Blog
Konstrukcja żebrowa
W artykule znajdziesz:
Konstrukcja żebrowa
W nowszych dokach ściany bywają często żelbetowe, o konstrukcji żebrowej. Zwykle też. w celu wciągnięcia do współpracy w przenoszeniu wyporu także i gruntu leżącego w sąsiedztwie doku, wykształca się przy murach poziome, wspornikowe ostrogi lub też poszerza się odpowiednio dno (program uprawnienia budowlane na komputer).
Szczegóły konstrukcji w dużym stopniu zależne są od sposobu wykonania. Doki suche najczęściej wykonuje się w wykopie otwartym, ze sztucznym obniżeniem wody gruntowej, na sucho. W dno osuszonego wykopu można w razie potrzeby wbijać pale lub zapuszczać studnie.
Tego rodzaju wykonawstwo pozwala na nadanie elementom doku dowolnych kształtów i zapewnia najlepszą kontrolę wykonania, a zatem najwyższą jego jakość. Niestety w miarę wzrostu wymiarów doków sposób ten napotyka na coraz większe trudności, ze względu na konieczność bardzo poważnego obniżania poziomu wody gruntowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W ostatnich czasach stosowany bywa często sposób kombinowany. Mianowicie, najniższe części doku zwykle dno i najniższe części ścian wykonuje się z zastosowaniem kesonów pneumatycznych, a potem obniża się poziom wody gruntowej tylko do poziomu wierzchu dna komory doku.
Wyżej leżące części ścian doku wykonuje się na sucho).
Gdy warstwa nieprzepuszczalna gruntu leży stosunkowo niezbyt głęboko, można na kesonach pneumatycznych zapuścić ściany doku, doprowadzając ich fundamenty aż do gruntu nieprzepuszczalnego (uprawnienia budowlane).
Po wykonaniu ścian oraz po wybagrowaniu pod wodą gruntu z przestrzeni pomiędzy nimi można założyć bramę pływającą, wodę z obrębu ścian wypompować, po czym dno wykonać na sucho. W takim wypadku ściany wymagają osobnego obliczenia stateczności na okres poprzedzający przystąpienie do wykonywania dna (program egzamin ustny).
Należy również pamiętać o tym, aby ewentualnie ciśnienie wody występującej w warstwie podścielającej grunt nieprzepuszczalny nie spowodowało wyłamania lub przebicia dna wykopu.
Dno skrzyni
Coraz częstsze zastosowanie znajdują, zwłaszcza do większych doków, skrzynie pływające. Zwykle do tego celu wykorzystuje się skrzynie stalowe, wyłożone ewentualnie cienką warstwą betonu uszczelniającego i mające wymiary równe zewnętrznym wymiarom doku (opinie o programie).
W miejscu, w którym dok ma być wykonany, wybagrowuje się odpowiednie zagłębie, do którego potem przyholowuje się skrzynię. Po ustaleniu jej położenia i zakotwieniu wykonuje się w niej nośny szkielet stalowy lub żelbetowy, po czym, betonując stopniowo dno i ściany, skrzynię się zatapia.
Przed postawieniem skrzyni należy zwrócić uwagę na konieczność starannego wyrównania dna zagłębia przez nurków.
Na budowie jednego z francuskich doków dno skrzyni wyrobiono na kształt komór roboczych kesonów pneumatycznych. Pozwoliło to potem, po ustawieniu skrzyni, na wypełnienie betonem tych komór pod dnem przy użyciu sprężonego powietrza. Uzyskano w ten sposób połączenie skrzyni z otaczającym ją gruntem.
Po wykończeniu doku ścianę skrzyni od strony wody wycięto (segregator aktów prawnych).
Stosowany też bywa czasem sposób wykonywania doku z betonu usypanego podwodnie, przy czym stosowane bywają nowoczesne metody betonowania podwodnego opisane w tomie IV.
Najbardziej polecenia godny sposób postępowania jest następujący. Wykonuje się wykop do poziomu wody gruntowej, po czym wokół przyszłego doku wykonuje się grodzę kolistą, tak aby jej ściany wewnętrzne stykały się z obrysem doku (promocja 3 w 1).
Po wykonaniu grodzy wybagrowuje się grunt z jej obrębu i metodą betonowania podwodnego wykonuje się dno doku do połowy jego grubości. Aby można było zastosować metodę Contractor, wymagającą podziału masywu na mniejsze pola (do 6×6 m), ustawia się na dnie wykopu (pod wodą), w odpowiednich od siebie odstępach, uprzednio przygotowane, prefabrykowane przegrody żelbetowe. Przegrody te w czasie betonowania będą wtopione w dno doku. Należy również z dolnej połowy dna wypuścić odpowiednie kotwy dla związania jej z górną częścią dna. Po stwardnieniu dna wypompowuje się wodę z zagłębia i wykonuje górną część dna i resztę robót na sucho.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32