Blog

Wilgotne lasy równikowe zdjęcie nr 2
21.09.2021

Komory śluzowe

W artykule znajdziesz:

Komory śluzowe

 

Wilgotne lasy równikowe zdjęcie nr 3
Komory śluzowe

Zaczynają się one w głowie zewnętrznej poza bramą, a kończą podobnie w głowie wewnętrznej. Mają one osobne zamknięcia w obu głowach (przy pomocy zasuw różnego rodzaju), a z komorą śluzową łączą się za pomocą szeregu kanalików bocznych, stale otwartych, których dno leży w poziomie dna komory śluzowej (program uprawnienia budowlane na komputer). Zwykle stosuje się kanały obustronne, w obu murach komory.
W czasie napełniania śluzy woda przepływa kanałami od głowy przy akwenie o wyższym poziomie (gdzie zasuwy są otwarte) do komory, do której dostaje się kanalikami bocznymi. Zasuwy przy głowie przeciwległej muszą być wtedy zamknięte.

W czasie opróżniania komory woda kanalikami bocznymi wpływa do kanałów obiegowych, a z nich dostaje się do akwenu o poziomie niższym. Zasuwy przy głowie sąsiadującej z niższym akwenem muszą być otwarte, zasuwy zaś w głowie przeciwległej zamknięte (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wreszcie kanały mogą być poprowadzone w dnie komory śluzowej. Wloty do tych kanałów znajdują się w ścianach głów, a z komorą łączą się otworami pionowymi. Ponieważ rozwiązanie takie, jakkolwiek daje bardzo spokojne napełniania komory śluzowej, wymaga zwiększenia głębokości posadowienia śluzy oraz umacniania dna komory, w budownictwie śluz morskich bywa więc stosowane rzadko. Właściwe jest w skałach lub warstwach zwartych iłów.
Przekrój kanałów zależy od przewidywanego czasu śluzowania oraz od różnicy poziomów wody wewnątrz komory i na zewnątrz niej. W większych śluzach przekrój dochodzi do 15 m2 na obieg lub do 60 m2 na bramę. Czas napełniania lub opróżniania śluzy przyjmuje się w granicach od 10 do 20 min (uprawnienia budowlane).
Przekroje kanałów mogą być jajowe, prostokątne lub kołowe.

Jako zamknięć używa się klap o osi poziomej lub pionowej (szczelniejsze) albo zasuw pionowych Stoneya.
wszystkie wyżej wymienione pomieszczenia powinny znajdować się w wieży. W tym celu dzieli się wewnętrzną przestrzeń wieży na piętra za pomocą stropów, przeznaczając każde piętro, składające się zwykle z jednego pokoju i z klatki schodowej, do innego celu (program egzamin ustny).

Pionowe szczebliny

W wieży w takich wypadkach powinny się znajdować poza omawianym już pokojem dyżurnego latarnika: pomieszczenia mieszkalne dla latarników i mechaników (wraz z kuchnią) oraz maszynownia, zawierająca silniki spalinowe z prądnicami, tablice rozdzielcze, kondensatory, transformatory, akumulatory itp. Do tego celu potrzebne są często dwa albo trzy pomieszczenia. Ponadto w wieży powinny się znajdować składy paliwa opałowego, a przy latarniach gazowych - gazu oświetleniowego.

W dolnej części wieży powinien mieścić się zbiornik na wodę pitną oraz, niekiedy, studnia mareografu. być skośne. Pionowe bowiem szczebliny wycinają w otaczającej latarnię przestrzeni sektory, w których światło latarni jest niedostrzegalne lub bardzo osłabione (opinie o programie). Szczebliny podtrzymują górną ramę kopułki wraz z dachem, wykonanym zwykle z cienkiej blachy miedzianej i zakończonym odgromnikiem.
Szyby (grubości ok. 5 mm) powinny być walcowe, co pozwala uniknąć odbić i załamań światła w oszkleniu. Bardzo istotnym szczegółem jest szczelne i przeciwkorozyjne przymocowanie szyb do metalowego szkieletu, złożonego z ramy dolnej i górnej oraz szczeblin.

Jeżeli latarnia morska mu rzucać światło tylko w określonych wycinkach (sektorach) przestrzeni, to niektóre połacie górnej części kopułki pozostają wypełnione materiałem nieprzezroczystym. Podobnie - gdy latarnia w różnych wycinkach rzuca różnokolorowe światła, szyby w odpowiadających połaciach muszą mieć odpowiednie zabarwienie. W tych tzw. sektorowych latarniach kopułki mają szczebliny pionowe (segregator aktów prawnych).
Laterna powinna mieć zapewniony dobry przewiew i równocześnie być ochroniona przed pyłem, owadami i robactwem. Niektóre wytwórnie budują kopułki o ścianach podwójnych, jako ochronę przed oblodzeniem szyb.

Znane są również laterny z dachem o średnicy większej niż podstawa i nadwieszonym oszkleniem. Zapobiega to osadzaniu się na szybach śniegu. W każdym wypadku jednak kopułka otoczona jest galeryjką, z której można czyścić szyby od zewnątrz oraz dokonywać obserwacji morza. Poręcz ochronna galeryjki nie może być wyższa niż dolna, nieoszklona część laterny (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wilgotne lasy równikowe zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wilgotne lasy równikowe zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wilgotne lasy równikowe zdjęcie nr 8 Wilgotne lasy równikowe zdjęcie nr 9 Wilgotne lasy równikowe zdjęcie nr 10
Wilgotne lasy równikowe zdjęcie nr 11
Wilgotne lasy równikowe zdjęcie nr 12 Wilgotne lasy równikowe zdjęcie nr 13 Wilgotne lasy równikowe zdjęcie nr 14
Wilgotne lasy równikowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wilgotne lasy równikowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wilgotne lasy równikowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami