Blog
Komasacja materiałów
W artykule znajdziesz:
Komasacja materiałów
Komasacja materiałów polega na łączeniu krótkich odcinków kształtowników walcowanych jednego rodzaju w długości handlowe według hutniczego programu walcowania. Blachy mniejszych wymiarów scala się w większe arkusze przy założeniu jak najmniejszej ilości odpadu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Karty i instrukcje technologiczne, które określają sposób przeprowadzania operacji warsztatowych, ustalają zakres obróbki części i sposoby ich łączenia, wyznaczają kolejność składania części i podzespołów oraz kolejność spawania, nazywane są planami spawania.
W instrukcjach określa się zakres przeprowadzania próbnego montażu podzespołów oraz sposoby przygotowania styków montażowych elementów wysyłkowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Obliczenie czasów wykonania wszystkich operacji warsztatowych dla wszystkich pozycji rysunkowych przeprowadza się na podstawie norm warsztatowych. Wycena czasów wykonania jest podstawą do określenia pracochłonności konstrukcji i stopnia obciążenia warsztatu i służy do ustalenia długości cyklu produkcyjnego przy realizacji zamówienia (uprawnienia budowlane).
Całość opracowań działu technologicznego i działu planowania produkcji umożliwia ustalenie terminów dostawy konstrukcji i kosztów jej wykonania. Na tej podstawie zostają ustalone wszystkie warunki do ostatecznego potwierdzenia przyjęcia zamówienia przez przedsiębiorstwo wykonujące konstrukcję (program egzamin ustny).
W trzeciej fazie realizacji następuje właściwe wykonanie konstrukcji. Na podstawie pełnej dokumentacji warsztatowej i opracowań technologicznych w warsztacie organizuje się stanowiska pracy, sprowadza materiały stalowe ze składowiska, rozdziela prace na poszczególne stanowiska. Końcowym etapem prac warsztatowych są odbiory techniczne konstrukcji. Masa wysłanej konstrukcji i wykaz przepracowanych godzin przez pracowników stanowią dane do rozliczeń finansowych z przedsiębiorstwem zamawiającym konstrukcję i do ustalenia kosztów własnych produkcji. Wycenę kosztów niektórych rodzajów konstrukcji podają kosztorysy urzędowe (opinie o programie).
Rozliczenie finansowe
W przypadku gdy zamawiający nie dysponuje dokumentacją warsztatowa, a tylko projektem technicznym z ilościowym określeniem zakresu dostawy, może być załatwiona tylko pierwsza faza opracowań, związana z ulokowaniem zamówienia w przedsiębiorstwie produkcyjnym. Dla następnych faz konieczna jest pełna dokumentacja warsztatowa. Wprawdzie jest możliwe zamówienie materiałów tylko na podstawie wykazu materiałów, jednak do przeprowadzenia właściwej komasacji różnych wyrobów i sporządzenia list rozkroju scalonych blach różnych wymiarów, w celu ustalenia koniecznych naddatków materiału ze względów technologicznych, niezbędne są rysunki warsztatowe (segregator aktów prawnych).
W celu prawidłowego zamówienia materiałów w wykazach materiałów do rysunków warsztatowych muszą być podane następujące wyjaśnienia i informacje:
- gatunek stali, a w przypadku szczególnym również dodatkowe wymagania dotyczące jakości materiału i uzupełniających badań jego cech,
- wyszczególnienie materiałów, dla których wymagany jest atest jakościowy hutniczy lub innego typu,
- wskazanie, jakie pozycje powinny być dostarczone jako blachy grube, a jakie z blachy uniwersalnej,
- wyszczególnienie wszystkich materiałów połączeniowych zarówno dla celów warsztatowych, jak i montażowych (śruby, nity, elektrody).
Wykazy materiałów są dokumentem określającym zakres dostaw. Części konstrukcji przedstawione na rysunkach warsztatowych, lecz nie wyszczególnione w wykazach, traktuje się jako wyłączone z dostawy. Rozliczenie finansowe za wykonaną konstrukcję następuje na podstawie masy rzeczywistej konstrukcji, dopuszczając odchyłkę do 3% w stosunku do masy teoretycznej. Z tych względów ważne jest dokładne obliczenie teoretycznej masy w wykazach materiałów (promocja 3 w 1).
Okres prac przygotowawczych trwa od chwili przyjęcia zlecenia na wykonanie konstrukcji do czasu dostawy takiej ilości materiału, która umożliwia prowadzenie produkcji bez przestojów.
Najnowsze wpisy
Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…
Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…
53 465
98%
32