Blog
Konstrukcje kablobetonowe
W artykule znajdziesz:
Zależnie od wymiarów elementów i rozmiarów produkcji stosuje się formy pojedyncze lub bateryjne dla kilku elementów. W produkcji potokowej formę umieszcza się na podkładzie przejezdnym (najczęściej szynowym), następnie jest ona przesuwana wzdłuż linii kolejnych wyspecjalizowanych stanowisk, łącznie na przykład z tunelem przyspieszonego dojrzewania betonu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Konstrukcjami kablobetonowymi przyjęto nazywać wszystkie te, które sprężane są cięgnami stalowymi naciąganymi po stwardnieniu betonu. Podobnie jak w strunobetonie, polska nazwa tej technologii, związana z rodzajem cięgien - kablami - jest nieścisła. Do sprężania konstrukcji kablobetonowych służą bowiem nie tylko kable, czyli równoległe wiązki drutów, lecz także sploty (2-7 drutów), wiązki splotów, liny i pojedyncze grube pręty. Kablobeton cechują duże siły naciągu, możliwe do zrealizowania cięgnami o zwartej budowie i małej stosunkowo powierzchni przekroju poprzecznego (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Nie ma tu bowiem ograniczeń co do sposobu przekazania sił na beton przez przyczepność, jak w strunobetonie. Zakotwienie cięgien odbywa się zwykle przez docisk do betonu specjalnych zakotwień dostosowanych do konstrukcji kabli.
Konstrukcje i elementy kablobetonowe są znacznie bardziej różnorodne pod względem kształtu, wymiarów i zastosowań niż strunobetonowe (uprawnienia budowlane). Spotyka się bowiem zarówno seryjne prefabrykaty produkowane fabrycznie, jak i elementy składane z segmentów prefabrykowanych, sprężane w różnych fazach montażu, wreszcie monolityczne konstrukcje, czasem o wielkich wymiarach. Charakterystyczną cechą kablobetonu jest także - coraz częściej wykorzystywana - możliwość montażowego sprężenia konstrukcji, likwidowanego lub korygowanego przed stadium użytkowania (program egzamin ustny).
Realizacja naciągu w kablobetonie
Realizacja naciągu w kablobetonie odbywa się różnymi metodami; można więc dokonać następujących klasyfikacji:
- ze względu na liczbę elementów w cięgnach:
- cięgna jednożyłowe (pręty),
- cięgna wielożyłowe (kable, sploty, liny);
- ze względu na jednoczesność naciągu:
- liczne cięgna naciągane kolejno, w ustalonym porządku,
- skoncentrowane cięgna napinane w jednej operacji naciągu;
- ze względu na układ cięgien na długości elementu:
- odcinkowe,
- ciągłe (opinie o programie);
- ze względu na usytuowanie cięgien:
- cięgna w osłonach układane przed betonowaniem,
- cięgna wciągane w kanały pozostawione w betonie elementu,
- cięgna zewnętrzne z ciągłym lub punktowym kontaktem z konstrukcją;
- ze względu na symetrię trasy cięgien:
- cięgna symetryczne, dostosowane do jedno- lub dwustronnego naciągu,
- cięgna niesymetryczne o jednakowych zakotwieniach na obydwu końcach,
- cięgna niesymetryczne z różnymi zakotwieniami na końcach, tzw. czynnymi i biernymi.
Na system sprężania w kablobetonie składa się typ cięgna, typy zakotwień oraz dopasowane do nich urządzenia i sposoby naciągu i kotwienia (segregator aktów prawnych). W historii konstrukcji kablobetonowych, liczącej ponad 40 lat, opracowano i stosowano blisko sto typów lub wariantów kabli i ich zakotwień, z których kilkudziesięciu na różną skalę używa się współcześnie. Dalej omówiono jedynie charakterystyczne, najbardziej rozpowszechnione w świecie systemy oraz te, które stosuje się w kraju.
Największa różnorodność występuje w kablach wielożyłowych, w których druty lub sploty tworzą cięgno koncentryczne (o obrysie kołowym) albo warstwowe (o obrysie prostokątnym). W charakterystyce rozróżniono umownie cięgna pod względem użytkowej siły naciągu, wydzielając cięgna:
- małej mocy - do 0,5 MN,
- średniej mocy - do 2 MN,
- dużej mocy - ponad 2 MN(promocja 3 w 1).
Ten umowny podział wiąże się z zastosowaniami cięgien, zależnie od rozmiarów elementów lub roli sprężenia w elemencie. Przykładowo, w nowoczesnych mostach spotyka się duże kable jako główne cięgna podłużne, średnie - jako podłużne cięgna montażowe i cięgna pionowych ścian w przekroju skrzynkowym oraz kable małej mocy - jako jednostki pomocnicze sprężające poprzecznie górną płytę pod nawierzchnią.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32