Blog

19.08.2021

Właściwości zaprawy cementowej

W artykule znajdziesz:

Właściwości zaprawy cementowej

Właściwości zaprawy cementowej

Trójtlenek chromu przy zagotowaniu nie barwi wody; mocny żółty kolor wody zdradza obecność źle wypłukanych, rozpuszczalnych soli chromowych; zielone zabarwienie wody jest oznaką istnienia nietrwałych barwników organicznych rozpuszczony w amoniaku trójtlenek chromu powinien przybierać barwę niebieską wskazującą na obecność farb miedziowych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Do robót o wysokiej wartości artystycznej i niewielkim zakresie można stosować sztuczne ochry w kolorach od żółtego do ciemno czerwonego, czerwień angielską w różnych odcieniach, kadm czerwony, kobalt niebieski, fioletowy i zielony oraz zieleń szmaragdową (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wytrzymałość i inne właściwości zaprawy cementowej. Trójtlenek chromu w ilości nie większej mz 10% ciężaru cementu nadaje kolor jaskrawozielony, zwiększa wytrzymałość zaprawy cementowej i prawie nie wpływa na terminy wiązania, Ultramaryna ma właściwości hydrauliczne i zwiększa wytrzymałość zaprawy cementowej. Pozostałe farby (z wyjątkiem minii i ochry) dodane do cementu w ilości do 10% zmniejszają wytrzymałość zaprawy cementowej o 20%.
Do terrazzo nie należy używać farb nie odpornych na ługi. Należą do nich: błękit (pod wpływem ługu odbarwia się), żółcień chromowa (od ługu czerwienieje) i wszystkie rodzaje zieleni z wyjątkiem szmaragdowej (pod wpływem ługu przybierają odcień brązowy) (uprawnienia budowlane).
Wiele farb odpornych na ługi wytwarzanych przez chałupnicze spółdzielnie zawiera domieszki, które obniżają ich jakość; z tego względu konieczne jest poddanie próbie wszystkich far dostarczanych na budowę a nie mających marki fabrycznej.

Najprostszą próbą farby na odporność na ługi i rozpuszczalność w wodzie wykonuje się w następujący sposób. Do dwóch szklanek wsypuje się nieco badanej farby; do jednej z nich nalewa się czystej wody, do drugiej zaś 10-procentowego roztworu wodnego sody kaustycznej. Po wymieszaniu obie szklanki z Płynem pozostawia się w spokoju przez 1-2 godzin. Jeżeli farba zabarwiła wodę lub zmieniła swój kolor pod wpływem ługu, ms należy jej używać do terrazzo (program egzamin ustny).

Przecieranie

Narzędzia i sprzęt do robót terrazzowo-mozaikowych
Do robót terrazzowo-mozaikowych należy używać narzędzia tytko najlepszej jakości, choćby były one kilkakrotnie droższe. Należy utrzymywać je w porządku, w przeciwnym bowiem razie nie można osiągnąć w pracy dobrych wyników (opinie o programie).
Jeżeli zakres robót jest nieduży lub przy układaniu posadzki z rysunkiem wielobarwnym, do której potrzebne są małe ilości cementów jednobarwnych, barwienie wykonuje się ręcznie. Rozmieszaną masę cementu, farby i substancji rozjaśniającej przeciera się dwukrotnie przez sito z otworami o wymiarach 0,3 mm (około 900 oczek na 1 cm.

Przecieranie przez sito wykonuje się nad niskim warsztatem zaopatrzonym w obrzeża. Mieszaninę dawkuje się skrzynkami pomiarowymi o pojemności około 10 kg, miesza się na warsztacie łopatką i grabiami, następnie wsypuje się do zawieszonego nisko nad warsztatem sita i przeciera się przez nie szczotką. Przetarcie przez to samo sito odbywa się dwukrotnie.
Dostarczony na budowę cement i mączkę kamienną do terrazzo należy przechowywać w suchym, ciepłym pomieszczeniu (segregator aktów prawnych).

Dobrze jest co pewien czas przerzucać te materiały łopatą, aby je przewietrzyć.
Dosypywane do cementu farby i mączka kamienna powinny być suche. Farby należy przed użyciem wysuszyć i przesiać przez sito o otworach 0,15-0,30 mm.
Mączkę kamienną natęży przechowywać w szopie lub pod dachem w zamkniętych skrzyniach.
Kruszywo i cement miesza się albo na mokro w betoniarce, albo na sucho na stole z desek (promocja 3 w 1).

Materiały do mieszaniny terrazzowej lepiej dawkować wagowo niż objętościowo. Jeżeli względy praktyczne stoją temu na przeszkodzie, należy przeliczyć stosunek wagowy na objętościowy i sporządzić skrzynki do mieszania, których objętości powinny odpowiadać projektowanemu składowi (na przykład przy stosunku objętościowym 1 :3 pojemność skrzynki do kruszywa powinna być 3 razy większa od pojemności skrzynki do cementu).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami