Blog

Granica plastyczności zdjęcie nr 2
03.07.2020

Ściana odwodna

W artykule znajdziesz:

Ściana odwodna

Granica plastyczności zdjęcie nr 3
Ściana odwodna

Ściana odwodna w części centralnej jest zazwyczaj lekko wypukła w stronę zbiornika. Jedna z najbardziej znanych
zapór łukowych - Mauvoisin (Szwajcaria) o wysokości 237 m - została zaprojektowana według zasady stałego kąta środkowego (program uprawnienia budowlane na komputer).

Posługując się uproszczonym wskaźnikiem profilu doliny k = l/h można wstępnie określić szerokość zapory łukowej w podstawie. Te proste zależności wykazane w tabl. 2-26 podaje A. Stiicky.
Szerokość korony zapory, jeżeli nie przebiega nią droga, przyjmuje się 1,5-4,0 m (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Obliczenia zapór łukowych. Poza parciem wody i ciężarem własnym bardzo istotną rolę w układzie obciążeń zapór łukowych odgrywają siły wewnętrzne pochodzenia termicznego. Siły te mogą powstawać w wyniku wahań temperatury zewnętrznej oraz w następstwie skurczu lub pęcznienia betonu. Przy uwzględnianiu temperatur zewnętrznych przyjmuje się tylko sezonowe wahania temperatur, które mogą przeniknąć na głębokość 3-6 m
 (uprawnienia budowlane).

Naprężenia wywołane skurczem lub pęcznieniem betonu mogą być zastąpione naprężeniami równoważnymi powstałymi od obniżenia lub podwyższenia temperatury zapory o pewien przyrost At. Dlatego też w obliczeniach zapór łukowych wszystkie wspomniane trzy czynniki - wahanie temperatury zewnętrznej, skurcz i pęcznienie betonu - można sprowadzić do sumarycznego wahania temperatury o określonej amplitudzie. Na przykład przy współczynniku rozszerzalności liniowej betonu «/, = 0,00001 i współczynniku skrócenia od skurczu 0,0002, odkształcenie skurczowe równoważne jest spadkowi temperatury betonu o 20° (program egzamin ustny).

W praktyce mając na względzie własności plastyczne betonu na początku wiązania, przy określaniu wpływu skurczu na stan naprężeń w zaporze, przyjmuje się równoważnik w postaci spadku temperatury At = 15°. Pęcznienie betonu ma wpływ jedynie przy ścianie odwodnej budowli. Ma ono tę stronę dodatnią, że w pewnym stopniu zmniejsza deformacje wywołane skurczem.

Pierwsze zapory łukowe

Pierwsze zapory łukowe na początku bieżącego stulecia obliczano najprostszym wzorem stosowanym dla cienkościennych kotłów cylindrycznych, obciążonych z zewnątrz (opinie o programie). Przy stosowaniu tego wzoru należało poczynić szereg założeń, które daleko różniły przyjęty schemat od rzeczywistego. W myśl tych założeń łuki na poszczególnych poziomach zapory pracowały niezależnie, ich podparcie miało charakter przegubowy, zaś grubość łuków w stosunku do ich rozpiętości była nieznaczna
Jak widać z wzoru, nie uwzględnia się w nim takich czynników jak temperatura, skurcz betonu, ciężar własny zapory itp. W związku z tym naprężenia dopuszczalne

I tak dla górnych łuków przyjmuje się od0p = 20 kG/cm2, natomiast dla dolnych 8H-10 kG/cm2; wzór (2-198) stosowany jest obecnie jedynie dla wstępnego orientacyjnego wyznaczenia wymiarów zapory (segregator aktów prawnych).
Kolejną próbą obliczenia zapory łukowej było potraktowanie całej konstrukcji jako zespołu niezależnych łuków poziomych opartych w stokach doliny, przy czym oparcie traktowano jako pełne zamocowanie. Powstał wtedy układ trzykrotnie statycznie niewyznaczalny. Metoda taka w odróżnieniu od poprzedniej, zwanej walcową, nosiła nazwę czystych łuków sprężystych. Przy tej metodzie zwiększono naprężenia dopuszczalne od0p do 0,22 R2» betonu, z tym że nie mogły one przekraczać wartości 45-^48 kG/cm2.

Niżej podaje się uproszczoną metodę określania grubości luku na podstawie równań W. Caina, wyprowadzonych dla łuków zamocowanych [26], Maksymalne naprężenia ściskające w łuku o stałej grubości występują w miejscu jego zamocowania od strony wewnętrznej (odpowietrznej). Dlatego bardziej ekonomiczny jest luk o mniejszej grubości w kluczu, a większej w podparciu. Jednakowoż w celu uproszczenia obliczeń przyjmuje się go o stałej grubości.

Linią przerywaną na wykresie oznaczono obszar występowania naprężeń rozciągających. Rozciąganie w łuku pojawia się przy wartościach p znajdujących się powyżej linii przerywanej. Po określeniu naprężeń od parcia wody oraz od zmiany temperatury At należy sprawdzić, czy suma tych naprężeń nie przekracza naprężeń dopuszczalnych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Granica plastyczności zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Granica plastyczności zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Granica plastyczności zdjęcie nr 8 Granica plastyczności zdjęcie nr 9 Granica plastyczności zdjęcie nr 10
Granica plastyczności zdjęcie nr 11
Granica plastyczności zdjęcie nr 12 Granica plastyczności zdjęcie nr 13 Granica plastyczności zdjęcie nr 14
Granica plastyczności zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Granica plastyczności zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Granica plastyczności zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami