Blog
Kontrola dokładności montażu
W artykule znajdziesz:
Czynności kontrolne przy odbiorze. Badanie prefabrykatów obejmuje:
- Sprawdzenie zgodności podstawowych wymiarów (długość, szerokość, grubość i wymiary obrzeży) co najmniej trzech elementów różnych typów na jedną działkę montażową (program uprawnienia budowlane na komputer). Sprawdzenia wymiarów prefabrykatów dokonuje się taśmą stalową z dokładnością do 1 mm. Pomiary powinny być dokonywane wg „Instrukcji kontroli dokładności produkcji i montażu prefabrykatów wielkowymiarowych. Warunki odbioru budynków z tych prefabrykatów oraz warunki projektowania budynków mieszkalnych z tych prefabrykatów w zakresie dokładności”, ITB, 1969 r. i PN-71/B-06280 (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
- Oględziny makroskopowe powierzchni każdego elementu w zakresie:
- jakości wykonania,
- faktury powierzchni elewacyjnej,
- gładkości powierzchni wewnętrznej,
- uszkodzeń mechanicznych, rys i pęknięć.
- Oględziny stanu powierzchni obrzeży wszystkich prefabrykatów w zakresie:
- rys i pęknięć,
- uszkodzeń mechanicznych i ubytków,
- równości, gładkości i szczelności powierzchni (uprawnienia budowlane).
- Sprawdzenie zgodności z projektem rozmieszczenia wszystkich wystających, zakotwionych w prefabrykacie elementów stalowych (haki, pętle, płytki itp.).
- Sprawdzenie zabezpieczenia przed korozją elementów stalowych we wszystkich prefabrykatach (nie dotyczy połączeń spawanych) (program egzamin ustny).
Zasadniczym wymaganiem w zakresie montażu ścian zewnętrznych jest wykonanie ich w sposób zapewniający dokładność posadowienia prefabrykatów i wykonania złączy oraz zrealizowania budowy w sposób najbardziej ekonomiczny z uwzględnieniem:
- zgodności z dokumentacją projektową i montażową,
- zachowania odchyłek w granicach tolerancji ustalonych instrukcją montażu budynków, w zależności od zastosowanej metody montażu, określonych w PŃ-71/B-06280 (opinie o programie).
Badanie dokładności montażu elementów ściennych obejmuje następujące czynności:
- sprawdzenie przed przystąpieniem do montażu podniesionych na haku poszczególnych prefabrykatów oraz wbudowanej stolarki w zakresie uszkodzeń i braków zaistniałych w czasie składowania oraz oczyszczenie zabrudzonych powierzchni,
- sprawdzenie dokładności usytuowania oraz pionowego ustawienia prefabrykatów, dokonanie pomiarów wszystkich spoin w miejscach kitowania, montażu wkładek metalowych, kanałów dekompresji i progów przeciwdeszczowych. Pomiary wykonuje się w 3 miejscach dla każdej spoiny; w środku i na końcach w odległości 1/10 długości spoiny od krawędzi prefabrykatu;
- sprawdzenie przez oględziny wszystkich spoin pod względem ich zanieczyszczenia (segregator aktów prawnych).
Ocena dokładności montażu
Prawidłowość i dokładność wykonania robót montażowych ścian zewnętrznych z fakturą powinna odpowiadać wymaganiom PN-71/B-06280. W szczególności dopuszcza się:
- przesunięcie elementu w pionie ± 4 mm,
- przesunięcie elementu w poziomie ± 6 mm,
- wychylenie elementu w pionie ± 3 mm,
- przesunięcie elementu górnej kondygnacji w stosunku do dolnej ± 4 mm.
Przekroczenie wymienionych dopuszczalnych odchyłek pociąga za sobą konieczność przerwania montażu i skorygowania położenia prefabrykatów. Podział i rodzaje złączy. W zależności od tego, czy spoina w złączu jest zamknięta czy otwarta, złącza dzieli się na wypełnione, nie wypełnione otwarte i nie wypełnione zamknięte (promocja 3 w 1).
W złączach pionowych spotyka się wszystkie trzy warianty wymienionych rozwiązań, zaś w ścianach trój warstwowych lub keramzytobetono- wych występują złącza pionowe nie wypełnione zamknięte lub otwarte. Złącza te mają kanał dekompresji lub tzw. tralkę, czyli ukośne żłobkowanie pionowych obrzeży prefabrykatu. Ściany z betonu komórkowego najczęściej mają złącza pionowe wypełnione (wykonane na tzw. pióro utworzone przez wyżłobienia w obrzeżach sąsiadujących prefabrykatów), uszczelniane od strony zewnętrznej kitem trwale plastycznym. W złączach poziomych stosowane są dwa rodzaje złączy. W ścianach trójwarstwowych oraz kremzytobetonowych stosuje się złącza nie wypełnione otwarte z progiem przeciwdeszczowym. W ścianach z betonu komórkowego stosuje się złącza płaskie, z reguły wypełnione.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32