Blog
Konieczność sprawdzenia stanu
W artykule znajdziesz:
Konieczność sprawdzenia stanu
Konieczność sprawdzenia stanu drugiego i trzeciego wynika z warunków eksploatacji konstrukcji. W stosunku do obecnie stosowanej metody obciążeń krytycznych różnica polega na wprowadzeniu zmiennego współczynnika pewności, stanowiącego iloczyn współczynników przeciążenia, jednorodności materiału i warunków, charakteryzujących rzeczywistą pracę konstrukcji (program uprawnienia budowlane na komputer).
W konstrukcjach żelbetowych stosuje się zasadniczo betony o pewnej określonej wytrzymałości normowej Rw. Markę betonu określa liczba, która oznacza wymaganą wytrzymałość miarodajną betonu, jaka powinna być osiągnięta na budowie w kG/cm2. Przyjęto, że każdej marce odpowiadają określone wytrzymałości obliczeniowe na ściskanie osiowe, ściskania przy zginaniu, na rozciągania i ścinanie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jeżeli operujemy metodą naprężeń liniowych, to korzystamy w Polsce na ogół z naprężeń dopuszczalnych, obowiązujących w mostownictwie. W projekcie nowej normy międzynarodowej dla krajów RWPG „Konstrukcje z betonu”, opracowywanej przez zespół polski, zachowano zasadę określania własności mechanicznych betonu w zależności od jego wytrzymałości na ściskanie. Przyjęto tylko za miarodajną wytrzymałość próbek walcowych o 0 15 cm i wysokości 30 cm. W przypadku badania wytrzymałości na próbkach innego kształtu, wytrzymałość obliczeniową R(| określa się z wzoru gdzie Rc oznacza wytrzymałość użytkową na badanej próbce, zaś współczynnik a bierze się z dołączonej do normy tablicy (uprawnienia budowlane).
Ponadto projekt przewiduje badanie wytrzymałości na rozciąganie przez zgniatanie takich samych próbek po tworzącej oraz wprowadza pojęcie normatywnej wytrzymałości betonu, tj. średniej wytrzymałości betonu jaka powinna być osiągnięta w praktyce na budowie. Wytrzymałość normatywna powinna być powiązana z wytrzymałością obliczeniową za pomocą współczynników uwzględniających rodzaj przedsiębiorstwa, stopień kontroli betonu, warunki wykonywania budowli itp.
Największą innowacją projektu normy w zakresie wytrzymałości jest wprowadzenie wytrzymałości w złożonym stanie naprężenia (program egzamin ustny).
Obliczeniowe wytrzymałości materiałów
W dwuosiowym stanie naprężenia wartość wytrzymałości betonu na ściskanie i rozciąganie. Wybór marki betonu zależy od:
a) rodzaju konstrukcji,
b) stopnia ważności elementu,
c) warunków pracy elementu,
d) gatunku stali zbrojeniowej (opinie o programie).
Wartości obciążeń krytycznych powodujące zniszczenie elementów nie powinny być osiągnięte w naturze, gdyż wszelka drobna niedokładność stałaby się łatwo przyczyną katastrofy.
Dlatego więc rzeczywiste wartości obciążeń muszą stanowić pewien ułamek obciążeń krytycznych. Stosunek obu wielkości ustala współczynnik bezpieczeństwa. Współczynik ten w metodzie obciążeń krytycznych (odkształceń plastycznych) stosuje się jako mnożnik uzyskanych z obliczeń wielkości statycznych, wynikających z założonych obciążeń i schematów statycznych. Tak zwiększone wartości służą następnie jako podstawa do wymiarowania. W metodzie naprężeń liniowych współczynnik ten jest ukryty w naprężeniach dopuszczalnych, stanowiących ułamek wytrzymałości betonu lub granicy plastyczności stali (segregator aktów prawnych).
W metodzie stanów granicznych współczynnik bezpieczeństwa jest rozbity na trzy zasadnicze człony. Współczynnik przeciążenia zwiększa wielkości statyczne, jednorodności - obliczeniowe wytrzymałości materiałów, warunków pracy - nośność elementu. Pierwszy podaje ogólne zasady obliczania konstrukcji budowlanych. Drugi uwzględnia się przy określaniu wytrzymałości obliczeniowej. Trzeci jest iloczynem szeregu współczynników zależnych od:
1) klasy elementu,
2) stopnia dokładności analizy statycznej konstrukcji,
3) stopnia zbrojenia elementu,
4) możliwości występowania rozwarstwienia i skręcania,
5) stosunku długości, na której w stanie granicznym wartość sił wewnętrznych wynosi co najmniej 0,9 wartości maksymalnej do długości całkowitej (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32