Blog
Konstrukcje stalowe
W artykule znajdziesz:
Konstrukcje stalowe
Na konstrukcje stalowe stosowane są następujące grupy stali:
- Stale jerrytyczno-perlityczne. Grupa ta obejmuje znaczną większość (ok. 90°/o) stali spawalnych na konstrukcje stalowe, w tym stale węglowe, węglowo-manganowe, mikrostopowe i trudno rdzewiejące. Podwyższoną granicę plastyczności tych stali {Re do ok. 450 MPa) uzyskuje się przez dodatki stopowe (program uprawnienia budowlane na komputer).
- Stale bainityczne. Na konstrukcje stalowe stosowany jest wąski asortyment tych stali.
- Stale niskostopowe ulepszane cieplnie. Są one aktualnie wdrażane do niektórych rodzajów konstrukcji.
Powyższy podział stali, oparty głównie na sposobie uzyskania oczekiwanych własności mechanicznych, nie jest jedyny. Dla celów techniczno-użytkowych dzieli się stale konstrukcyjne według różnych innych kryteriów, a w szczególności:
Według składu chemicznego:
- stale węglowe (niestopowe), w których najmniejsza wymagana zawartość poszczególnych pierwiastków stopowych nie osiąga wartości określonych PN-57/H-01000, w tym; Mn - 0,8%, Si - 0,4%, Ni.- 0,3%, Cr - 0,3%, Cu - 0,2%, Al - 0,1%; stale węglowe dzielą się na nisko- węglowe o zawartości węgla do 0,25%, średnio-węglowe o zawartości węgla 0,25-P0,60% i wysokowęglowe o zawartości węgla powyżej 0,60% (program uprawnienia budowlane na ANDROID),
- stale stopowe, w których zawartość poszczególnych pierwiastków stopowych jest równa lub większa od podanych wyżej; stale stopowe dzielą się na niskostopowe i wysokostopowe.
Według czystości (jakości) zależnie od dopuszczalnej zawartości fosforu i siarki:
- stale zwykłej jakości,
- stale podwyższonej jakości,
- stale najwyższej jakości (uprawnienia budowlane).
W ramach wymienionych grup stosuje się dalszy podział stali według różnych kryteriów dodatkowych.
Stale węglowe
Według sposobu i stopnia odtlenienia:
- stale nieuspokojone,
- stale półuspokojone,
- stale uspokojone.
Według zawartości składników stopowych: stale niklowe, chromowo-molibdenowe i inne.
Według wyrobów, na jakie są przeznaczone: stale na nity, rury, kotły itd.
Ze względu na temat niniejszej książki, stale na konstrukcje stalowe zostały omówione w podziale na dwie zasadnicze grupy:
- stale węglowe konstrukcyjne zwykłej jakości,
- stale niskostopowe o podwyższonej i wysokiej wytrzymałości (program egzamin ustny).
Stale te wytapia się w piecach martenowskich, piecach elektrycznych lub w konwertorach tlenowych. Mogą one być odlewane do kadzi różnych wielkości lub też wytwarzane w procesie ciągłego odlewania. Wyroby są dostarczane w postaci prętów, kształtowników oraz blach grubych i uniwersalnych.
W zależności od wymaganych własności mechanicznych i składu chemicznego rozróżnia się następujące gatunki stali węglowych i ich odmiany: StOS, St2S, St3S, St3V, St3W, St4S, St4V, St4W, St5, St6 i St7. Stale odmian S, V i W dla gatunku St3 i St4 różnią się między sobą wzrastającymi ograniczeniami zawartości węgla, a stal odmiany W również fosforu i siarki, procesem technologicznym ich wyrobu i ewentualnie wymaganiami dla udarności (opinie o programie).
Stale węglowe produkuje się jako:
- nieuspokojone,
- półuspokojone,
- uspokojone,
- specjalnie odtlenione drobnoziarniste (segregator aktów prawnych).
Stal gatunku St2S dostarcza się tylko jako nieuspokojoną. Stale gatunków St3 i St4 odmian S i V dostarcza się jako nieuspokojone, półuspokojone lub uspokojone, zaś odmiany W tylko jako specjalnie uspokojone drobnoziarniste. Stale gatunków St5, St6- i St7 dostarcza się tylko jako uspokojone.
Najważniejsze stale węglowe konstrukcyjne i niektóre ich właściwości, w której wskazano również normy określające szczegółowo skład chemiczny oraz własności mechaniczne i technologiczne tych stali. Stale te są łatwo spawalne, z wyjątkiem stali St5, St6 i St7 (promocja 3 w 1).
Stal dostarcza się w stanie surowym, tj. nie obrobionym cieplnie po przeróbce plastycznej na gorąco, jeżeli normy przedmiotowe dla poszczególnych wyrobów hutniczych tego nie przewidują lub przy zamówieniu nie uzgodniono inaczej.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32