Blog
Konsystencja mieszanki uprawnienia budowlane
W artykule znajdziesz:
Konsystencja mieszanki uprawnienia budowlane
Przez konsystencję rozumie się stopień ciekłości mieszanki betonowej.
Konsystencja jest z góry narzucona przez warunki, w jakich mamy układać mieszankę betonową (program uprawnienia budowlane na komputer). W elementach, do których mamy wygodny dostęp, łatwych do zagęszczenia jak np. płyty czy belki, stopień ciekłości może być mniejszy. Natomiast do konstrukcji, do których dostęp jest utrudniony jak np. słupy, wąskie ściany, należy stosować mieszankę betonową bardziej ciekłą, aby już pod działaniem własnego ciężaru dobrze wypełniła formę lub odeskowanie.
Również przy gęstym zbrojeniu konsystencja powinna być bardziej ciekła, aby mieszanka mogła łatwiej otulić wkładki, co jest podstawowym warunkiem współpracy stali z betonem w konstrukcji żelbetowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wpływ na dobór konsystencji mają również środki, jakie chcemy zastosować do zagęszczenia mieszanki betonowej, jak wibratory, prasy, wibroprasy, urządzenia odpowietrzające itp.
Na konsystencję mieszanki betonowej mają wpływ następujące czynniki: ilość wody, ilość i jakość cementu, wymiar największego ziarna w stosie okruchowym, jego krzywa uziarnienia, kształt i powierzchnia ziarn i wreszcie czasem stosowane plastyfikatory (uprawnienia budowlane).
Należy jedynie pamiętać, że ilość dodanej wody do suchych składników mieszanki betonowej nie może przekraczać jej więźliwości (program egzamin ustny).
Na zmniejszenie wzajemnego tarcia ziarn stosu okruchowego ma znaczny wpływ zaczyn cementowy. Jest on dość śliski i w mieszance betonowej odgrywa rolę smaru, otaczając poszczególne ziarna kruszywa. Im zaczynu cementowego będzie więcej, tym poślizg będzie większy. Im ziarna cementu będą drobniejsze, tym wpływ ich na zwiększenie poślizgu będzie większy.
Cechy samego kruszywa
Cechy samego kruszywa mają również istotny wpływ na konsystencję betonu.
Największy wymiar ziarna jest ograniczony grubością elementu betonowego i odstępem między zbrojeniem, przez które ma się przedostać mieszanka betonowa (opinie o programie). Największy wymiar ziarna nie powinien przekroczyć V3 grubości elementu betonowego. Przy grubszych elementach betonowych maksymalny wymiar ziarna może wynosić 0 80 mm, zaś przy żelbetowych 0 40 mm.
Największe ziarno nie powinno również przekraczać prześwitu między wkładkami zbrojenia, jeżeli chcemy uzyskać dobre ich otulenie. Wymiary maksymalne ziarna kruszywa powinny być jak największe, gdyż ma to dodatni wpływ na gęstość i wytrzymałość betonu, jednak musi być przy tym zachowany powyższy warunek.
Z drugiej strony ziarna drobne mają znaczny wpływ na konsystencję betonu (segregator aktów prawnych). Widzimy duży kamień spoczywający na dwu innych.
Gdybyśmy chcieli go przesunąć w kierunku poziomym, potrzebna byłaby znaczna siła H. Cały ciężar górnego kamienia opiera się w dwu punktach na dolnych kamieniach. Stąd duże tarcie przy przesuwie i to tym większe im kamień jest cięższy, gdyż efekt smarowania wskutek zwilżania wodą jest w tym przypadku niewielki. Natomiast potrzebna do przesunięcia górnego kamienia siła H jest o wiele mniejsza. Warstwa drobnego kruszywa, znajdująca się między kamieniami powoduje rozłożenie ciężaru górnego kamienia na wiele punktów. Układ ten przypomina układ rolek przy przesuwaniu ciężarów; rolę rolek w tym przypadku spełnia właśnie drobne kruszywo. Również i efekt smarowania wodą jest znacznie większy, gdyż suma powierzchni drobnych ziarenek zwilżonych wodą jest znacznie większa.
Opisany przykład ilustruje jak drobne ziarna poprawiają ciekłość betonu.
Gdyby w stosie okruchowym znajdowały się tylko duże ziarna, łatwo nastąpiłoby odmieszanie się mieszanki betonowej i segregacja ziaren kruszywa, co byłoby zjawiskiem niekorzystnym. Ciężar poszczególnych większych ziaren jest w tym przypadku większy od sumy naprężeń meniskowych; przy drobniejszym kruszywie naprężenia powierzchniowe w meniskach są dostatecznie duże, aby wywołać efekt zlepiania się ziarn stosu okruchowego (promocja 3 w 1).
Im kruszywo będzie bardziej okrągłe i o gładszej powierzchni, tym konsystencja betonu będzie bardziej ciekła. Beton z kruszywa rzecznego będzie bardziej ciekły niż z łamanego, przy tej samej ilości i jakości zaczynu cementowego.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32