Blog

Pręty niosące zdjęcie nr 2
22.07.2020

Konstrukcje żelbetowe z betonów lekkich

W artykule znajdziesz:

Konstrukcje żelbetowe z betonów lekkich

Pręty niosące zdjęcie nr 3
Konstrukcje żelbetowe z betonów lekkich

Konstrukcje żelbetowe z betonów lekkich wykonywane być mogą w zasadzie ze wszystkich rodzajów tych betonów, z tym jednak, że w zależności od cech fizycznych betonów stosuje się różne rozwiązania konstrukcyjne (program uprawnienia budowlane na komputer).
Najczęściej są to płyty żelbetowe, jakkolwiek mogą być to również belki lub dźwigary powierzchniowe.
Płyty z betonów lekkich mają najczęściej przekroje. Z uwagi na rodzaj konstrukcji rozróżniamy płyty.

Płyty jednolite są najdogodniejsze w produkcji, jednak - z uwagi na bezpośrednie w tym przypadku zespolenie zbrojenia z betonem lekkim - zakres zastosowania konstrukcji tego typu ogranicza się jedynie do betonów kruszywowych o strukturze zwartej i betonów komórkowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Szczególną odmianą elementów jednolitych są elementy zbrojone wkładkami sprężonymi. Wkładki sprężone spełniają w tym przypadku rolę prętów zbrojenia konstrukcji żelbetowej.

W płytach dwuwarstwowych zbrojenie znajduje się w warstwie zaprawy cementowej lub drobnoziarnistego betonu zwykłego, dzięki czemu warunki współpracy zbrojenia z betonem stają się tu zbliżone do warunków, jakie istnieją w konstrukcji zbrojonej z betonu zwykłego (uprawnienia budowlane). Zaprawę można rozkładać w postaci warstwy ciągłej lub w postaci wałeczków.
Przenikanie świeżej zaprawy do betonu lekkiego oraz duża powierzchnia wzajemnego styku zapewniają należyte zespolenie obu warstw elementu. Warstwa zaprawy chroni jednocześnie zbrojenie przed korozją.

Płyty trójwarstwowe

Płyty trójwarstwowe stosuje się w przypadku betonów lekkich o małej wytrzymałości lub w przypadku płyt o większej rozpiętości, kiedy zachodzi obawa znacznego przyrostu ugięć elementu wskutek pełzania ściskanej strefy betonu lekkiego (program egzamin ustny). Obok warstwy zaprawy otulającej zbrojenie występuje tu jeszcze warstwa górna, której zadaniem jest przenoszenie naprężeń ściskających przy zginaniu.
Beton lekki, zawarty między obu warstwami zaprawy, współpracuje w przenoszeniu naprężeń głównych i zapewnia współpracę zbrojenia z górną warstwą zaprawy.
Wytrzymałość betonu warstwy środkowej może być stosunkowo niska. Obok betonów o strukturze jamistej i bardzo lekkich betonów komórkowych znajdują tu zastosowanie również betony z wypełniaczami organicznymi (strużko- betony, betony wiórkowo-cementowe typu „Suprema” itp.) (opinie o programie).

Poza konstrukcjami, w których beton lekki stanowi podstawową część konstrukcji uwzględnioną w obliczeniach statycznych, mogą być stosowane również konstrukcje, w których beton lekki stanowi część wypełniającą, pomijaną w obliczeniach wytrzymałościowych (np. płyty gęstożebrowe z wypełnieniem w postaci bloków gazobetonowych lub pustaków żużlobetonowych, nadproża z betonu zwykłego licowane od zewnątrz betonem lekkim itp.). Zgodnie jednak z określeniem konstrukcji tego rodzaju nie zaliczamy do grupy konstrukcji żelbetowych z betonu lekkiego.

O specyfice konstrukcji żelbetowych z betonów lekkich w stosunku do konstrukcji z betonu zwykłego stanowią: porowata struktura betonu, stosunkowo mała wytrzymałość i duża odkształcalność.
Porowata struktura betonu wpływa przede wszystkim na mechanizm współpracy betonu ze zbrojeniem (segregator aktów prawnych). Betony kruszywowe o strukturze zwartej zbroi się w zasadzie w podobny sposób jak konstrukcje z betonu zwykłego, w betonie komórkowym konieczne jest natomiast dodatkowe zakotwienie prętów głównych poprzez dospawane pręty poprzeczne.
Beton kruszywowy o strukturze jamistej i beton z wypełniaczami organicznymi stosowany jest wyłącznie w płytach dwu- i trójwarstwowych.

Współpraca betonu ze zbrojeniem następuje tu poprzez zespolenie z betonem lekkim betonu warstwy otulającej zbrojenie.
Porowata struktura betonu stwarza również większe niż w przypadku betonu zwykłego niebezpieczeństwo korozji zbrojenia (promocja 3 w 1).
Ze wzrostem zwartości struktury i wytrzymałości betonu maleją różnice między konstrukcjami zbrojonymi z betonów lekkich i z betonu zwykłego.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Pręty niosące zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Pręty niosące zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Pręty niosące zdjęcie nr 8 Pręty niosące zdjęcie nr 9 Pręty niosące zdjęcie nr 10
Pręty niosące zdjęcie nr 11
Pręty niosące zdjęcie nr 12 Pręty niosące zdjęcie nr 13 Pręty niosące zdjęcie nr 14
Pręty niosące zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Pręty niosące zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Pręty niosące zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami