Blog

08.05.2021

Destylacja ropy naftowej

W artykule znajdziesz:

Destylacja ropy naftowej

Destylacja ropy naftowej

Niedokładne zagęszczenie mieszanki, a także dłuższe przerwy w betonowaniu prowadzą do makroskopowych, dostrzegalnych gołym okiem nieciągłości, które stanowią miejsce nie tylko przesiąkania, ale także przeciekania wody przez beton (program uprawnienia budowlane na komputer).

Istnieje wiele zaleceń i recept sporządzania betonu szczelnego. Liczne spośród nich proponują stosowanie substancji chronionych patentami i zaszyfrowanymi nazwami handlowymi. Bliższe omówienie tych substancji jest więc niecelowe i zbędne; wystarczy wspomnieć, że są to substancje o charakterze żywic bądź stearynianów, czasem zwykła parafina, a także niektóre oleje - produkty destylacji ropy naftowej. Zadaniem tych substancji ma być hydrofobizacja ścianek kanalików kapilarnych, co oczywiście utrudniałoby przetłaczanie wody (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Należy jednak zaznaczyć, że wiele z tych reklamowanych środków nie wykazało w praktyce przypisywanych im właściwości, a wszystkie one powodowały mniejsze lub większe pogorszenie wytrzymałości betonu.

Decyzja zastosowania środków uszczelniających może być w niektórych sytuacjach uzasadniona, ale znajomość budowy zaczynu cementowego i betonu oraz analiza procesu przesiąkania wody przez te materiały prowadzi do sformułowania nielicznych, ale podstawowych zasad, które muszą być zawsze zachowane, jeśli beton ma być szczelny. Ograniczając się do wymieniania tylko niektórych spośród tych zasad, trzeba na pierwszym miejscu postawić sprawę współczynnika wodno-cementowego, którego wartość decyduje o porowatości kapilarnej. Szczelny beton uzyskuje się przy zachowaniu W/C = 0,5 (uprawnienia budowlane).

Zasada ta w przypadku niektórych cementów może doprowadzić do uzyskania mieszanki betonowej mało plastycznej („półsuchej”), co może utrudnić realizację drugiej podstawowej zasady zalecającej dokładne zagęszczenie mieszanki. W takiej sytuacji nie zaleca się zwiększania ilości wody, ale raczej włożenie większego wysiłku w zagęszczenie bądź stosowanie środków upłynniających. Uzyskanie szczelnego betonu wymaga także prawidłowego składu ziarnowego kruszywa i mieszanki zawierającej ok. 300 kg cementu w 1 m3. Ułożony beton należy starannie pielęgnować, aby uchronić go nawet przed niewielkim powierzchniowym wysychaniem (program egzamin ustny).

Ciągłość betonowania

Ciągłość betonowania zaliczyć trzeba również do podstawowych zasad zapewniających szczelność. Wszelkie przerwy w układaniu betonu powstaniem nieciągłości tworzywa, a więc pogorszeniem jego szczelności.
Warto podkreślić, że szczelność betonu istotna jest nie tylko dla tych dzieł inżynierskich, które spełniają rolę basenów i zbiorników wodnych bądź zapór w dolinach rzek. Szczelność betonu ma duże znaczenie dla długowieczności wszelkich budowli betonowych, a w szczególności decyduje ona o trwałości tych ich części, które podlegają działaniu wód zawierających rozpuszczone substancje i jony agresywnie chemiczne w stosunku do betonu (opinie o programie).

Fakty dotyczące porowatości stwardniałego zaczynu cementowego oraz jego stosunkowo dużej szczelności w stosunku do wody ułatwiają wyjaśnienie mechanizmu niszczącego działania mrozu na beton i pozwalają uzasadnić korzystny wpływ porów powietrznych na mrozoodporność tego materiału budowlanego.
Przy obniżaniu temperatury część wody nasycającej beton zamarza, zwiększając swą objętość o ok. 9-10%.

Zjawisko to wywołuje naprężenia wewnętrzne prowadzące do spęcznienia grożącego zniszczeniem budowy stwardniałego zaczynu (segregator aktów prawnych). Topnienie lodu powoduje zmniejszenie tych naprężeń, a wreszcie ich całkowitą likwidację. Powoduje to powrotny skurcz stwardniałego zaczynu, który jednak nie powraca do swych pierwotnych wymiarów. Pewna część spęcznienia spowodowanego pojawieniem się lodu pozostaje trwale i jest wyrazem zniszczenia zapoczątkowanego działaniem mrozu.

Jest rzeczą zrozumiałą, że następne cykle zamrażania i rozmrażania posuwają pęcznienie skokowo coraz dalej, aż do zniszczenia betonu (promocja 3 w 1).
Klasyczne badania w tej dziedzinie wykonał Powers ze współpracownikami. Z jego prac zapożyczony jeden cykl zamrożenia stwardniałego zaczynu cementowego o WIC = 0,65 do - 25°C i następnie jego rozmrożenia.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami