04.2020

Kobaltiaki

W artykule znajdziesz:

Kobaltiaki

Linia brzegowa zdjęcie nr 3
Kobaltiaki

Kobaltiaki - sole kompleksowe kobaltu trójwartościowego z amoniakiem.
Kobaltowanie - osadzanie powłoki kobaltowej; stosuje się elektrolityczną i chemiczną metodę k (program uprawnienia budowlane na komputer).
Kobaltowce - trzy pierwiastki chemiczne zgrupowane pionowo w grupie dodatkowej VIII grupy układu okresowego; kobalt, rod i iryd; w przyrodzie występują rzadko, mają duże zastosowanie praktyczne dzięki znacznej szlachetności, dobrym własnościom katalitycznym i in.

Kobaltyn, błyszcz kobaltu - minerał, arsenosiar- czek kobaltu, CoAsS; jedno z głównych źródeł otrzymywania kobaltu.
Kobylica korony wieży wiertniczej - konstrukcja stalowa na szczycie wieży wiertniczej ułatwiająca wciąganie elementów uzbrojenia korony.
Kocioł (parowy) - urządzenie do wytwarzania pary o ciśnieniu wyższym od atmosferyczego, używanej do celów ogrzewniczych lub do napędu silników parowych.
Kocioł bliźniaczy - kocioł powstały z połączenia dwóch kotłów tego samego typu i wielkości ustawionych obok siebie w jednej obudowie.
Kocioł c.o. - kocioł parowy lub wodny stosowany w instalacjach centralnego ogrzewania; małe parowe k.c.o. wykonywane są zazwyczaj z połączonych szeregowo członów żeliwnych o łącznej powierzchni ogrzewalnej 3-50 nr (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Kocioł cyklonowy - kocioł parowy z paleniskiem cyklonowym.
Kocioł częściowo zmechanizowany - kocioł, w którym zapewnienie ciągłego ruchu wymaga stałej obsługi, przy czym część podstawowych czynności związanych z utrzymaniem ruchu kotła, a więc regulacja wydajności lub doprowadzanie paliwa albo odpopielanie wykonywane jest przez urządzenia mechaniczne.
Kocioł członowy - kocioł, w którym powierzchnia ogrzewalna zbudowana jest z wymiennych elementów (członów lub półczłonów); przez zmianę liczby elementów uzyskuje się zmianę wielkości powierzchni ogrzewalnej.

Kocioł destylacyjny - kocioł wchodzący w skład instalacji destylacyjnej lub rektyfikacyjnej, w którym ogrzewa się mieszaninę kilku składników (surówkę), poddawaną procesowi destylacji lub rektyfikacji.
Kocioł dwupiastowy - kocioł członowy, w którym sąsiednie człony mają dwa połączenia przestrzeni ciśnieniowej.
Kocioł dzielony - kocioł, w którym przestrzeń ciśnieniowa podzielona jest na części łączone za pomocą zewnętrznych elementów łączących, przy czym płaszczyzna podziału przebiega przez komorę paleńiskową; ten rodzaj podziału dokonany jest w celu ułatwienia wykonania, transportu, montażu lub naprawy kotła (uprawnienia budowlane).

Kocioł elektrodowy

Kocioł elektrodowy - kocioł, w którym nagrzewanie wody następuje wskutek przepływu prądu zmiennego przez wodę między elektrodami.
Kocioł elektryczny - kocioł, w którym do nagrzewania wody (k.e. wodny) lub wytwarzania pary (k.e. parowy) wykorzystuje się energię elektryczną (program egzamin ustny).
Kocioł grzewczy - urządzenie z paleniskiem przeznaczone do wytwarzania pary lub podgrzania wody; w k.g. wodnych temperatura wody na wylocie nie przekracza 388 K, a w kotłach parowych ciśnienie pary nie przekracza 70 kN/m2.
Kocioł kablowy - szczelnie zamykany zbiornik o kształcie pionowego walca, przeznaczony do suszenia w wysokiej próżni oraz do nasycania (pod ciśnieniem) kabli nawiniętych.
Kocioł lar Monta - kocioł parowy z wymuszonym obiegiem wody, która krąży w wężownicach parownika wskutek działania pompy obiegowej.
Kocioł odzysknicowy - kocioł utylizacyjny.
Kocioł opłomkowy - kocioł wodnorurowy.

Kocioł opromieniowany - kocioł parowy, w którym ciepło potrzebne do odparowania wody jest przejmowane wyłącznie lub prawie wyłącznie przez promieniowanie; ciepło to przejmują rury wodne umieszczone w ścianach komory paleniskowej (opinie o programie).
Kocioł płomienicowy - kocioł parowy składający się z walczaka, w którym znajduje się jedna, dwie, a czasem trzy płomienice; palenisko jest z reguły wewnętrzne z rusztem płaskim.
Kocioł płomieniówkowy - kocioł parowy składający się z walczaka, w którym umieszczone są płomieniówki; najbardziej rozpowszechnione są k.p. poziome ze skrzynią paleniskową, jako kotły parowozowe.
Kocioł płomiennorurowy - kocioł parowy płomienicowy lub płomieniówkowy (segregator aktów prawnych).
Kocioł prasa - urządzenie stanowiące połączenie prasy wulkanizacyjnej z kotłem wulkanizacyjnym, służące do wulkanizacji wyrobów dużych, grubościennych (np. opon pełnych); obecnie stosuje się częściej prasy wulkanizacyjne przetłoczne.

Kocioł przepływowy -kocioł parowy, w którym powierzchnie ogrzewalne podgrzewacza wody, parownika i przegrzewacza pary włączone są szeregowo i woda przepływając przez nie kolejno przechodzi ze stanu ciekłego w parę przegrzaną; k.p. nie ma walczaka, a parownik tworzy układ rur.
Kocioł przestawialny - kocioł przystosowany do spalania co najmniej dwóch z trzech rodzajów paliw, tzn. stałych, ciekłych lub gazowych, przy czym przejście z jednego rodzaju paliwa na inne może być dokonane przez obsługującego bez przebudowy kotła lub paleniska; k.p. może mieć jedną lub więcej komór paleniskowych.
Kocioł saturacyjny, saturator - zbiornik, w którym odbywa się saturacja (promocja 3 w 1).
Kocioł sekcyjny - kocioł parowy wodnorurowy z walczakiem górnym umieszczonym poprzecznie.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Linia brzegowa zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Linia brzegowa zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Linia brzegowa zdjęcie nr 8 Linia brzegowa zdjęcie nr 9 Linia brzegowa zdjęcie nr 10
Linia brzegowa zdjęcie nr 11
Linia brzegowa zdjęcie nr 12 Linia brzegowa zdjęcie nr 13 Linia brzegowa zdjęcie nr 14
Linia brzegowa zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Linia brzegowa zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Linia brzegowa zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami