Blog

21.04.2020

Konieczność dodatkowego ocieplania konstrukcji

W artykule znajdziesz:

Konieczność dodatkowego ocieplania konstrukcji

Konieczność dodatkowego ocieplania konstrukcji

Przy przewozie długich panwi na platformach samochodowych obowiązuje stosowanie podobnych środków ostrożności w stosunku do płatwi żelbetowych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Konieczność dodatkowego ocieplania konstrukcji przekrycia w halach ocieplonych warstwami izolacyjnymi jest niezależnie od rodzaju przekrycia jego ujemną stroną. Z tych względów należy uważać za słuszne dążenie konstruktorów do włączenia warstw termoizolacyjnych do konstrukcji prefabrykatu.

W przemysłowym budownictwie węgierskim stosowane są panwie z płytą z lekkiej ceramicznej cegły porowatej o grubości 6 cm i ciężarze objętościowym 600 kG/m3. Panwie mają wymiar 1,50 X 9,00 m i są wykonywane z lekkimi dwukierunkowymi pochyłościami od krawędzi ku środkowi. Pochyłości te jakkolwiek korzystne statycznie, jednak w rzadkich tylko przypadkach nie stanowią przeszkody w odprowadzeniu wód opadowych z tych miejsc, gdzie sąsiednie panwie stykają się ze sobą i tworzą zagłębienia w dachu. Oczywiście nie ma żadnych przeszkód w wykonaniu panwi tego rodzaju z płytą płaską z odpowiednio mocniejszym jej uzbrojeniem (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jakkolwiek zastosowanie cegły tego rodzaju poprawia przewodność cieplną płyty, to jednak współczynnik przenikania ciepła gotowego przekrycia poważnie przekracza wielkości, wymagane w halach ogrzewanych.
Zastosowanie w panwiach szkła piankowego całkowicie rozwiązuje problemy zarówno statyczne, jak i termiczne. Przy grubości bloków pianoszklanych 8 cm uzyskuje się wymagany u nas współczynnik przenikania ciepła k = 1 (uprawnienia budowlane).

Do wykonania płyty mogą być stosowane produkowane obecnie bloki o ściankach prostych, w miarę natomiast umasowienia produkcji, ulepszenia technologii i potanienia tego materiału mogą być z łatwością uzyskane drogą prostej obróbki mechanicznej bloki o ukształtowaniu ścianek dogodnym dla zadań prefabrykacji. Płyta panwi z bloków projektowanych (obecnie nie produkowanych) dających jednolitą powierzchnię pianoszklaną cd spodu prefabrykatu, płyta z bloków obecnie produkowanych.

Ciężar konstrukcji panwi

Ciężar konstrukcji panwi pianoszklanej o wymiarach 2,00 X 6,00 m w przeliczeniu na 1 m” wynosi 73 kG (program egzamin ustny).
W rusztach żelbetowych wskazane jest stosowanie betonów wysokich marek. Konstrukcja rusztu nie przewiduje współpracy z płytami dachowymi, a więc żebra rusztu nie wzmocnione płytami podejmują całość obciążeń przekrycia dachowego, co nakazuje stosowanie efektywnych materiałów konstrukcyjnych zarówno betonu, jak i stali. Zastosowanie wysokiej marki betonu czyni też ruszty bardziej odpornymi na transport  (opinie o programie).
Marka betcnu powinna być nie mniejsza niż 200. Zbrojenie pracujące powinno być wykonane ze stali żebrowanej, pozostałe - ze stali pospolitej jakości (znak X).

W zależności od metody wykonania żebra rusztów mogą mieć wszystkie ścianki.
Należy tu podkreślć różnicę w ukształtowaniu pochyłości ścianek po zewnętrznym obwodzie w panwiach i rusztach. W panwiach pochyłości te ukształtowane są w ten sposób, że utworzone między sąsiednimi elementami przekrycia spoiny mogą być zalane zaprawą cementową, a w spoinach tych może być ułożone zbrojenie łączące wszystkie panwie przekrycia w jedną całość. Wykonanie panwi w matrycach betonowych wymaga stosowania wkładek klinowych, co może być uważane za utrudnienie produkcji (segregator aktów prawnych). W rusztach zbrojenie łączące przekrycia w jedną całość może być układane w spoinach utworzonych między płytami układanymi na rusztach, wobec czego można zrezygnować z zalewanych zaprawą spoin między rusztami. Wykonanie rusztów o przekroju w matrycach betonowych ma zalety dużej prostoty.

Konstrukcja rusztów uwidoczniona nie wymaga szczegółowego omówienia. Ciężar rusztu jest równy 620 kG, co w przeliczeniu na jednostkę powierzchni wynosi 69 kG/m2.
Wykonanie rusztów metodą prefabrykacji i charakter ich pracy w poszczególnych fazach montażu nie wnoszą zagadnień wymagających odrębnych metod obliczania i wymiarowania (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami