Blog

Krzywe pęcznienia zdjęcie nr 2
09.06.2021

Zjawiska pęcznienia i kurczenia

W artykule znajdziesz:

Zjawiska pęcznienia i kurczenia

Krzywe pęcznienia zdjęcie nr 3
Zjawiska pęcznienia i kurczenia

Zjawiska pęcznienia i kurczenia się drewna związane są głównie z kondensacją kapilarną; w zjawiskach tych dużą rolę odgrywa zwilżalność. Drewno pęcznieje pod działaniem cieczy zwilżających, zwłaszcza wody. Natomiast ciecze nie zwilżające, jak np. benzyna, wnikają w drewno, lecz ulegają tylko nieznacznemu zagęszczeniu na powierzchni micel i nie powodują pęcznienia.

Przy wchłanianiu wody przez drewno micele celulozy oddalają się od siebie, przy czym uwalnia się pewna ilość energii w postaci wydzielanego na zewnątrz ciepła pęcznienia (program uprawnienia budowlane na komputer). Całkowite ciepło pęcznienia jest to sumaryczny efekt cieplny całego procesu pęcznienia, w przedziale od drewna całkowicie suchego do punktu nasycenia włókien; jest to zatem ilość ciepła wydzielana przy sorpcji wody w przedziale higroskopijnym. Całkowite ciepło pęcznienia przy wchłanianiu wody wynosi 14,6-19,6 kcal na kG całkowicie suchego drewna; przy wchłanianiu innych cieczy powodujących pęcznienie drewna całkowite ciepło pęcznienia wykazuje inne wartości (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wartości liczbowe ciepła pęcznienia (w wodzie i w innych cieczach) drewna i materiałów zawierających celulozę wykazują duże różnice. Różnice te stanowią miarę zdolności przyciągania się adsorbenta i powodującej pęcznienie substancji; im większe ciepło pęcznienia, tym większa zdolność przyciągania i tym większe pęcznienie adsorbenta. Materiały zawierające celulozę pęcznieją najsilniej w wodzie, wyzwalając przy tym wysokie ciepło pęcznienia.

Efekty cieplne związane z pęcznieniem i z wysychaniem drewna wskazują na silne powiązanie wody z występującym w błonach komórkowych błonnikiem; lignina bierze w tych zjawiskach nieznaczny udział (uprawnienia budowlane). Miarę energii, z jaką odbywa się wiązanie wody przez pęczniejącą substancję, stanowi ciepło wydzielane w początkowym stadium pęcznienia całkowicie suchej substancji. Ciepło wydzielane przy wchłonięciu 1 G wody przez całkowicie suchą substancję (w dużej ilości, gwarantującej utrzymanie zjawiska na poziomie początkowego stadium pęcznienia) wynosi dla drewna 260 cal, dla celulozy 250-390 cal. W miarę nasycania się drewna wodą ciepło pęcznienia stopniowo maleje, osiągając w punkcie nasycenia włókien wartość zerową (program egzamin ustny).

Stałe wartości

Po wstawieniu wartości stałych wzór na obliczenie cząstkowego ciepła pęcznienia drewna całkowicie suchego, nawilżanego do wilgotno-całkowicie suchego drewna. Cząstkowe ciepło pęcznienia drewna rozdrobnionego, jak trociny, ścier lub mączka drzewna, jest wyższe niż drewna litego (opinie o programie).
Ciepło zwilżania jest to energia cieplna, jaka wyzwala się przy pochłanianiu przez substancję zwilżaną ciekłej fazy substancji ad- sorbowanej - w naszym wypadku przy pochłanianiu wody przez drewno lub celulozę. Przy pochłanianiu przez drewno wody w postaci fazy ciekłej ciepło pęcznienia jest równoznaczne z ciepłem zwilżania.

Przy pochłanianiu fazy gazowej ma miejsce najpierw kondensacja pary (przejście fazy gazowej w fazę ciekłą związane z wydzieleniem ciepła parowania), po czym występuje zjawisko zwilżania; w tych warunkach na ciepło pęcznienia składa się utajone ciepło parowania wody (540 cal), uwalniające się przy kondensacji pary wodnej i ciepło zwilżania wydzielane przy zwilżaniu drewna przez wodę. Ciepło zwilżania stanowi różnicę między ciepłem adsorpcji a utajonym ciepłem parowania. Przy suszeniu na odparowanie wody trzeba dostarczyć drewnu ilość ciepła równą sumie ciepła zwilżania i utajonego ciepła parowania (segregator aktów prawnych).
Ilość ciepła wydzielana w wyniku wzrostu wilgotności drewna od stanu całkowicie suchego do punktu nasycenia włókien (ciepło pęcznienia lub ciepło sorpcji) wynosi 75 kalorii na gram zaadsorbowanej wody.

W procesach suszenia drewna do odparowania wody wolnej trzeba dostarczyć ilość ciepła odpowiadającą ciepłu parowania; na odparowanie
wody związanej trzeba poza tą ilością dostarczyć ilość ciepła odpowiadającą cząstkowemu ciepłu pęcznienia (promocja 3 w 1). Suszenie drewna w przedziale higroskopijnym wymaga zwiększonego nakładu energii cieplnej, rosnącego w miarę obniżania wilgotności drewna do granicznej wartości w = 0.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Krzywe pęcznienia zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Krzywe pęcznienia zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Krzywe pęcznienia zdjęcie nr 8 Krzywe pęcznienia zdjęcie nr 9 Krzywe pęcznienia zdjęcie nr 10
Krzywe pęcznienia zdjęcie nr 11
Krzywe pęcznienia zdjęcie nr 12 Krzywe pęcznienia zdjęcie nr 13 Krzywe pęcznienia zdjęcie nr 14
Krzywe pęcznienia zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Krzywe pęcznienia zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Krzywe pęcznienia zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami