Blog
Końcówki węży
W artykule znajdziesz:
Końcówki węży
Urządzenia za to są proste i tanie.
Końcówki węży muszą mieć ciężar przystosowany do udźwigu dźwignic pokładowych statku i muszą być często wymieniane, gdyż łatwo ulegają zużyciu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Głównym elementem urządzenia jest pława lub stawa.
Pława cumowniczo-przeładunkowa stanowi duży walec metalowy, utrzymywany w stałym położeniu za pomocą systemu martwych kotwic (lub bloków betonowych wpuszczonych w dno akwenu) i łańcuchów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W pionowej osi pławy umieszczone są dwa (lub jeden) króćce do podłączania podwodnych węży łącznikowych, łączonych od dołu z rurociągiem dostawczym, a od góry z elastycznym przewodem na pływakach, prowadzącym do urządzeń odbioru ropy na statku. Długość tego przewodu dochodzi do 250 m. Równocześnie pława służy do cumowania dziobu statku, przenosząc bez szkody siłę w cumach dochodzącą do 100 tys. kG, a niekiedy i większą (uprawnienia budowlane).
Nowsze rozwiązania pław mają w środkowej części walec obrotowy, który pozwala na zmianę położenia statku (np. ze zmianą kierunku falowania), tak aby zawsze skierowany był dziobem do fali. Z walcem obrotowym obraca się pachoł cumowniczy na pławie, a także końcówki wężów łącznikowych i króćce łączące je z przewodem pława-statek, co umożliwia ciągły, nieprzerwany przeładunek ropy w czasie zmian położenia statku.
Taką nowoczesną pławę systemu IMODCO (program egzamin ustny).
Pławę unieruchamia się za pomocą martwych kotwic w postaci bloków betonowych wpuszczonych w dno. Połączenia węży łącznikowych z rurociągiem podwodnym również zmontowane są na fundamencie w postaci bloku betonowego posadowionego na dnie akwenu.
Kształt dzwonu
Opisane pławy stosowano już wielokrotnie zwłaszcza we Włoszech, Japonii, Wielkiej Brytanii, Jugosławii i w innych krajach.
Wadą ich jest, podobnie jak w powierzchniowym systemie cumowniczym, konieczność częstej wymiany łańcuchów kotwicznych i końcówek
poszczególnych odcinków rurociągów i węży, a to z powodu rozluźniania się ich i zrywania wskutek ruchów pławy na fali.
Wady tej nie mają urządzenia punktowe ze stawą zamiast pławy. Takie stawy patentowe systemu Wellmana-Kohringa. Mogą one bądź wystawać z wody, bądź też być w niej całkowicie pogrążone (opinie o programie).
Przeznaczone dla największych superzbiornikowców (o nośności od 400 tys. t do 1 min t) mają kształt dzwonu lub walca, zapuszczonego częściowo w podłoże dna, bądź posadowionego na palach. Wyeliminowano w nich węże łącznikowe, które zastępuje pionowa sztywna rura osadzona w osi stawy, łącząca się u dołu z rurociągiem dostawczym nadennym, u góry zakończona przegubową końcówką, do której podłącza się końcówkę przewodu stawa-statek. Dzięki przegubowi zbiornikowiec przycumowany do stawy może w czasie przeładunku, bez przerywania go, obracać się nawet o 360° (segregator aktów prawnych).
Stawa przenosi bez szkody energię do 7600 tys. kG • m przekazywaną przez cumy i pozwala na przesunięcie statku do 7,6 m. Rozproszenie energii następuje wewnątrz stawy dzięki działaniu koncentrycznego grawitacyjnego systemu absorpcji energii, bliżej nie opisywanego w źródłach, ale prawdopodobnie działającego na zasadzie zbliżonej do zasady działania dalb płaszczowych.
Tu głównym elementem jest stawa (wysepka) cumownicza, dobrze zakotwiona w dnie akwenu przez zagłębienie fundamentu w dno lub przez zastosowanie pali.
Na stawie tej zawieszone jest jednym końcem na wysięgniku obrotowym ramię kratowe długości ok. 200 m, prowadzące poziomo pod wodą nad dnem, rurociągi do statku i mogące obracać się poziomo wokół punktu zawieszenia dodatkowo, niezależnie od obrotu wysięgnika (promocja 3 w 1). Dzięki zastosowaniu do konstrukcji ramienia rur - ciężar jego jest zrównoważony przez wypór wody. Na drugim końcu ramienia zmontowana jest wieżyczka z platformą nadwodną przystawianą do burty statku. W obrębie wieżyczki przewody ropy podniesione są pionowo ku górze, co umożliwia połączenie ich końcówek wężami z wylotami przewodów na statku.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32