Blog

04.01.2021

Komora pieca

W artykule znajdziesz:

Komora pieca

Komora pieca

Do obliczeń przyjmuje się lokalną temperaturę koksu ok. 200°C, obniżając o 25% naprężenia dopuszczalne w betonie dla konstrukcji żelbetowej rampy.
Przy niewłaściwym odebraniu przez wóz gaśniczy rozżarzonego koksu z komory pieca, koks na platformie wozu gaśniczego rozkłada się nierównomiernie, co jest powodem niedogaszenia pewnych partii koksu pod wieżą gaśniczą. Na rampie następuje wówczas dogaszanie gniazd rozżarzonego koksu przez zalewanie ich wodą (program uprawnienia budowlane na komputer).

Powoduje to lokalne szybkie ochładzanie rozgrzanej powierzchni rampy i uszkodzenie jej wykładziny. Przy zastosowaniu płyt bazaltowych uszkodzenia ich występują w postaci miejscowych, powierzchniowych odprysków, a nawet pęknięć całych płyt.
Wpływ działania spadającego koksu z wozu gaśniczego na rampę zrzutni uwzględnia się mnożąc ciężar warstwy koksu przez współczynnik dynamiczny

W celu zabezpieczenia konstrukcji rampy przed wpływem temperatury, ścieralnością materiału i agresywnym działaniem wody pogaszeniowej, wykłada się powierzchnię rampy płytkami żeliwnymi lub bazaltowymi (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Żelbetową konstrukcję rampy wykonuje się z betonu przy użyciu cementu hutniczego lub cementów specjalnych, odpornych na wpływy agresywne.

Wymiary zrzutni uwarunkowe są względami technologicznymi. Szerokość rampy zrzutni przyjmuje się w przybliżeniu równą połowie użytecznej długości komory pieca koksowniczego lub półtorakrotnej jej wysokości (uprawnienia budowlane).
W nowoczesnych piecach, na przykład dla baterii pieców koksowniczych typu PTU-57 opracowanych dokumentacyjnie przez Biuro Projektów Przemysłu Koksochemicznego „Koksoprojekt”, długość rampy zrzutni wynosi 60,50 m, a szerokość - licząc po ukosie - 6,00 m.
Kąt pochylenia rampy zrzutni przyjmuje się w granicach 28H-29°.

Zbrojenie przegubu

Kąt pochylenia rampy zależy od współczynnika tarcia koksu po wyłożonej płytkami powierzchni rampy (program egzamin ustny). Stwierdzono, że przy kącie równym 28° dla płyt żeliwnych, a 29° dla płyt bazaltowych, koks na całej powierzchni rampy tworzy równomierną warstwę grubości ok. 60 cm. Takie rozłożenie koksu wpływa pozytywnie na jednakową intensywność parowania wody z całej warstwy koksu.
Zasadniczą żelbetową konstrukcją zrzutni jest rampa pochyla. Konstrukcję rampy wykonuje się na mokro w deskowaniu lub jako prefabrykowaną (opinie o programie).

W konstrukcji monolitycznej płytę rampy grubości 15 cm opiera się na dwóch żelbetowych belkach podłużnych o przekroju 20 x 45 cm i rozstawie 2,00 m. Jedna z belek leży na pionowej ścianie skrzyni (wanny), druga - na słupach, których rozstaw wynosi 3,00 m. Z uwagi na wpływ temperatury płytę zrzutni dzieli się dylatacjami co 12,00 m. Aby umożliwić swobodne dwukierunkowe wydłużanie się płyty, wykonuje się w części środkowej przegub długości 2,00 m i szerokości 8 cm. Zbrojenie przegubu oblicza się na siłę poziomą.
na końcach każdego segmentu, przy ścianie wanny wykonuje się w płycie opory w formie żelbetowych beleczek (segregator aktów prawnych).

W konstrukcji prefabrykowanej płytę rampy wykonuje się z płyt panwiowych szerokości 99 cm, o grubości 10 cm i przekroju żeberek 12 x 19 cm. Płyty te układa się swobodnie na ścianie wanny oraz na prefabrykowanych belkach podłużnych rampy; odpowiednio wykonane w płytach opory zabezpieczają je przed zsuwaniem się.

Slupy ramy, również prefabrykowane, ustawione są w otworach stóp fundamentowych. Zaletą konstrukcji prefabrykowanej jest całkowite wyeliminowanie wpływu temperatury na rampę oraz szybkie wykonawstwo konstrukcji (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami