Blog
Konstrukcje ze stropodachami
W artykule znajdziesz:
Konstrukcje ze stropodachami
W obecnych czasach stropodach uznawany jest za dość nietypową i niekonwencjonalną konstrukcję w porównaniu z klasycznymi stromymi dachami opartych na drewnianym szkielecie. Konstrukcję tak niespotykaną, że często uważa się ją za rozwiązanie współczesne i wprowadzone do budownictwa stosunkowo niedawno (uprawnienia budowlane). Tymczasem stropodachy pełniące jednocześnie funkcję dachu i stropu zaczęto stosować na szeroką skalę już w latach siedemdziesiątych, szybko jednak zaczęto od nich odchodzić. Okazało się bowiem, że chociaż tańsze i prostsze w wykonaniu, posiadały pewne wady konstrukcyjne. Źle znosiły warunki atmosferyczne oraz narażone były na uszkodzenia mechaniczne wynikające z codziennej eksploatacji. Ostatnio jednak stropodachy cieszą się coraz większą popularnością (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przez lata pojawiły się znacznie lepsze materiały budowlane, co znacznie wpłynęło na jakość wykonania i pozwoliło wyeliminować wcześniejszy błędy w konstrukcji.
Stropodachy chętnie wykorzystywano przy budowie domów jednorodzinnych, ale najszersze zastosowanie znalazły we wszelkiego rodzaju halach i magazynach. Łączy się je konstrukcją nośną, którą stanowią zazwyczaj słupy żelbetowe. Hale nie są budowlami o specjalnie zaawansowanej konstrukcji, dlatego połączenie stropodachów ze słupami okazało się najlepszym rozwiązaniem. Słupy żelbetowe stanowią bardzo wytrzymałą podporę, która z łatwością unosi stosunkowo lekki, płaski dach. Ciężar jest dobrze rozłożony, co daje gwarancję stworzenia bezpiecznej, trwałej i wytrzymałej budowli (program uprawnienia budowlane na komputer). Dzięki temu można uzyskać bardzo dużą powierzchnię hali lub powierzchni magazynowej. Jego dodatkową zaletą jest prosta konstrukcja, dzięki czemu osadzanie na słupach zajmuje niewiele czasu, na którym często bardzo zależy zleceniodawcy. Ponadto jest to rozwiązanie tanie. Stropodachy w halach nie są zazwyczaj ocieplane, ponieważ znacznie podnosi to koszty i wydłuża czas budowy. Ocieplenie stosuje się natomiast zawsze w domach jednorodzinnych, gdzie utrzymanie stałej temperatury powietrza jest bardzo ważne.
Najnowsze wpisy
Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…
Prawo do kierowania budową w Polsce oznacza możliwość wykonania funkcji kierownika budowy na placu zabaw. Aby uzyskać prawo, należy podłączyć…
53 465
98%
32