Blog

Imitacje ze szkła zdjęcie nr 2
02.09.2021

Kolumny masy betonowej

W artykule znajdziesz:

Kolumny masy betonowej

Imitacje ze szkła zdjęcie nr 3
Kolumny masy betonowej

Wykonanie betonu odbywa się w trzech fazach (program uprawnienia budowlane na komputer).
Pierwszą fazę stanowi wypełnienie rury, które polega na utworzeniu w niej kolumny masy betonowej, zdolnej do przeciwstawienia się ciśnieniu hydrostatycznemu i do wyparcia wody. Istnieją różne urządzenia służące do osiągnięcia tego celu: denko ruchome zamykające rurę w jej dolnym końcu (ewentualnie zdalnie kierowane), denka (tampony) ślizgające się wzdłuż rury o spadku swobodnym lub kontrolowanym, wspomniana klapa w górnym końcu rury pod lejem albo wbudowany w rurę zawór.

Wszystkie te urządzenia mają charakter urządzeń dławiących. Zasadę działania niektórych z nich. Gdy istnieje np. zawór, to lej i rurę wypełnia się masą betonową aż po urządzenie dławiące, po czym je nagle się otwiera. Po nagłym otworzeniu urządzenia i równoczesnym lekkim podniesieniu rury beton spada aż do dna, wypierając powietrze i wodę. W leju powinno mieścić się tyle betonu, aby starczyło go do wypełnienia rury z pewnym nadmiarem (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Drugą fazę stanowi utworzenie podstawy zwanej bulwą u dolnego końca rury.

Z chwilą rozpoczęcia się ruchu betonu dostarcza się do leja mieszanki betonu, które stopniowo wypierają na boki masę betonu poprzednio wysypanego. W podstawie tej tworzą się jak gdyby powierzchnie graniczne pomiędzy mieszankami betonu różnego „wieku” (uprawnienia budowlane). Za każdym razem, gdy masa betonowa opadnie poniżej leja, rurę natychmiast się obniża tak, aby stanęła na dnie, przez co wstrzymuje się wypływ betonu i zapobiega opróżnieniu rury oraz wtargnięciu do niej wody. Po każdorazowym zaś wypełnieniu leja betonem do samego wierzchu rurę znów się podnosi, co powoduje dalszy wypływ betonu. Czynności te powtarza się tak długo, dopóki w deskowaniach nie utworzy się warstwa betonu o średniej grubości ok. 1 m, mierząc od spodu rury (program egzamin ustny).

Postęp robót

Trzecią fazą jest betonowanie właściwe, polegające na stałej dostawie masy betonowej do rury. W miarę betonowania podnosi się powierzchnia styku betonu z wodą, początkowo wypukła w pobliżu rury, potem coraz bardziej płaska. W ślad za podnoszącą się powierzchnią należy podciągać i rurę tak, aby stale tkwiła w betonie na głębokość ok. 1 m (najwyżej do 2 m) (opinie o programie).
Gdy rura jest członowana, przed usunięciem każdego członu słup betonu w rurze musi być obniżony do dolnej krawędzi usuwanego odcinka. Zbytniemu obniżaniu się słupa betonu w rurze zapobiega się przez nieznaczne jej opuszczenie.

Po doprowadzeniu masy betonowej w deskowaniach do przewidzianego poziomu rurę szybkim ruchem wyjmuje się z masy zupełnie. Wierzchnią warstwę betonu, która w czasie betonowania stale styka się z wodą i dlatego jest wyługowana z cementu, zdejmuje się zwykle po zakończeniu betonowania.
W miarę betonowania woda zawarta w obrębie deskowań podnosi się. Należy dbać o to, aby różnice poziomów wody wewnątrz deskowań i zewnątrz nich nie były zbyt duże, gdyż może to spowodować ucieczkę betonu przez nieszczelności.

Wyrównanie poziomów uzyskuje się wiercąc w deskowaniach otwory nad normalnym poziomem wody (segregator aktów prawnych).
Postęp robót zależny jest od wydajności urządzenia oraz od dopuszczalnej prędkości podnoszenia się betonu w deskowaniach. Gdy prędkość ta jest za duża, świeży beton wywiera poważne parcie na deskowania, które mogą pod jego wpływem się odkształcić, obliczanie zaś deskowań na parcie świeżego betonu na zbyt wielkiej wysokości prowadzi do przedrożenia konstrukcji.
Jedna rura obsługuje w rzucie poziomym przestrzeń ok. 6×6 m. Gdy odległość rury od deskowania przekracza 3,5 m, zachodzi niebezpieczeństwo, że beton uzyska nierównomierne uziarnienie, gdyż grubsze jego składniki zgromadzą się bliżej rury (promocja 3 w 1).

Jeśli rzut poziomy budowli jest większy niż 6×6 m, należy go podzielić deskowaniami na pola mniej więcej o tym wymiarze i każde pole betonować osobno albo też betonować równomiernie kilkoma rurami tak, aby na każdą wypadało pole nie większe, niż wyżej podane. Przy takim betonowaniu postęp robót we wszystkich rurach musi być jednakowy, aby ciśnienie w betonie było wszędzie takie samo.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Imitacje ze szkła zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Imitacje ze szkła zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Imitacje ze szkła zdjęcie nr 8 Imitacje ze szkła zdjęcie nr 9 Imitacje ze szkła zdjęcie nr 10
Imitacje ze szkła zdjęcie nr 11
Imitacje ze szkła zdjęcie nr 12 Imitacje ze szkła zdjęcie nr 13 Imitacje ze szkła zdjęcie nr 14
Imitacje ze szkła zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Imitacje ze szkła zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Imitacje ze szkła zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami