Blog

22.04.2020

Konstrukcje latarniowe i szedowe

W artykule znajdziesz:

Konstrukcje latarniowe i szedowe

Konstrukcje latarniowe i szedowe

Słupy zostały wykonane w formach drewnianych obok miejsca wbudowania w konstrukcję. Dźwigary kratowe i dachowe płyty kasetonowe wykonane w kombinacji matryc betonowych z formami drewnianymi (program uprawnienia budowlane na komputer).
Po zdjęciu form drewnianych dźwigar zostaje umocowany pętlami stalowymi do czterech wieszaków trawersu automatycznego, który zawieszony jest na hakach dwóch dźwigów bramowych. Dźwigi unoszą go z pozycji poziomej do pionowej i odwożą na składowisko. Montaż słupów i dźwigarów kratowych dokonywany jest również dwoma dźwigami bramowymi, których nogi obejmują z dwóch stron słupy i dźwigary montowane w jednym rzędzie. Podczas montażu dźwigary są zawieszone bezpośrednio przy pomocy pętli stalowych na dwóch hakach dźwigów montażowych bez stosowania trawersów. Z głowic słupów wystają stalowe profilowe pręty służące do przymocowania dźwigarów do słupów zarówno na okres montażu, jak i na stałe (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Widoczniony jest fragment hali przygotowanej do montażu płyt dachowych. Montaż płyt dachowych przeprowadzony jest samojezdnym dźwigiem gąsienicowym. Podczas montażu płyty są ujęte w dwa jarzma przymocowane do zawieszonego ukośnie na haku stalowego trawersu typu zwykłego.

Wysokość ustrojowa podłużna konstrukcji jest równa wysokości pasa dolnego dźwigara kratowego, a więc wynosi 1,00 m.
Konstrukcje latarniowe i szedowe stosowane są w przeważającej mierze w halach lekkiego typu (bez suwnic lub z suwnicami lekkimi) o znacznych rozmiarach w planie. Są to hale o dużej ilości naw i dużej ilości przedziałów w kierunku podłużnym. W halach typu lekkiego rozpiętości, wysokości i charakter transportu są zbliżone, w związku z czym mogą one być z łatwością stypizowane, przy czym przy zastosowaniu zasady elastyczności ilość odmiennych typów może być ograniczona do bardzo niewielkiej liczby (uprawnienia budowlane). Typizacją mogą być objęte wszystkie elementy z belkami podsuwnicowymi i słupami włącznie.
Przeanalizowane tu konstrukcje w wysokim stopniu różnią się między sobą pod względem przyjętych podstawowych koncepcji rozwiązań, należy przy tym jednak nadmienić, że nie wyczerpują one bynajmniej możliwości powstania innych jeszcze, całkiem odrębnych rozwiązań. Można przyjąć, że w szeregu rozwiązań hal typu lekkiego osiągnięto bardzo korzystne wskaźniki zużycia materiałów, zapewne bliskie granic, jakie zakreśla obecny stan naszej techniki (program egzamin ustny).

Korzystne wskaźniki materiałowe

Korzystne wskaźniki materiałowe są tylko jednym z elementów ekonomiczności konstrukcji prefabrykowanych. Przy typizacji konstrukcji i wyborze elementów do produkcji masowej i seryjnej czynnikiem decydującym powinna być prostota wykonania i elastyczność elementu, a więc możliwość zastosowania jego w różnorodnych konstrukcjach.
Należy zaznaczyć, że przewidywana w Planie 5-letnim rozbudowa stałych i polowych zakładów prefabrykacji wymaga szybkiej typizacji projektów i wyboru elementów do produkcji. Doświadczenie nabyte przy realizacji hal lekkiego typu daje całkowicie wystarczające podstawy do właściwego wyboru (opinie o programie).
W halach typu średniego i ciężkiego istnieje znacznie większa różnorodność rozpiętości, wysokości, nośności suwnic i rodzajów wymaganego oświetlenia, aniżeli w halach typu lekkiego. Są to w większości przypadków hale o jednej, dwóch lub najwyżej trzech nawach o bardzo różnych układach konstrukcyjnych. Największą różnorodnością w halach tego typu odznaczają się słupy i belki podsuwnicowe, natomiast konstrukcje dachowe mogą być ograniczone do niewielkiej liczby podstawowych typów. Hale trój nawowe mogą mieć układ bazylikowy tj. ze środkową nawą podwyższoną lub układ zwykły z nawami jednakowej wysokości (segregator aktów prawnych).

Poszczególne nawy mogą być przekryte dźwigarami dachowymi polnymi lub kratowymi w układach uwidocznionych na rysunkach. Hale trójnawowe są układami trzykrotnie statycznie niewyznaczalnymi.
Oświetlenie górne hal dwu- i trójnawowych z nawami o jednakowej wysokości może być uzyskane przez zastosowanie świetlików nasadzanych gąsienicowych względnie umieszczonych w płaszczyźnie kraty lub też świetlików innych typów (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami