Blog

Komora robocza
W artykule znajdziesz:
Komora robocza

Komora robocza powinna być zabetonowana bardzo starannie, szczególnie dokładnie podbija się betonem strop i ściany kesonu, aby zabezpieczyć fundament przed osiadaniem. Pomimo jednak najstaranniejszego prowadzenia robót pozostać mogą puste miejsca pomiędzy betonem i konstrukcją kesonu (program uprawnienia budowlane na komputer). W celu wypełnienia tych miejsc doprowadza się do komory roboczej rzadką zaprawę cementową 1 : 2.
Zaprawę wlewa się przez rurę szybową tak długo, aż poziom jej podniesie się w rurze szybowej na wysokość 0,5 m, po czym zwiększa się ciśnienie w kesonie i otwiera się z lekka zawory syfonowe. Wskutek ciśnienia powietrza zaprawa wypełnia puste miejsca pomiędzy stropem kesonu a betonem komory roboczej. Czynność tę powtarza się kilkakrotnie, dopóki poziom zaprawy w rurze stropowej nie przestanie się obniżać pod zwiększonym ciśnieniem.
Betonowanie komory roboczej betonem ubijanym należy do najbardziej pracochłonnych i uciążliwych robót, jakie są wykonywane w czasie zagłębiania kesonu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Prowadzi się je bowiem przy maksymalnym ciśnieniu roboczym, bez naturalnej wentylacji i w ciasnej przestrzeni, zwłaszcza w ostatniej fazie betonowania, kiedy uniemożliwione jest przewietrzanie kesonu przez rury syfonowe i gdy robotnik pracuje w pozycji skurczonej.
Przy betonowaniu komory roboczej betonem ciekłym, zapełnia się ją przez rurę szybową, do której wlewa się beton tak długo, aż podniesie się on w niej na wysokość kilku metrów, następnie podnosi się ciśnienie w kesonie i otwiera zawory rur syfonowych.
Zwiększone ciśnienie utrzymuje się w kesonie w ciągu ok. IV2 doby, po czym obniża się je do wysokości ciśnienia atmosferycznego. W celu zapełnienia pustych miejsc w komorze roboczej doprowadza się do niej przez rury powietrzne zaprawę cementową 1 : 1, którą wtłacza się pod ciśnieniem 6-7 at n (uprawnienia budowlane). Przy tym sposobie betonowania komory roboczej eliminuje się zupełnie pracę ludzką w kesonie i uzyskuje dużą wydajność robót.
Przy betonowaniu komory roboczej betonem plastycznym doprowadza się go do kesonu rurami, przechodzącymi przez mur nadkesonowy. Rury na zewnątrz zaopatrzone są w małe śluzy, przez które podaje się beton.
Dolny koniec rury
Dolny koniec rury wyposaża się w giętki przewód umożliwiający doprowadzenie betonu do każdego miejsca w kesonie (program egzamin ustny). Obsługa urządzenia w kesonie ogranicza się do kilku ludzi kierujących strumieniem betonu. Po zapełnieniu komory roboczej doprowadza się do niej rzadką zaprawę cementową, a następnie zwiększa się ciśnienie w kesonie.
Zdjęcie śluz i rur szybowych. Po zabetonowaniu komory roboczej przystępuje się do zdjęcia rur szybowych i śluz z kesonu. Rury szybowe zdejmuje się całą kolumną po rozkręceniu połączenia z rurą stropową. Rozkręcanie to odbywa się pod ciśnieniem, aby nie dopuścić do zalania wodą rur szybowych w czasie wykonywania tej pracy.
Przed przystąpieniem do rozkręcania połączenia rur szybowych ze stropem kesonu zaklinowuje się je w otworze szybowym, aby nie mogły przechylać się na boki w czasie demontażu połączenia. Zabezpiecza to przed otwarciem się szczeliny w demontowanym połączeniu, przez którą mogłaby wedrzeć się woda do rur szybowych. W czasie zdejmowania rur szybowych śluza powinna być podwieszona do rusztowań (opinie o programie).
Po wykonaniu tych prac przygotowawczych przystępuje się do rozkręcania połączenia przy stropie kesonu.
Na początku rozkręcania ciśnienie powietrza w rurze szybowej powinno odpowiadać wysokości ciśnienia roboczego na poziomie noża kesonu (segregator aktów prawnych). W miarę dalszego odkręcania śrub ciśnienie zostaje odpowiednio zmniejszone.
Należy przy tym tak regulować ciśnienie w rurze szybowej, aby naprężenia w śrubach nie przekroczyły dopuszczalnych oraz aby woda nie zdążyła zalać poziomu roboczego w rurze.
Po rozkręceniu połączenia rury szybowej ze stropem, zwiększa się ciśnienie w rurze szybowej po uprzednim zdjęciu balastu ze śluzy oraz usunięciu klinów z otworów szybowych. Ma to na celu sprawdzenie czy rury dadzą się łatwo wyjąć z otworu szybowego (promocja 3 w 1)..
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32