Blog
Zasady ogólne dotyczące umów o roboty budowlane
W artykule znajdziesz:
Zasady ogólne dotyczące umów o roboty budowlane
Od 1 czerwca 2017 roku w życie weszła zmiana przepisów Kodeksu cywilnego, dotyczących zakresu umów o roboty budowlane (uprawnienia budowlane). Jej celem jest ułatwienie podwykonawcom zatrudnionym na budowie odzyskania wynagrodzenia. Ponadto na inwestora nałożono solidarną odpowiedzialność wraz z wykonawcą za wypłacenie podwykonawcom wynagrodzenia za wykonane roboty budowlane. Umowa o roboty budowlane zaliczana jest do umów prawa cywilnego. Jest to tzw. umowa nazwana, którą szczegółowo regulują przepisy Kodeksu cywilnego, przy czym umowa o roboty budowlane nie jest równoznaczna z umową o wykonanie projektu obiektu, która powstaje wcześniej. Umowa o wykonanie projektu zawierana jest z projektantem, a dopiero później zawierana jest umowy o roboty budowlane. Stanowi ona odrębny rodzaj umowy o dzieło, która ze względu na wymóg profesjonalizmu wykonawcy oraz specyfiki obiektu jest bardzo obszernie uregulowana przepisami prawa budowlanego (segregator aktów prawnych). Według definicji umowa o roboty budowlane zobowiązuje wykonawcę do oddania przewidziane w umowie obiektu, który powinien być wykonane zgodnie z projektem oraz zasadami wiedzy technicznej. Inwestora zaś zobowiązuje do dokonania określonych przepisami czynności związanych z przekazaniem terenu budowy, dostarczeniem projektu, odebraniem obiektu oraz zapłatą ustalonego wynagrodzenia.
Umowa o roboty budowlane to umowa wzajemna i odpłatna, ponieważ każda ze stron zobowiązuje się do określonych świadczeń, będących odpowiednim świadczenia strony przeciwnej.
Strony umowy to
- inwestor – może nim być dowolny podmiot, np. osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna, która nie posiada osobowości prawnej, dysponujący środkami finansowymi niezbędnym na realizację inwestycji. Inwestor zamawia wykonanie określonego przez umowę obiektu budowlanego,
- wykonawca – podmiot, który samodzielnie wykonuje zamówione roboty budowlane, nazywany wykonawcą generalnym. Może być nim również główny wykonawca, który do wykonywania określonych robót budowlanych zatrudnia podwykonawców (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Tymczasowy obiekt budowlany do pojęcia z zakresu polskiego prawa budowlanego, udostępniony obiekt przeznaczony do użytku przez czas lub moment wykonania…
Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…
53 465
98%
32