Blog
Koło bezpieczeństwa pracy
W artykule znajdziesz:
Pierwsze koło bezpieczeństwa pracy przy kamieniołomach w Polsce działać zaczęło na terenie Zagłębia Wołyńskiego w roku 1937 i działalność jego miała być w roku 1939 rozszerzona już na okręg kielecki, a później i na dalsze okręgi. Dzięki prowadzonym przez kierownika koła obserwacjom, istnieje dokładna statystyka wypadków, ograniczająca się co prawda do jednego tylko okręgu wołyńskiego i do krótkiego okresu 2-rocznego, tym niemniej bardzo pouczająca. Szczegółowe sprawozdania o wypadkach nadsyłało 8 największych kamieniołomów klesowskich, zatrudniających łącznie w r. 1938 ok. -4150 robotników na ogólną ilość objętych akcją bezpieczeństwa pracy 22 firm, pracujących w 41 łomach i zatrudniających ogółem ok. 6500 robotników (program uprawnienia budowlane na komputer).
Niestety, nie objęte były jeszcze akcją największe państwowe łomy bazaltu w Janowej Dolinie. Zakłady te (w liczbie 8) dostarczyły razem 1141 opisów wypadków, które zostały ułożone w załączoną tabelę. Tabela „Zestawienie wypadków w kamieniołomach" zawiera wypadki ułożone wg „Przyczyn" w kolumnach pionowych, oznaczonych cyframi 4 do 36. Poziome szeregi, oznaczone literami od „a“ do „s", zawierają wypadki ułożone wg miejsc pracy, w których miały miejsce (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Pionowe kolumny 37 do 40 zawierają sumy wypadków dla poszczególnych miejsc pracy i odsetki wypadków w porównaniu do ogólnej sumy 1141 wypadków stanowiących 100%. Szeregi zaś poziome „s" i „t“ takie same sumy i odsetki, tylko zestawione wg przyczyn wypadków.
Kolumny pionowe 41 do 48 zawierają dane o urazach wg miejsc pracy i analogicznie w szeregach poziomych „u" do „z" znajdzie czytelnik te same zestawione dla przyczyn wypadków. W kolumnach 49 do 53, zestawione są dane o czasie trwania niezdolności do pracy, spowodowanej wypadkiem według miejsc pracy, a więc dają wyobrażenie o powadze wypadku. Te same dane tylko zestawione wg „przyczyn" znajdują się w ostatnich czterech szeregach poziomych tabeli (uprawnienia budowlane).
Odpryski
Przyczyny wypadków ujęte są w grupy, np. wydobycie, obróbka, transport itd. dla miejsc pracy przyjęto podział sumaryczny na łom i place, a dalsze podziały na: drogi, budynki itp. Reasumując powtarzamy: ogólna ilość opisów wypadków, dostarczonych przez zakłady, wynosi 1141; przyczyną połowy wszystkich wypadków były odpryski i czynności związane z ręcznym podnoszeniem. Odpryski powodują 373, a podnoszenie 232 wypadki, czyli razem 007 wypadków. Są to dwie najważniejsze przyczyny (program egzamin ustny).
Odpryski należą przeważnie do działu obróbki, który wykazuje 408 wypadków i jest działem pracy, dającym najwyższy odsetek wypadków w wysokości 35,75%. Powstają one w 133 wypadkach w łomie podczas rozbijania kamieni, w 150 - w warsztatach kamieniarskich oraz 47 w miejscach bicia tłucznia. Ograniczenie lub nawet usunięcie zranień przez odpryski można osiągnąć przez wprowadzenie do powszechnego użytku obrabiacze okularów i rękawic ochronnych, typu przyjętego przez wspomnianą na początku tego rozdziału „Wzorcownię11. Ładowanie połączone zawsze z podnoszeniem ciężarów, jest drugą z kolejności czynnością powodującą dużą ilość wypadków, bo 232 (20,33%) (opinie o programie).
Było ich w łomie 146, gdy na placach 86. a zdarzały się przeważnie podczas załadowywania wózków (95 wypadków) i podczas podnoszenia i obracania kamieni bez ładowania (93 wypadki). Rzucanie na zwały i osunięcie się kamieni w zwałach dostarczyło reszty (44) wypadków tego działu (segregator aktów prawnych). Znacznie mniej wypadków dają narzędzia pracy, z których najwięcej wywołują nieodpowiednie trzonki, gdyż 63 na 127. Wliczone tu zostały odpryski stali w liczbie 18 i wypadki podczas obsługi motorów. Transport daje również tyle prawie wypadków, co narzędzia, albowiem 125, przeważnie wskutek wykolejeń (34 wypadki) i najechań wózkami (36 wypadków) (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32