Blog
Konstrukcje nośne i fundamenty
W artykule znajdziesz:
Konstrukcje nośne i fundamenty
Zbiorniki żelbetowe dawniej dosyć często opierano na konstrukcji nośnej murowanej z cegły lub z kamienia. Był to albo układ słupów ustawionych współśrodkowo lub na siatce prostokątnej, albo też zamknięty trzon cylindryczny, stożkowy lub o przekroju prostokątnym (program uprawnienia budowlane na komputer). Konstrukcja murowana jest ciężka, wymaga fundamentów o znacznej powierzchni, jest nieekonomiczna, pracochłonna i raczej nieefektowna. Obecnie prawie zawsze (przy większych i wyższych wieżach - wyłącznie) stosuje się podpory żelbetowe.
Wieże żelbetowe są podobne w konstrukcji do wież murowanych, lecz mają o wiele mniejsze przekroje i przez to są kilkakrotnie lżejsze. I tutaj można rozróżnić dwa typy konstrukcji; w pierwszym podstawą zbiornika jest trzon żelbetowy pionowy lub zbieżny, a w drugim zbiornik umieszczony jest na pionowych lub lekko pochylonych słupach żelbetowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Trzon żelbetowy bywa okrągły lub wieloboczny i betonowany jest w deskowaniu ślizgowym lub przestawnym. Przy użyciu elementów prefabrykowanych konstrucje mogą być bardziej skomplikowane.
Liczba słupów w konstrukcjach nośnych słupowych zależy przede wszystkim od pojemności zbiornika i jego rzutu. Przy zbiornikach prostokątnych słupy są ustawiane w kilku szeregach, przy okrągłych, składających się z dwu lub więcej komór, daje się zwykle dwa lub trzy współśrodkowo ustawione szeregi słupów związanych pierścieniowymi i radialnymi ryglami.
Przy mniejszych zbiornikach stosuje się także tylko 4 lub nawet 3 słupy (uprawnienia budowlane). Słupy te mogą być bardzo łatwo wykonane z rur azbestowo-cementowych o średnicy 150-300 mm, wypełnionych niezbrojonym betonem, Naprężenia rozciągające w tych słupach przejmują ścianki rury. Połączenia poszczególnych odcinków rur stosowanych przy tych konstrukcjach.
Rygle usztywniające
Zamiast rygli usztywniających układ słupów stosuje się niekiedy stropy pośrednie, służące jako spoczniki dla klatki schodowej, a przy większej powierzchni jako stropy pomieszczeń biurowych lub mieszkalnych. Jeden z szeregów słupów, zwykle najbliższy osi, wypełnia się pustakami lub cegłą i tworzy się szyb dla osłony rurociągów i schodów. Szyb ten może być także wykonany jako słup rurowy o średnicy 3-6 m, podtrzymujący w środku zbiornik (program egzamin ustny). Słupy górą są zwieńczone belkami pierścieniowymi, które z kolei związane są belkami promienistymi. Mniej oszczędne, lecz efektowniejsze są wieże, w których podporami są ramy ustawione koncentrycznie i nie usztywnione ryglami.
W wieżach wodnych stosuje się często schody zabiegowe stalowe lub żelbetowe, które są wprawdzie w użytkowaniu mniej wygodne, lecz są najtańsze i konstrukcyjnie dogodne, gdyż zajmują najmniejszą powierzchnię. Żelbetowe elementy prefabrykowane takich schodów, które opierają się jedynie na słupie lub rurze centralnej, usztywnionej co kilka metrów za pomocą poziomych podestów (opinie o programie). Przy zespołach złożonych z kilku wież lub wysokich zbiorników, stosuje się centralne wolnostojące klatki schodowe oraz wieże dla przewodów. Konstrukcje te wykonuje się monolitycznie w deskowaniach przestawnych lub ślizgowych albo z prefabrykowanych zamkniętych elementów prostokątnych i biegów schodowych.
Różne możliwości rozwiązania obudowy szybu, ze słupami obudowanymi lub wystającymi na zewnątrz (segregator aktów prawnych).
Konstrukcję nośną wieży ciśnień obliczamy uwzględniając zasadniczo następujące obciążenia: ciężar własny zbiornika z obudową i zawartością, ciężar własny konstrukcji, parcie wiatru i obciążenie śniegiem. Obliczenie konstrukcji samej obudowy nie przedstawia specjalnych trudności, należy tylko zwrócić uwagę na zwiększone z powodu wysokości parcie wiatru.
Podobnie strop podtrzymujący zbiorniki z obudową oblicza się jak zwykłą konstrukcję (promocja 3 w 1). Jedynie przy obliczaniu belki pierścieniowej, opartej na słupach i obliczonej jako belka ciągła, trzeba pamiętać, że w belce wielobocznej mamy tylko momenty zginające, natomiast w belce kołowej prócz tego momenty skręcające, wywołane mimośrodem e.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32