Blog

Sprężenie zdjęcie nr 2
20.01.2022

Kolejność montażu

W artykule znajdziesz:

Kolejność montażu
Kolejność montażu

Głównym warunkiem prawidłowego transportu elementów żelbetowych jest umieszczenie ich na środkach przewozowych we właściwym położeniu (pozycji) i zapewnienie im należytej stateczności. Najkorzystniejsze warunki transportu występują wtedy, gdy przewożone elementy znajdują się w takiej pozycji, w jakiej będą pracować w konstrukcji (program uprawnienia budowlane na komputer).

Kolejność montażu poszczególnych elementów prefabrykowanych konstrukcji żelbetowych powinna być tak ustalona, aby zabezpieczyć maksymalny stopień stateczności własnej montowanej konstrukcji przez cały czas trwania robót montażowych. W szczególności chodzi tu, przez wzgląd na koszty, o wyeliminowanie konieczności wykonywania dodatkowych, prowizorycznych usztywnień ustawionych elementów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Dlatego po ustawieniu słupów niezbędne jest montowanie elementów łączących i usztywniających te słupy, jak podłużne belki konstrukcyjne, podciągi czy belki podsuwnicowe. Przy ustaleniu kolejności montażu należy ponadto wziąć pod uwagę konieczność zastosowania przerwy technologicznej dla stwardnienia betonu w złączach „mokrych” (uprawnienia budowlane).

W celu przyspieszenia robót montażowych betonowanie tego typu połączeń pozostawia się nieraz na późniejszy okres (tzn. po zmontowaniu innych elementów), należy jednak przestrzegać zasady, aby na elementach zamocowanych prowizorycznie nic ustawiać więcej niż jedną kondygnację elementów montowanej konstrukcji. Tak więc po ustawieniu i prowizorycznym zamocowaniu słupów i podciągów należy wykonać połączenie stałe (ostateczne) tych elementów zanim przystąpi się do montażu np. wiązarów i płyt dachowych (program egzamin ustny).

Istotne jest tu ponadto wykonanie w pierwszej kolejności wszystkich fundamentów, zasypanie ich i ułożenie stałej względnie prowizorycznej podłogi (podłoża) na całym terenie montowanego obiektu przed rozpoczęciem właściwych robót montażowych. Jest to tym bardziej niezbędne w przypadku, kiedy na terenie montowanego obiektu projektuje się wykonanie (produkcję) ciężkich elementów prefabrykowanych.

Ścianki wewnętrzne gniazda

W najbardziej rozpowszechnionym połączeniu słupów ze stopami fundamentowymi typu kielichowego wykonanymi na miejscu ich usytuowania, tzn. przy osadzeniu słupa w uprzednio wykonanym gnieździe w stopie fundamentowej, wymiary dna gniazda stopy fundamentowej w planie powinny być o 2-3 cm większe niż wymiary stopy montowanego słupa, zaś poziom dna gniazda powinien znajdować się o 2-3 cm poniżej projektowanego poziomu posadowienia stopy. Ścianki wewnętrzne gniazda powinny być wykonane ze zbieżnością ku dołowi, nie przekraczającą 5% (opinie o programie).

Przed przystąpieniem do montażu słupów wymiary i usytuowanie stóp fundamentowych powinny być dokładnie sprawdzone, a na górnej ich powierzchni - oznaczony układ osi podłużnej i poprzecznej za pomocą teodolitu. W przypadku wystąpienia różnic w poziomie spodów kielichów większych niż dopuszczalne (3 mm) należy przyjąć rzędną najwyższego poziomu spodu jako wyjściową, a pozostałe dna dobetonować lub wyrównać podkładkami z blachy stalowej.

Grubość warstwy dobetonowanej (Ah) należy określić po dokładnych pomiarach wysokości poszczególnych dostarczonych do montażu słupów, a w przypadkach belek podsuwnicowych - po dokładnych pomiarach długości słupów od ich spodu do wierzchu wsporników belek podsuwnicowych (segregator aktów prawnych).

Z rysunku tego jest widoczne, że poszukiwane Ah dla każdego poszczególnego słupa i odpowiadającego mu fundamentu kielichowego. Przygotowanie słupów do montażu. Słupy prefabrykowane konstrukcji żelbetowych należy przed rozpoczęciem montażu wyposażyć w niezbędne urządzenia pomocnicze do montażu, jak drabinki, pomosty robocze itp. oraz odpowiednio oznaczyć, aby ułatwić pionowanie i poziomowanie słupa po ustawieniu go na fundamencie. Na ściankach słupa, podobnie jak przy słupach stalowych, powinny być naniesione 3 kreski pionowe oznaczające oś pionową słupa (u góry, u dołu oraz w środku wysokości), oraz 2 kreski poziome oznaczające poziom posadowienia słupa (kreska dolna - w ustalonej odległości od wierzchu stopy fundamentowej) i poziom oparcia spodu belki podsuwnicowej lub podciągu (kreska górna) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Sprężenie zdjęcie nr 3
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Sprężenie zdjęcie nr 4
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Sprężenie zdjęcie nr 7 Sprężenie zdjęcie nr 8 Sprężenie zdjęcie nr 9
Sprężenie zdjęcie nr 10
Sprężenie zdjęcie nr 11 Sprężenie zdjęcie nr 12 Sprężenie zdjęcie nr 13
Sprężenie zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Sprężenie zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Sprężenie zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami