Blog

Wilgotne lasy równikowe zdjęcie nr 2
13.10.2020

Konstrukcja stropu

W artykule znajdziesz:

Konstrukcja stropu

Wilgotne lasy równikowe zdjęcie nr 3
Konstrukcja stropu

W tym celu ponad strop kesonu wypuszcza się pręty zewnętrznego zbrojenia ścian bocznych dla lepszego związania warstwy muru nadkesonowego z konstrukcją kesonu (program uprawnienia budowlane na komputer). Grubość warstwy wzmacniającej strop przyjmuje się w tym przypadku równą ok. 1 m. W ten sposób uzyskuje się zmniejszenie ciężaru kesonu, co ułatwia zdjęcie go z podkładów po zabetonowaniu. Przy szerokości kesonu ponad 12 m ciężar stropu pełnego staje się bardzo duży i wtedy racjonalniej jest zastosować strop o konstrukcji żebrowej.

Konstrukcja takiego stropu składa się z belek podłużnych i poprzecznych, połączonych z płytą stropową. Żebra stropu daje się zazwyczaj w odstępach 3-5 m (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Najkorzystniej jest stosować w tym przypadku konstrukcję o wysokich i grubych ścianach zewnętrznych, niewielkiej liczbie szerokich belek poprzecznych i minimalnej liczbie żeber podłużnych, które znacznie komplikują konstrukcję stropu i nie zwiększają wytrzymałości kesonu. Przekrój kesonu o stropie bez żeber podłużnych. Przekrój ten w kształcie litery H ma środek ciężkości w pobliżu połowy wysokości kesonu, co daje jednakową wytrzymałość kesonu na momenty ujemne i dodatnie. Jest więc on bardzo korzystny dla pracy kesonu podczas manipulacji związanych ze zdejmowaniem go z rusztowań.

Płytę stropową daje się zazwyczaj o grubości 30-50 cm, a żebra i ściany boczne 50-80 cm (uprawnienia budowlane). Wysokość żeber dochodzi do 4-5 m. Konstrukcja o małej liczbie szerokich żeber poprzecznych jest prosta, łatwa w wykonaniu i dostosowana do warunków pracy. Stosowanie stropu żebrowego o dużej liczbie wąskich żeber i cienkiej płycie nie przynosi na ogół korzyści, natomiast utrudnia wykonanie konstrukcji.

Zbrojenie konstrukcji kesonu

Zbrojenie konstrukcji kesonu wykonuje się podwójne z prętów 0 16-30 mm. Szczególnie mocno należy uzbroić połączenie ścian bocznych z płytą stropową, przepuszczając wzajemnie pręty zbrojenia. Zbrojenie powinno być
gęsto powiązane strzemionami i prętami rozdzielczymi (program egzamin ustny). Strzemiona daje się zazwyczaj w odstępach 3(H-40 cm. Dolną krawędź ścian bocznych uzbraja się kilkoma warstwami grubych prętów dla wzmocnienia konstrukcji w kierunku podłużnym. 

Ilość zbrojenia na 1 m2 rzutu poziomego kesonu zależy od jego wymiarów, rodzaju gruntu i głębokości opuszczania kesonu. Orientacyjne dane dotyczące zużycia zbrojenia i żelbetu na 1 m2 rzutu poziomego kesonu (opinie o programie).
Kesony żebrowe. Kesony żebrowe mają konstrukcję szkieletową, otoczoną cienką powłoką monolitycznie z nią związaną. Konstrukcja kesonu składa się z szeregu ram poprzecznych połączonych belkami podłużnymi. Umiejscowione są one w poziomie stropu oraz pod ścianami bocznymi. Belki te wraz ze ścianami bocznymi i stropem zapewniają konstrukcji sztywność w kierunku podłużnym.

Odległość pomiędzy żebrami konstrukcji wynosi zazwyczaj 2-3 m, grubość zaś ich 20-40 cm, a wysokość 0,75-1,5 m (segregator aktów prawnych). Grubość płyt stropowych i ścian bocznych wynosi zwykle 15-20 cm.
Wysokość kesonu wynosi zazwyczaj 3,5-4,0, Niekiedy jednak stosuje się kesony o znacznie większej wysokości dochodzącej do 5-7 m. Większe wysokości ścian zewnętrznych kesonu umożliwiają opuszczenie go na dno przy niegłębokiej wodzie bez wykonania płaszcza wodoszczelnego.

Zbrojenie kesonu daje się podwójne z prętów o średnicy 22-30 mm, a czasem i większej dla przekrojów grubszych i o średnicy 16-20 mm dla przekrojów cieńszych. Zbrojenie powinno być gęsto powiązane strzemionami i prętami rozdzielczymi. Zbrojenie płyty i ścian bocznych powinno przechodzić, w sposób ciągły przez zbrojenie żeber.

Belka łącząca końce wsporników powinna być dodatkowo uzbrojona u dołu prętami podłużnymi (promocja 3 w 1). Konstrukcja kesonów żebrowych jest bardzo lekka, lecz wymaga dużej ilości stali.

Najnowsze wpisy

11.10.2024
Wilgotne lasy równikowe zdjęcie nr 4
Kierownik praktyk a patron praktyki zawodowej

W odniesieniu do uprawnień budowlanych, kluczowy wpływ na działanie kontrolera oraz praktyki patronackie pełnią różne funkcje. Kierownik praktyk to osoba,…

10.10.2024
Wilgotne lasy równikowe zdjęcie nr 5
Praktyka zawodowa w spółdzielni mieszkaniowej

Praktyka zawodowa w spółdzielni mieszkaniowej może być przydatna dla osób uzyskujących uprawnienia budowlane, w tym elektryczne, ale ważne jest, aby…

Wilgotne lasy równikowe zdjęcie nr 8 Wilgotne lasy równikowe zdjęcie nr 9 Wilgotne lasy równikowe zdjęcie nr 10
Wilgotne lasy równikowe zdjęcie nr 11
Wilgotne lasy równikowe zdjęcie nr 12 Wilgotne lasy równikowe zdjęcie nr 13 Wilgotne lasy równikowe zdjęcie nr 14
Wilgotne lasy równikowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wilgotne lasy równikowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wilgotne lasy równikowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami