Blog
Konieczność stosowania podkładek
W artykule znajdziesz:
Konieczność stosowania podkładek
Konieczność stosowania podkładek lub uwalniania elementów na sztywnym i wyrównanym podłożu podyktowana jest małą wytrzymałością początkową świeżo uformowanych elementów. Do czasu związania i stwardnienia cementu nie mogą one być poruszane lub przenoszone bez podkładek (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zdjęcie z podkładek lub przenoszenie elementów może nastąpić najwcześniej po 12 godzinach od chwili rozformowania ich, i to w warunkach, gdy temperatura otoczenia w pomieszczeniu produkcyjnym wynosi co najmniej + 18°C.
Okres obejmujący fazę wiązania i twardnienia spoiwa trwa ok. 3-5 dni, w zależności od warunków klimatycznych panujących w hali produkcyjnej (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Pomieszczenie produkcyjne powinno zapewniać temperaturę otoczenia w okresach zimowych co najmniej + 10°C.
Dojrzewanie. Obejmuje ono okres czasu od jego wyprodukowania do chwili osiągnięcia pełnej wytrzymałości oraz ustabilizowania się zjawiska skurczu liniowego. Początkowy okres dojrzewania jest wiązaniem spoiwa. Elementy strużkobetonowe po rozformowaniu nie mają wytrzymałości nawet na zdjęcie ich z podkładek.
Zagęszczona mieszanina ma spoistość umożliwiającą jedynie zachowanie nadanych jej formą kształtów. Przez dodatki przyspieszające twardnienie cementu uzyskuje się to, że wykonane elementy dojrzewają w warunkach naturalnych już po kilkunastu godzinach twardnienia tak dalece, że możliwe jest zdjęcie ich z podkładek.
Ważnymi również czynnikami w początkowym okresie dojrzewania strużkobetonu są temperatura i wilgotność powietrza otoczenia (uprawnienia budowlane).
Temperatura w pomieszczeniu przeznaczonym do dojrzewania świeżo wyprodukowanych elementów powinna wahać się w przedziale 18-30°C przy zachowaniu możliwie wysokiej wilgotności powietrza (powyżej 75%).
W praktyce przemysłowej rozformowane elementy są przechowywane w pomieszczeniach dojrzewalni przez okres 3-5 dni. Osiągają one w tym czasie wytrzymałość umożliwiającą zdjęcie elementu z podkładki. Po okresie wstępnego dojrzewania w pomieszczeniu, gdzie wyprodukowane elementy strużkobetonowe są chronione przed wpływami atmosferycznymi, następuje dalszy okres dojrzewania (program egzamin ustny).
Czas nagrzewania
Elementy są przenoszone na miejsce składowania na wolnym powietrzu, gdzie ułożone w luźne stosy, dojrzewają do czasu uzyskania pełnej wytrzymałości oraz zaniku przyrostu skurczu. Okres tep. trwa ok. 75-90 dni od chwili wyprodukowania elementów.
Bardzo celowe jest chronienie strużkobetonu przed zbyt szybkim wysychaniem wskutek działania promieni słonecznych.
W takich przypadkach stosowane jest zraszanie stosów wodą (opinie o programie).
W produkcji elementów budowlanych z Arbolitu stosowane jest przyspieszenie procesu wiązania i twardnienia strużkobetonu za pomocą podgrzewania mieszaniny w formach stałym prądem elektrycznym o napięciu 30-M0 V. Wewnętrzne ścianki form służą jednocześnie jako elektrody. Prąd przepływa przez mieszaninę, przyspieszając twardnienie spoiwa.
Czas nagrzewania trwa ok. 40-60 min., a zużycie prądu wynosi ok. 6-P8 kwh/m3. Po upływie następnej godziny elementy są rozformowywane i na podkładkach przenoszone do dojrzewalni, a po 2-P6 godz. mogą być zdjęte z podkładek. Po krótkim 2-3-dniowym składowaniu elementy osiągają pełną wytrzymałość (segregator aktów prawnych).
Płytowe elementy strużkobetonowe przeznaczone do wykonywania ścian mogą być poddawane dodatkowej obróbce mającej na celu uszlachetnienie ich powierzchni. Wytwórnia Durisol stosuje fakturowanie jednej lub obydwóch powierzchni płyt lub dyli ściennych wyprawami. Natomiast wyroby arbolitowe są pokrywane (tylko zewnętrzne powierzchnie) bądź to cienką warstwą wyprawy cementowej, bądź też emulsją hydrofobową GKZ - 94. Obie te manipulacje mają za zadanie zmniejszenie nasiąkliwości Arbolitu.
Ostatnią czynnością w procesie produkcyjnym strużkobetonowych elementów budowlanych jest tzw. kalibrowanie. Czynność ta polega na przycięciu wyprodukowanych i dojrzałych elementów do właściwych wymiarów długości i wysokości (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32