Blog

Powłoki izotropowe zdjęcie nr 2
05.04.2023

Kontaminacja wody

W artykule znajdziesz:

Powłoki izotropowe zdjęcie nr 3
Kontaminacja wody

Analiza efektów likwidacji przecieków wody powinna być prowadzona przez przedsiębiorstwa wodociągowe i kanalizacyjne z uwzględnieniem trzech punktów widzenia:

  1. efektów ogólnospołecznych,
  2. przedsibiorstwa produkcji wody,
  3. użytkowników wewnętrznych instalacji wodociągowych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Kontaminacja wody u odbiorców przejawia się podwyższoną mętnością, nadmiernym zabarwieniem, złym smakiem, specyficznym zapachem wody oraz wzrostem liczby bakterii. Mogą się ponadto pojawić w wodzie większe cząstki substancji kontaminujących, jak np. kawałki rdzy, cząstki izolacji bitumicznej, piasek itp. (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W wyniku kontaminacji wody może nastąpić zachorowanie na choroby przewodu pokarmowego, w tym i na choroby zakaźne. Nadzór techniczny nad wodomierzami polega na okresowym wyjmowaniu wodomierzy z sieci, połączonym z naprawą i wzorcowaniem (uprawnienia budowlane).

Wymiana i legalizacja wodomierzy powinna być dokonywana zgodnie z następującymi przepisami:

  1. Instrukcja o sprawdzaniu zamkniętych przepływomierzy silnikowych do pomiaru objętości wody (wodomierzy) z dn. 22 marca 1967 r. (Dz. Urzędowy Centralnego Urzędu Jakości i Miar z dnia 30 września 1967 r., nr 32).
  2. Tymczasowa instrukcja o sprawdzaniu wodomierzy domowych skrzydełkowych i komorowych metodą skróconą przy legalizacji zastępczej z dn. 21 marca 1968 r., wydana przez Centralny Urząd Jakości i Miar (program egzamin ustny).

Do legalizacji mogą być przyjmowane tylko wodomierze typu zatwierdzonego przez Centralny Urząd Jakości i Miar.

Zgodnie z instrukcją przy sprawdzaniu wodomierzy niezbędne są odpowiednie przyrządy pomocnicze i kontrolne. Przyrządy pomocnicze to: manometry różnicowe do pomiaru spadku ciśnienia w obrębie wodomierza oraz przepływomierz zwężko- wy do pomiaru natężenia przepływu lub stoper, natomiast przyrządem kontrolnym powinien być zbiornik pomiarowy lub kolba pomiarowa. Wszystkie wymienione przyrządy powinny mieć ważne świadectwa legalizacyjne (opinie o programie).

Czynności wstępne

Sprawdzanie wodomierzy powinno obejmować następujące czynności: oględziny zewnętrzne, czynności wstępne, czynności ostateczne i dokumentowanie sprawdzenia. Zadaniem oględzin zewnętrznych jest sprawdzenie, czy wodomierz odpowiada typowi zatwierdzonemu przez CUJiM oraz czy oznaczenia na wodomierzu są zgodne z obowiązującymi przepisami.

Czynności wstępne powinny obejmować:

  • dobór wielkości zwężki w przepływomierzu zwężkowym i obliczanie wielkości wskazań, jakim będą odpowiadać natężenia przepływu, przy których wodomierz ma być sprawdzany,
  • dobór objętości dawki wody, jaka powinna być przepuszczona przez wodomierz w czasie sprawdzenia,
  • przygotowanie stanowiska pomiarowego (segregator aktów prawnych).

Czas sprawdzania wodomierza przy dowolnym natężeniu przepływu nie powinien być krótszy niż 1 minuta.

Natężenia przepływu, przy których powinny być sprawdzane wodomierze skrzydełkowe i komorowe, zestawiono, natomiast niezbędne dane dla wodomierzy śrubowych, a dla wodomierzy sprężonych. Sprawdzanie wodomierzy powinno być dokonywane na specjalnie przygotowanym stanowisku. Schemat typowego stanowiska.

Sprawdzanie wodomierza powinno obejmować pomiar następujących wielkości:

  • objętość wody wskazaną przez wodomierz (V„),
  • objętość wody zawartej w zbiorniku pomiarowym (Vp),
  • spadek wysokości ciśnienia (zip),
  • czas trwania przepływu (t).

Wielkość V„ określić należy z dokładnością do 0,1-0,2 działki elementarnej na podstawie wskazań liczydła wodomierza przed pomiarem i po pomiarze. Wielkość Vp określa się z tablic redukcyjnych na podstawie wskazań podziałki wodowskazu zbiornika, przy czym dokładność odczytu powinna odpowiadać 0,1 działki elementarnej. Omówione wyżej pomiary oraz ich wyniki pozwalają na zalegalizowanie wodomierza lub przeznaczenie go do wymiany.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Powłoki izotropowe zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Powłoki izotropowe zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Powłoki izotropowe zdjęcie nr 8 Powłoki izotropowe zdjęcie nr 9 Powłoki izotropowe zdjęcie nr 10
Powłoki izotropowe zdjęcie nr 11
Powłoki izotropowe zdjęcie nr 12 Powłoki izotropowe zdjęcie nr 13 Powłoki izotropowe zdjęcie nr 14
Powłoki izotropowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Powłoki izotropowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Powłoki izotropowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami