Blog

Wiązary prefabrykowane - zalety zdjęcie nr 2
08.05.2023

Kolumna oporów jednostkowych

W artykule znajdziesz:

Wiązary prefabrykowane - zalety zdjęcie nr 3
Kolumna oporów jednostkowych

Wysokość odcinka pionowego instalacji (od przewodu rozdzielczego do podłączenia najwyżej położonego przyboru) należy pomnożyć przez wartość zmiany ciśnienia wywołaną różnicą wysokości, dodać do wartości dopuszczalnej straty w przypadku gazów lżejszych od powietrza względnie odjąć w przypadku gazów cięższych od powietrza.

Stosownie do życzeń inwestora projektant nanosi na rzuty poziome poszczególnych kondygnacji budynku usytuowanie przyborów gazowych. Następnie ustala najbardziej dogodne i zgodne z przepisami usytuowanie przewodów użytkowych, pionów, dopływu rozdzielczego i przyłącza (program uprawnienia budowlane na komputer). W przypadku budownictwa osiedlowego przyłącza są z reguły projektowane łącznie z siecią rozdzielczą.

Kolumna oporów jednostkowych dla gazu porównawczego o ciężarze właściwym y = 1 kG/um3 umożliwia szybkie obliczenie oporów liniowych dla dowolnego gazu, co uzyskuje się przez pomnożenie wartości odczytanej z tablicy przez ciężar właściwy danego gazu. Strata ciśnienia gazu w przewodach jest sumą oporów liniowych i miejscowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Opory miejscowe wywołane są przez zawirowanie cząsteczek gazu spowodowane nagłą zmianą przekroju rury, kierunku przepływu itp. Opory miejscowe powstają w armaturze oraz wszelkiego rodzaju kształtkach, odgałęzieniach itp. Znając rzeczywiste obciążenia przepływem gazu na poszczególnych odcinkach i dyspozycyjny opór liniowy, średnice rur o najbardziej zbliżonych jednostkowych oporach liniowych. Opory miejscowe w instalacji można obliczyć posługując się zaczerpniętą z załącznika nr 2 do zarządz. nr 6 MB i PMB(uprawnienia budowlane).

Tablica ta podaje opory miejscowe przeliczone na długości równoważne oporów liniowych. Przy przepływie gazu przez trójnik mogą zachodzić dwa przypadki:

  • jeżeli przepływająca przez trójnik główna struga gazu nie zmienia zasadniczego kierunku, stosuje się wartości dla trójnika,
  • jeżeli przepływająca przez trójnik główna struga gazu zmienia kierunek o 90°, stosuje się wartość dla trójnika-odnogi (program egzamin ustny).

Zużycie gazu ziemnego

Przy stosowaniu tej tablicy do długości liniowych poszczególnych odcinków dodajemy długości równoważne. Dopiero dla tak obliczonych wartości obliczamy odcinkowe opory całkowite.

Do rozplanowania i obliczenia instalacji gazowej projektant musi posiadać następujące materiały wyjściowe:

  • rodzaj gazu, jego wartość opałową i ciężar właściwy,
  • warunki zasilania budynku, tj. usytuowanie przyłącza oraz ciśnienie gazu w sieci rozdzielczej,
  • wymagane wyposażenie w przybory gazowe,
  • rysunki budowlane gazyfikowanego budynku,
  • w przypadku budynku już zamieszkanego protokoły badania kanałów spalinowych i wentylacyjnych wraz ze szkicem ich rozmieszczania (opinie o programie).

Po przemnożeniu długości odcinków przez opory odczytane z tablicy i zsumowaniu wartości obliczonych dla poszczególnych odcinków otrzymujemy całkowitą stratę ciśnienia dla danego pionu.

Czynności wstępne:

  • rozplanowanie usytuowania przyborów gazowych oraz przewodów instalacyjnych na rzutach poziomych poszczególnych kondygnacji,
  • ustalenie wysokości H od poziomu przyłącza do najwyżej położonego przyboru,
  • ustalenie długości przewodów na odcinku od kurka głównego do najdalej usytuowanego przyboru L,
  • obliczenie wzrostu lub spadku ciśnienia wywołanego różnicą ciężarów właściwych gazu i powietrza dla wysokości H,
  • obliczenie dyspozycyjnego oporu liniowego w mm H20/m. Sposób wykonywania tych czynności prześledzimy na niżej podanym przykładzie (segregator aktów prawnych).

Budynek mieszkalny jest zasilany gazem ziemnym o wartości opałowej 8200 kcal/um3 i ciężarze właściwym 0,75 kG/m3 z gazociągu rozdzielczego niskiego ciśnienia. W każdym mieszkaniu przewiduje się zainstalowanie kuchni gazowej 4-palnikowej z piekarnikiem oraz grzejnika łazienkowego, co stanowi 1 punkt obliczeniowy. Zużycie gazu ziemnego o podanej wartości opałowej na 1 punkt obliczeniowy będzie wynosiło 3,7 m*/h (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

22.10.2024
Wiązary prefabrykowane - zalety zdjęcie nr 4
Co należy rozumieć przez obiekt budowlany?

Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…

21.10.2024
Wiązary prefabrykowane - zalety zdjęcie nr 5
Prawo do kierowania budową

Prawo do kierowania budową w Polsce oznacza możliwość wykonania funkcji kierownika budowy na placu zabaw. Aby uzyskać prawo, należy podłączyć…

Wiązary prefabrykowane - zalety zdjęcie nr 8 Wiązary prefabrykowane - zalety zdjęcie nr 9 Wiązary prefabrykowane - zalety zdjęcie nr 10
Wiązary prefabrykowane - zalety zdjęcie nr 11
Wiązary prefabrykowane - zalety zdjęcie nr 12 Wiązary prefabrykowane - zalety zdjęcie nr 13 Wiązary prefabrykowane - zalety zdjęcie nr 14
Wiązary prefabrykowane - zalety zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wiązary prefabrykowane - zalety zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wiązary prefabrykowane - zalety zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami