Blog
Konstrukcja budynku
W artykule znajdziesz:
Konstrukcja budynku
Konstrukcja budynku jest halowa z drobnowymiarowych lekkich elementów strunobetonowych. Umożliwia ona segmentową rozbudowę w zależności od potrzeb. Wypełnienia ścienne stanowią lekkie płyty pianobetonowe lub azbestocementowe, izolowane wełną mineralną (program uprawnienia budowlane na komputer). Płyty te stosowane są również na pokrycie stropodachu. Posadzki i wybiegi zaprojektowano betonowe.
Pomieszczenie dla owiec przewidziano w wolnowybiegowej hali oddzielonej od pozostałych pomieszczeń ścianą osłonową. Równolegle do hali owiec usytuowane są pomieszczenia pomocnicze i usługowe. Konstrukcję budynku stanowią słupy żelbetowe prefabrykowane, wiązary dachowe żelbetowe lub drewniane (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wypełnienia ścienne są wykonane zazwyczaj z bloków prefabrykowanych ceramicznych lub elementów gazobetonowych. Pokrycie dachu stanowi eternit falisty na łatach.
Ogólnie biorąc, budynki dla owiec nie występują masowo w krajach europejskich, a także i w Polsce. Stąd wywodzi się szczupłość przedstawionych tutaj rozwiązań funkcjonalnych. Niekiedy buduje się owczarnie z poddaszem użytkowym przeznaczonym na ściółkę (uprawnienia budowlane).
Nowe rozwiązania funkcjonalne sugerujące samokarmienie owiec w silosach powodują zwiększone zapotrzebowanie betonu na silosy, wybiegi, ogrodzenia itp.
Budynki dla ptactwa domowego ogólnie możemy podzielić na:
a) budynki przeznaczone dla niosek,
b) budynki przeznacznone do produkcji drobiu nośnego (program egzamin ustny).
Rozróżniamy następujące rodzaje budynków:
c) kurniki, przeznaczone dla niosek lub drobiu rzeźnego,
d) kaczniki,
e) gęśniki,
f) indyczniki,
g) inne, np. bażanciarnie.
Wybrane przykłady funkcjonalnych rozwiązań budynków dla ptactwa w Polsce. Jako pierwszy przykład rozpatrzymy kurnik dla 100 szt. niosek z wychowalnią piskląt. Budynek ma konstrukcję murowaną - z cegły lub żużlobetonowych pustaków Alfa (opinie o programie). Do budowy ścian można użyć też bloków piano- lub gazobetonowych. Stropodach składa się zazwyczaj z prefabrykowanych belek żelbetowych T-27, płyt żużlobetonowych lub żelbetowych. Posadzki są betonowe. Jest to budynek o konstrukcji halowej, z drobnowymiarowych elementów strunobetonowych. Wypełnienie ścian i stropodachu stanowią płyty pianobetonowe zbrojone, ocieplane styropianem lub wełną mineralną.
Układ funkcjonalny budynku
Konstrukcja budynku składa się z prefabrykowanych elementów żelbetowych stanowiących szkielet wewnętrzny, ścian zewnętrznych z pustaków żużlobetonowych Alfa lub bloków z betonu komórkowego, stropodachu z prefabrykowanych belek żelbetowych T-27 i płytami żelbetowymi wypełniającymi. Nadproża, posadzki itp. są wykonane z betonu.
Rozwiązanie funkcjonalne obejmuje halę dla kurcząt, paszarnię, dyżurkę, kotłownię oraz inne pomieszczenia pomocnicze. Budynek jest halowy o konstrukcji półszkieletowej z prefabrykowanych elementów żelbetowych i nośnych ścian zewnętrznych z bloków pianobetonowych. Stropodach z prefabrykowanych elementów
żelbetowych jest ocieplany płytami pilśniowymi lub wełną mineralną. Posadzki zaprojektowano z betonu (segregator aktów prawnych).
Rozwiązanie zakładu wylęgu drobiu dla ferm reprodukcyjnych. Zakład wylęgowy ma za zadanie prowadzić wylęgi kurcząt do masowego chowu w odpowiednich fermach kurzych. Układ funkcjonalny budynku przewiduje pomieszczenia produkcyjne w postaci aparatowni przedlęgowej i aparatowni klujnikowej na 12 aparatów wylęgowych (typu Bios), o łącznej pojemności komór lęgowych 120 960 jaj, następnie szereg pomieszczeń pomocniczych, magazynowych, administracyjnych i sanitarnych.
Konstrukcja budynku jest półszkieletowa, z zastosowaniem prefabrykowanych elementów żelbetowych w postaci fundamentów punktowych pod słupy szkieletu nośnego, słupów nośnych, podciągów i belek stropodachowych. Ściany zewnętrzne i wewnętrzne przewidziane są w postaci ścian murowanych z bloków pianobetonowych, cegły kratówki lub pustaków żużlobetonowych. Ściany piwnic przyjęto z betonu żwirowego. Stropodach stanowią żelbetowe belki prefabrykowane T-27 lub DZ-3, wypełnione pustakami betonowymi. Posadzki wykonane są z betonu lub lastryko przeznaczonego do zmywania (promocja 3 w 1). To samo odnosi się do klatek schodowych i podokienników.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32