Blog

Ulaż zdjęcie nr 2
22.04.2020

Konstrukcja typu latarniowego

W artykule znajdziesz:

Konstrukcja typu latarniowego

Ulaż zdjęcie nr 3
Konstrukcja typu latarniowego

Konstrukcja typu latarniowego, w której dźwigary dachowe stanowiące jednocześnie płaszczyzny świetlików oraz belki pod- suwnicowe wykonane są ze stali, pozostałe zaś elementy, jak przekrycie, słupy, stężenia w osiach słupów itp., wykonane są jako prefabrykaty żelbetowe (program uprawnienia budowlane na komputer).

W hali zastosowano suwnice o udźwigu 32 i 60 ton. Konstrukcja ta świadczy o możliwościach zastosowania prefabrykowanych konstrukcji żelbetowych w zakresie hal stojących na pograniczu między średnimi i ciężkimi.
Słupy zewnętrzne są żelbetowe na całej wysokości, wewnętrzne - tylko do poziomu spodu belek podsuwnicowych. W słupach środkowych charakterystycznym szczegółem konstrukcyjnym jest rozwiązanie głowicy (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Z rozwidlenia głowicy wystają pręty 0 32 mm, służące do sztywnego połączenia słupa z podłużnymi belkami stężającymi. Po ustawieniu belek stężających na dolnych płaszczyznach rozwidleń pręty wystające ze słupów zostają wygięte (na gorąco) do poziomu i ułożone w wycięciach belek stężających. Po zabetonowaniu rozwidlenia i wycięć v/ belkach stężających powstaje sztywne ramowe połączenie słupów z tymi belkami zdolne do przejęcia momentów, jakie w tym ustroju powstają wskutek sił podłużnych od hamowania suwnic. W rozwidleniu tym zabetonowane też zostają kotwie stalowych górnych części słupów podtrzymujących kratownice dachowe. W głowicy słupów wykonane zostają też otwory pionowe i poziome służące do zakotwienia konstrukcji stalowych belek podsuwnicowych (uprawnienia budowlane).

Technologia odlewni wymaga głębokiego posadowienia fundamentów wyposażenia oraz słupów. W danym przypadku spód fundamentów posadowiony jest na głębokości 8,0 m licząc od poziomu podłogi odlewni. Przy głęboko posadowionych fundamentach w prefabrykacji zawsze powstaje problem, do jakiego poziomu należy wykonać konstrukcję fundamentową, wykonywaną dotąd z reguły metodą monolityczną, i od jakiego poziomu powinien rozpoczynać się element prefabrykowany słupa. Z punktu widzenia uprzemysłowienia robót należałoby dążyć do ograniczenia wysokości fundamentów do minimum, a zwiększenia długości prefabrykowanego słupa (program egzamin ustny).

Ciężar słupa

Ciężar słupa przy tym założeniu znacznie wzrasta, należy jednak wziąć pod uwagę, że w związku ze stałym rozwojem dźwigów montażowych problem montażu tego rodzaju ciężkich słupów nie będzie stanowił wielkich trudności. Jednakże w dotychczasowej praktyce wykonuje się niemal z reguły metodą monolityczną wysokie fundamenty i odpowiednio skrócone słupy, co jest podyktowane wymaganiami organizacji robót. W przypadku bowiem niskich i głęboko posadowionych fundamentów należałoby aż do chwili zmontowania słupów zachować niezmiernie szerokie rozkopy fundamentowe utrudniające, a nawet i dezorganizujące wszelkie roboty prowadzone na całej powierzchni budowanej hali (opinie o programie).

Z punktu widzenia organizacji całokształtu robót konieczne więc jest jak najwcześniejsze wykonywanie robót przy fundamentach słupów z doprowadzeniem ich do możliwie wysokiego poziomu i zlikwidowanie rozkopów dla umożliwienia dalszych prac przy wykonaniu i montażu konstrukcji budynku. Skomplikowane konstrukcje podziemne, jak kanały, fundamenty maszyn itp., związane z technologią odlewni, czy też innego obiektu o równie bogatej gospodarce podziemnej, należy wykonać już po zmontowaniu konstrukcji hali.
Przy wykonywaniu tak wysokich fundamentów jak to ma miejsce w rozpatrywanej odlewni należałoby wziąć pod uwagę możliwości ich skonstruowania w postaci kilku mniejszych prefabrykatów (segregator aktów prawnych).
Zużycie stali w słupach stalowych wynosiłoby bez stężeń około 65 kG/m2 rzutu hali (tabl. 4-1, grupa III). Oszczędność stali w słupach prefabrykowanych żelbetowych wynosi więc 65 - 27 = 38 kG m2, co stanowi 58,5%. Na plac budowy należy dostarczyć przy konstrukcji prefabrykowanej materiałów budowlanych o ciężarze 290 : 65 = 4,5 raza większym aniżeli przy konstrukcji stalowej.

Niekorzystny stosunek ciężarów i stosunkowo nieduży procent oszczędności stali wskazują na konieczność poszukiwań dla mocno obciążonych slupów hal przemysłowych średniego i ciężkiego typu bardziej ekonomicznych rozwiązań prefabrykowanych. Występujące w tego rodzaju węzłach zagęszczenie prętów wskazuje na konieczność bardzo dokładnego opracowania rysunków tych węzłów (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Ulaż zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Ulaż zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Ulaż zdjęcie nr 8 Ulaż zdjęcie nr 9 Ulaż zdjęcie nr 10
Ulaż zdjęcie nr 11
Ulaż zdjęcie nr 12 Ulaż zdjęcie nr 13 Ulaż zdjęcie nr 14
Ulaż zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ulaż zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ulaż zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami