Blog

Metoda inwentaryzacji ciągłej zdjęcie nr 2
01.02.2022

Komisje odbioru

W artykule znajdziesz:

Komisje odbioru
Komisje odbioru

Dodatkowo informacje z dokonywanych kontroli powinny mieć decydujące znaczenie w procesie sterowania jakością w ujęciu kompleksowym, tj. na etapie projektowania, realizacji i eksploatacji. W praktyce jednak przy odbiorze gotowych obiektów kontrola i ocena jakości może dotyczyć jedynie robót lub elementów budynku widocznych i dostępnych dla komisji. Nie ma jednak praktycznych możliwości oceny jakości robót zanikających i ukrytych. Istotne znaczenie dla oceny jakości gotowego obiektu powinny mieć zatem zarówno udokumentowane wyniki kontroli i oceny międzyoperacyjnej prowadzone w całym procesie realizacyjnym, jak i kontrola gotowego budynku (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ponadto niekorzystnym zjawiskiem jest niejednokrotnie zbyt tolerancyjne, formalne odbieranie budynków o niezadowalającej jakości, budynków z widocznymi wadami i usterkami lub nawet budynków z nie zakończonymi robotami wykończeniowymi. Komisje odbioru nie wykorzystują więc przysługującego im prawa egzekwowania wymaganej jakości budynków. Przy odbiorach budynków należy egzekwować sankcje za złą jakość budynków lub za zgłaszanie i przekazywanie inwestorowi budynków nie przygotowanych do odbioru (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wysokość wypłacanych premii należy uzależnić od terminowości i jakości przekazywanych budynków. Oceny jakości powinny dokonywać specjalne komisje, w skład których wchodziliby np. przedstawiciele inwestora, użytkownika, organizacji społeczno-politycznych i wykonawcy, działający pod przewodnictwem osoby nie związanej z wykonawcą (uprawnienia budowlane).

Konieczność poprawy jakości budownictwa mieszkaniowego niejednokrotnie utożsamia się z równoczesnym podwyższeniem ceny budynków. Należy wyraźnie tu jednak rozróżnić niezbędną poprawę jakości przewidzianych w projekcie materiałów i wyposażenia oraz jakości wykonywania robót od możliwej dalszej poprawy przez stosowanie bardziej nowoczesnych materiałów lub elementów wyposażenia (program egzamin ustny).

Jakość materiałów

Na obecnym etapie działania w celu poprawy jakości główny nacisk należy położyć na poprawę jakości produkowanych materiałów i robót dotyczących realizacji budynków. W tym przypadku poprawa jakości budownictwa łączy się z kwalifikacjami zawodowymi bezpośrednich wykonawców i ich osobistym zaangażowaniem w zapewnienie do-ro, z organizacją miejsca pracy, wysokością godzinowego lub akordowego wynagradzania oraz możliwością prawidłowego wykonania danej pracy w czasie przewidzianym na jej wykonanie. Ten etap podnoszenia dotychczasowej jakości budownictwa nie łączy się ze wzrostem cen budynków (opinie o programie).

Odrębnym zagadnieniem jest sukcesywne wprowadzanie do obecnie realizowanych budynków wznoszonych wg dawnych technologii nowoczesnych materiałów i elementów wyposażenia. W poprzednich realizacjach dla każdej technologii ustalono podstawowy standard robót wykończeniowych i wyposażenia budynków. Wprowadzanie więc do dawnych technologii, np. UW2-J, Cegła Żerańska lub OWT-T, nowocześniejszych materiałów i elementów wyposażenia podwyższa standard mieszkań w tym zakresie, co może wpłynąć na wzrost cen budynków.

Ponadto nowe technologie, np. W-70, WK-70, Szczecin, w swoich założeniach dotyczących rozwiązań konstrukcyjno-materiałowych stawiają jako niezbędny warunek zastosowanie nowocześniejszych materiałów i technologii wykończenia oraz wyposażenia mieszkań. Jest to więc podwyższanie standardów mieszkań, począwszy już od etapu projektowania, co wymaga odpowiedniego skorelowania z cenami budynków (segregator aktów prawnych).

Niezależnie od rodzaju stosowanych materiałów i wyposażenia należy zawsze egzekwować jakość wykonania materiałów, elementów i robót budowlano-montażowych oraz wykończeniowych. W tym przypadku jednym ze stymulatorów może być odpowiednio ustalony system bodźców ekonomicznych.

Jakość materiałów, elementów i wyrobów można analizować od strony ich rodzaju i asortymentu, tj. m. in. nowoczesności oraz ich rzeczywistej jakości w stosunku do jakości założonej w normach przedmiotowych lub świadectwach dopuszczania do stosowania (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Metoda inwentaryzacji ciągłej zdjęcie nr 3
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Metoda inwentaryzacji ciągłej zdjęcie nr 4
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Metoda inwentaryzacji ciągłej zdjęcie nr 7 Metoda inwentaryzacji ciągłej zdjęcie nr 8 Metoda inwentaryzacji ciągłej zdjęcie nr 9
Metoda inwentaryzacji ciągłej zdjęcie nr 10
Metoda inwentaryzacji ciągłej zdjęcie nr 11 Metoda inwentaryzacji ciągłej zdjęcie nr 12 Metoda inwentaryzacji ciągłej zdjęcie nr 13
Metoda inwentaryzacji ciągłej zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Metoda inwentaryzacji ciągłej zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Metoda inwentaryzacji ciągłej zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami